Problema ciudata la instalatia electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Praxis
    Incepator
    • 08.aug.2007
    • 11

    Problema ciudata la instalatia electrica

    De cand am schimbat toate cablurile de pe aluminiu pe cupru (nu eu personal, un electrician) am o problema ciudata cu becurile: pur si simplu se opresc, nu mai lumineaza dupa aproximativ jumatate de ora; fasungul frige rau de tot de nu pot sa tin mana pe el.... daca opresc de la intrerupator si il las sa se raceasca se aprinde din nou si urmeaza aceeasi poveste. Becurile sunt de 100, respectiv 75.
    Oare de la ce sa fie?
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: Problema ciudata la instalatia electrica

    Postat în original de Praxis
    De cand am schimbat toate cablurile de pe aluminiu pe cupru (nu eu personal, un electrician) am o problema ciudata cu becurile: pur si simplu se opresc, nu mai lumineaza dupa aproximativ jumatate de ora; fasungul frige rau de tot de nu pot sa tin mana pe el.... daca opresc de la intrerupator si il las sa se raceasca se aprinde din nou si urmeaza aceeasi poveste. Becurile sunt de 100, respectiv 75.
    Oare de la ce sa fie?
    Parere de amator:

    1. fasunguri proaste (becurile oricum se incalzesc, rezistenta creste si se incalzesc si mai rau). Elementele conductoare se dilata si se intrerupe contactul.

    2. contact electric prost intre fasung si dulia becului

    Banuiesc ca se intampla numai la un bec..

    Va sugerez sa incercati alte fasunguri sau/si becuri. Altfel

    Asta imi intareste parerea ca e bine sa chemi mesteri dar si mai bine e sa verifici dupa...

    Ah! Incercati sa trageti putin de lamela din de la baza fasungului, poate ca ea e de vina. Evident, cu siguranta scoasa

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Sigur aveti o lipsa de contact la lamelele duliei.Verificati si pe suprafata fasungului sau oe contactul din capatul becului;acolo unde a fost contactul imperfect e posibil sa se vada mici suprafete "perlate"cu metal topit si afumate din cauza microscanteilor produse.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Oprean Marius
        Incepator
        • 10.apr.2005
        • 79

        #4
        Sigur este un contact imperfect intre "fundul" becului si lamela din "fundul" fasungului. Am patit-o si eu cu anumite fasunguri sau anumite becuri care aveau punctul de cositor din "fund" mai plat si nu ajungea bine la contactul fasungului.
        Marius O.

        Comentariu

        • Praxis
          Incepator
          • 08.aug.2007
          • 11

          #5
          Multumesc de sfaturi, incep sa cred ca e din cauza fasungului (pentru ca sunt temporare am luat ce era mai ieftin); o sa-l schimb si sper sa nu mai am probleme.

          Comentariu

          Procesare...