Variator si ... lustre?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kikimocanu
    Incepator
    • 23.iul.2006
    • 38

    Variator si ... lustre?

    Buna ziua.Am si eu o nelamurire si va rog sa-mi scuzati naivitatea in acest domeniu: am doua lustre (una dormitor si una sufragerie, cu 3 becuri respectiv 5 becuri) si as vrea sa va intreb daca pot folosi pe post de intrerupator un variator pentru ca nu as vrea sa mai fac legaturile necesare in interioarul lustrelor pentru a se aprinde separat (5 in 2 si 3 becuri si 3 in 1 si 2 becuri).Cineva mi-a spus ca aceste variatoare merg doar la spoturi.Asa este? Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca becurile sunt normale (incandescente) merg variatoarele.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Foloseste cu incredere variatoare si becuri clasice cu incandescenta. Cu ajutorul variatorului se vor aprinde toate becurile odata insa vei putea regla intensitatea luminoasa. Becurile le lasi legate in paralel pe toate cum probabil sunt acum. Trebuie sa ai grija ca puterea totala insumata a becurilor sa fie suportata de variator.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Cu variatoare nu functioneaza becurile cu descarcare in gaz (neoanele, becurile economice). Cele cu filament functioneaza bine-mersi
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • dafu
          Incepator
          • 05.nov.2007
          • 2

          #5
          as avea si eu o intrebare.stie cineva daca exista variatoare cu 2 pozitii?adica pe un candelabru am 4 becuri,si daca se pot aprinde doua la intensitate maxima si 2 la jumatate in acelasi timp,din acelasi variator.ms

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Nu cred ca exista, dar care ar fi utilitatea?

            Comentariu

            • dafu
              Incepator
              • 05.nov.2007
              • 2

              #7
              as vrea sa imi fac un corp de iluminat cu 9 spoturi incastrate,pe ghips-carton.si ma intrebam daca sar putea aprinde trei din ele separat si 6 separat dar in acelasi timp si la intensitate diferita,fara a mai modifica instalatia existenta in perete si fara a mai sparge sau a adauga comutatoare sau variatoare.as dorii sa se poata aprinde din acelasi variator

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #8
                Postat în original de dafu
                as vrea sa imi fac un corp de iluminat cu 9 spoturi incastrate,pe ghips-carton.si ma intrebam daca sar putea aprinde trei din ele separat si 6 separat dar in acelasi timp si la intensitate diferita,fara a mai modifica instalatia existenta in perete si fara a mai sparge sau a adauga comutatoare sau variatoare.as dorii sa se poata aprinde din acelasi variator
                Exista un variator produs de firmele germane „Jung”, „Gira” sau „Busch & Jaeger”cu denumirea de „Seriendimmer”, acesta indeplineste conditiile pe care dvs. le doriti.
                Nu am idee unde puteti gasi acest aparat in Romania insa puteti lua contact cu firma - http://www.uniluxinternational.ro/contact_iluminat.htm - care se pare e asociata cu „Jung”

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Puteti folosi variatoare modulare. O combinatie de module variator + intrerupator sau doua module variator montate in aceeasi doza.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #10
                    Postat în original de leon
                    Postat în original de dafu
                    as vrea sa imi fac un corp de iluminat cu 9 spoturi incastrate,pe ghips-carton.si ma intrebam daca sar putea aprinde trei din ele separat si 6 separat dar in acelasi timp si la intensitate diferita,fara a mai modifica instalatia existenta in perete si fara a mai sparge sau a adauga comutatoare sau variatoare.as dorii sa se poata aprinde din acelasi variator
                    Exista un variator produs de firmele germane „Jung”, „Gira” sau „Busch & Jaeger”cu denumirea de „Seriendimmer”, acesta indeplineste conditiile pe care dvs. le doriti.
                    Nu am idee unde puteti gasi acest aparat in Romania insa puteti lua contact cu firma - http://www.uniluxinternational.ro/contact_iluminat.htm - care se pare e asociata cu „Jung”

                    Comentariu

                    Procesare...