comunicare cu vecinul (telefon, intercom, ?)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vetu
    Incepator
    • 07.sep.2005
    • 13

    comunicare cu vecinul (telefon, intercom, ?)

    Buna ziua, va rog un sfat tehnic in domeniul comunicatiilor.
    M-am mutat la casa si as vrea sa pot comunica cu vecinul care locuieste la cca 25 m, fara sa merg la el, sau sa strig la geam, etc, ci apelandu-l si comunicand printr-un sistem de tip telefon, intercom sau nu stiu ce altceva. Bineinteles as vrea sa fie ceva local, sa nu depind de reteaua de telefonie mobila sau fixa, etc. M-am gandit si la walkie-talkie dar as prefera ceva care sa nu depinda de baterii, ci sa poata fi alimentat permanent. De fapt intrebarea este: exista dispozitive de tip telefon dublu cu functie de intercom, sau ceva ce poate permite convorbirile ? Unde sa caut ?
    Multumesc, sper ca nu sunt prea confuz...
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    #2
    PTT... sunt deja si la noi telefoane cu aceasta functie. De ex nokia 6300, care nu e un tel scump. Nu stiu insa care e politica operatorilor de retele mobile in privinta PTT... De fapt nici nu stiu daca depinde de ei sau daca e o functie independenta tip terminal-terminal. Am vazut in State shi e foarte tare

    Look into it

    Later edit: PTT = Push To talk.

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #3
      Se poate folosi intefon (ca cel de la intrare la bloc) se achizitioneaza de la firmele care se ocupa cu montari de interfon.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Se poate folosi intefon (ca cel de la intrare la bloc) se achizitioneaza de la firmele care se ocupa cu montari de interfon.

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          De obicei pe site-urile care prezinta sisteme de supraveghere video, securitate, alarme etc gasiti si aplicatii pt interfonie.
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • ovi_ice
            Membru
            • 30.dec.2006
            • 239

            #6
            PTT... sunt deja si la noi telefoane cu aceasta functie
            Pentru PTT trebuie ca reteaua de telefonie mobila sa suporte asa ceva (ceea ce nu ar fi o pb) si sa activati serviciul respectiv...deci sa platiti lunar un fel de abonament...

            Inca ceva : PTT e comunicare half-duplex , adika in timp ce unul vb, celalalt trebuie sa asculte (exact ca la walkie - talkie).

            Ca tot vb de telefonie : Daca va indragiti asa de mult vecinul si vreti sa vb cu el foarte mult, un abonament/sim pre-pay cu multe minute incluse ar putea rezolva pb...la cate oferte sunt acum...

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Re: comunicare cu vecinul (telefon, intercom, ?)

              Postat în original de vetu
              Buna ziua, va rog un sfat tehnic in domeniul comunicatiilor.
              M-am mutat la casa si as vrea sa pot comunica cu vecinul care locuieste la cca 25 m, fara sa merg la el, sau sa strig la geam, etc, ci apelandu-l si comunicand printr-un sistem de tip telefon, intercom sau nu stiu ce altceva. Bineinteles as vrea sa fie ceva local, sa nu depind de reteaua de telefonie mobila sau fixa, etc. M-am gandit si la walkie-talkie dar as prefera ceva care sa nu depinda de baterii, ci sa poata fi alimentat permanent. De fapt intrebarea este: exista dispozitive de tip telefon dublu cu functie de intercom, sau ceva ce poate permite convorbirile ? Unde sa caut ?
              Multumesc, sper ca nu sunt prea confuz...
              ........................ Pentru comunicat intre parter si mansarda folosesc un asemenea interfon . Se alimenteaza la 220v si comunica pe doua fire.Am modificat priza de tel si am mai aplicat una de boxe . Eu am avut un cablu telefonic cu 4 circuite !La acest model se vorbeste pe rind nu in acelasi timp . Mai exista un model asemanator care functioneaza fara fir , doar pe reteaua de 220v dar se aude execrabil asa ca nu merita ! Ca pret , acum 4 ani a costat 150000 lei bucata ! POMANA ! avind in vedere ca firmele la care m-am dus sa caut diferite sisteme de comunicare imi ofereau ceva asemanator ca functie dar cu nume mari ,cu sume pina la 30000000 mil !!! Eu cu 500000lei , 2 aparate + mufele boxe m-am descurcat. De 4 ani sta in priza si functioneaza foarte bine !
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                @ MIRCEA MAXIMG: Nastrusnica solutie! Puteti detalia ceva mai mult? Practic, este un interfon?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 612

                  #9
                  si eu sunt interesat. Am firele trase prin casa de pe vremea cand interfoanele se gaseau - in Ro - doar in paginile revistelor pentru electronisti...dozele mele inca stau goale

                  Functioneaza si cu mai multe posturi - sa zicem 7-8?

                  Detali, plsssssssss!

                  Multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de raduca
                    @ MIRCEA MAXIMG: Nastrusnica solutie! Puteti detalia ceva mai mult? Practic, este un interfon?
                    ..................... Da este un interfon si nimic mai mult. Functioneaza super bine insa nu se poate vorbi decit pe rind , asta e singura problema ,nu se poate vorbi de la cele doua posturi in acelasi timp . Ce pot sa va spun mai mult ? M-a scapat de tipat prin casa sa vina fiul meu la masa sau cind am ceva urgent sa vorbesc cu el . E o chestie practica . Am pus si o poza a produsului. Acest model a fost facut sa functioneze fara fir , pe reteaua de 220v insa a fost modificat deoarece cu fir merge super bine
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                      Postat în original de raduca
                      @ MIRCEA MAXIMG: Nastrusnica solutie! Puteti detalia ceva mai mult? Practic, este un interfon?
                      ..................... Da este un interfon si nimic mai mult. ................................... Vad ca acum sint chiar mai ieftine !
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Exista mai multe variante:
                        - Statii radio fixe sau mobile CB sau PMR-uri(chiar daca sunt cu acumulatori tin mult);
                        - Interfoane exista de mai multe tipuri: gen telefon cu sau fara buton de apel, extensibile la mai multe posturi etc.

                        Functia PTT de la unele telefoane mobile ca sa functioneze trebuie platit deoarece nu comunica telefoanele direct intre ele ci este folosita si reteaua. Nu este o solutie!
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          Re: comunicare cu vecinul (telefon, intercom, ?)

                          Postat în original de vetu
                          Buna ziua, va rog un sfat tehnic in domeniul comunicatiilor.
                          M-am mutat la casa si as vrea sa pot comunica cu vecinul care locuieste la cca 25 m, fara sa merg la el, sau sa strig la geam, etc, ci apelandu-l si comunicand printr-un sistem de tip telefon, intercom sau nu stiu ce altceva. Bineinteles as vrea sa fie ceva local, sa nu depind de reteaua de telefonie mobila sau fixa, etc. M-am gandit si la walkie-talkie dar as prefera ceva care sa nu depinda de baterii, ci sa poata fi alimentat permanent. De fapt intrebarea este: exista dispozitive de tip telefon dublu cu functie de intercom, sau ceva ce poate permite convorbirile ? Unde sa caut ?
                          Multumesc, sper ca nu sunt prea confuz...
                          poti sa ajungi cu doua fire de la tine la el?

                          Comentariu

                          • ssilvviu
                            Membru
                            • 09.aug.2006
                            • 247

                            #14
                            Treaba e foarte simpla.
                            Poti folosi 2 telefoane fixe, alimentate de un transformator.

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              Postat în original de ssilvviu
                              Treaba e foarte simpla.
                              Poti folosi 2 telefoane fixe, alimentate de un transformator.
                              la asta ma gandeam si eu , de aceea am intrebat daca poate trage cele 2 conductoare !

                              Comentariu

                              Procesare...