UPS ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kristina_racoasa
    Membru marcant
    • 18.oct.2007
    • 403

    UPS ?

    Daca acest topic este deschis intr-o sectiune gresita rog moderatorii sa nu il stearga ci sa-l mute unde trebuie. Va multumesc! Despre ce este vorba: vreau sa achizitionez un UPS pentru a -l folosi la centrala termica atunci cand se intrerupe curentul. Mentionez ca pompa de circulatie consuma 39 watti la o intensitate de 0,18 ahmperi(nu stiu daca scriu chiar bine ca nu sunt in tema). Este bun UPS APC LE1200I(putere 1200va)?Ce baterie trebuie(cati ah.)? Ce perioada ar putea duce aceasta pompa.Imi puteti recomanda altul? Va rog mult astept un raspuns. Am mari probleme cu energia. Cum adie putin vantul, gata, se duce si plang pe langa centrala.
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    Produsul mentionat de D-vs nu este un UPS ci un echipament pentru imbunatatirea parametrilor energiei electrice cu care alimentati un consumator (AVR - automatic voltage regulator).

    Daca D-vs doriti un UPS, in primul rand trebuie sa stiti care este consumul maxim al centralei (in afara de pompa mai exista poate si un ventilator, ceva relee plus electronica, etc) - asta ar trebui sa scrie in manualul centralei.

    Dupa ce aveti acest consum maxim, mergeti si va alegeti modelul dorit de UPS tinand cont de cat timp estimati ca vreti sa functioneze la o cadere de tensiune. Pentru ca ati mentionat firma APC, mai jos link-ul catre pagina in care sa va configurati UPS-ul functie de necesitati (Configure by load...).

    APC, a flagship brand of Schneider Electric, provides clean battery back-up power, surge protection, and IT physical infrastructure inside and outside the traditional IT environment to deliver ‘Certainty in a Connected World’

    Comentariu

    • claudiu_83
      Incepator
      • 04.oct.2007
      • 42

      #3
      Postat în original de dmih
      Daca D-vs doriti un UPS, in primul rand trebuie sa stiti care este consumul maxim al centralei (in afara de pompa mai exista poate si un ventilator, ceva relee plus electronica, etc) - asta ar trebui sa scrie in manualul centralei.
      cred ca se referea la o centrala pe combustibil solid, si trebuie alimentata o pompa de recirculare a apei din centrala.
      si eu sunt interesat de aceasta problema. ideea e ca daca se ia curentul, pompa nu mai recircula apa prin calorifere, iar cazanul risca sa se supraincalzeasca... ori este interesant de stiut daca aceasta pompa poate sa fie alimentata pentru inca o scurta perioada de timp cu un ups.
      "Daca ai cunostinte, lasa-i si pe altii sa-si aprinda flacara de la ele"

      Comentariu

      • kristina_racoasa
        Membru marcant
        • 18.oct.2007
        • 403

        #4
        Este o simpla centrala cu lemne si vreau sa alimentez doar pompa. Aceasta are trei viteze dar eu o folosesc la treapta I adica la un consum de 39 watti(a-II-a are 48 watti si a-III-a 69watti). E posibil ca ceea ce am vazut eu sa fi fost altceva. Rugamintea mea este daca imi puteti recomanda ceva sa ma duca 3-4-5 ore la acest consum. Banuiesc ca bateria UPS-ului nu duce mult si as fi vrut sa pun una de masina.Am citit ceva despre un dispozitiv dar era prea scump(se apropia de pretul centralei). As putea sa cumpar un generator de 800VA dar problema este ca daca nu sunt acasa..............

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          Un UPS de 600...750 VA ar trebui sa fie suficient pentru 3..4 ore de funtionare, asta daca puterea indicata este cea corecta (69 W).

          O dimensionare s-ar face in felul urmator: aflati din cartea tehnica a centralei consumul maxim (in W), inmultit cu 1.25 da puterea in VA (am considerat un factor de putere 0,8 ).

          Puterea in VA o inmultiti cu nr. de ore de funtionare dorit si rezulta capacitatea necesara a UPS-ului (in VAh).
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • kristina_racoasa
            Membru marcant
            • 18.oct.2007
            • 403

            #6
            Va multumesc! E necesara folosirea unei baterii mai mari?(de 55 Ah)

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              UPS-urile sunt echipate cu bateria lor proprie. Daca puneti doar o baterie, mai trebuie ceva ecipamente - redresor, invertor.
              Achizitionati mai bine un UPS care are tot ce-i trebuie.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • kristina_racoasa
                Membru marcant
                • 18.oct.2007
                • 403

                #8
                Am fost inteles gresit. Daca schimb bateria UPS-ului cu una mai mare(auto) este vreo problema? Trebuie facuta vreo modificare?

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de kristina_racoasa
                  Am fost inteles gresit. Daca schimb bateria UPS-ului cu una mai mare(auto) este vreo problema? Trebuie facuta vreo modificare?
                  DA ! la partea de incarcare a bateriei !
                  nu incercati sa schimbati bateria mai ales cu una care solicita un curent de incarcare mai mare decat cea a ups-ului !

                  Comentariu

                  • kristina_racoasa
                    Membru marcant
                    • 18.oct.2007
                    • 403

                    #10
                    Multumesc pentru raspuns. Dar ce as putea sa fac? Am tot citit pe net unele lucruri, dar nu sant chiar asa de explicite. Iar ce se gaseste la vanzare depaseste bugetul meu.

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 239

                      #11
                      Iar ce se gaseste la vanzare depaseste bugetul meu.
                      Pai care ar fi acesta ?

                      Un UPS de 600VA costa in jur de 100 ron, iar de 800VA cam 150 ron.

                      Comentariu

                      • kristina_racoasa
                        Membru marcant
                        • 18.oct.2007
                        • 403

                        #12
                        Nu faceam referire la pretul unui UPS. Am gasit pe net(la IP Electric) un dispozitiv care era undeva la 1000ron.Nu-mi pot permite. De aceea incerc sa aflu ceva detalii despre aceste UPS-uri. Vad ca unele au trecut si timpul de functionare la jumatate de consum. Daca fac un calcul dupa cum spune dl. ear1976 rezulta ca avem:40 watti X 1,2= 48 VA. 48 VA X 4 ore=192Vah. Corect? Acum ce sa inteleg, ca un UPS de 500-600 VA ma garanteaza cu 4 ore cel putin? Sau gresesc pe undeva?Cat timp poate sa reziste o baterie de UPS daca sa zicem ca ar fi descarcara cel putin o data la 4 zile? Sunt scumpe aceste baterii?

                        Comentariu

                        • kristina_racoasa
                          Membru marcant
                          • 18.oct.2007
                          • 403

                          #13
                          Ce spuneti de INTEX UPS 1050 VA?

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #14
                            Postat în original de kristina_racoasa
                            Ce spuneti de INTEX UPS 1050 VA?
                            E mai mult decat suficient.

                            Schema cu schimbat bateria de care ziceati mai devreme nu v-o recomand.
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #15
                              Vedeti ca e de 800 VA (nu VAh) cu autonomie de 35 min, adica ar veni cam in jur de 400 VAh. Dar ar trebui sa fie suficient, daca puterea pe care a-ti indicat-o e corecta (40 W).
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              Procesare...