ingropare tuburi/copex - inainte sa trec efectiv la treaba..

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    ingropare tuburi/copex - inainte sa trec efectiv la treaba..

    OK, santurile fiind gata, ma voi apuca de treaba cu ingropatul.

    In afara de circuitele din proiect, voi mai lasa si 1-2 tuburi rigide din PVC cu un fir FY1.5 in ele, asta in caz ca mai vreau sa trag altceva mai incolo...

    Fixarea (si atuparea superficiala) o voi face cu ipsos, apoi santul va fi astupat cu mortar. Pentru podea se va prepara o sapa din ciment + nisip. Mesterul care se ocupa de constructii mi-a zis ca nu se pune sapa autonivelanta in toata adancimea canalului si ca merge si asa (la mine oricum podeaua in rest e dreapta). Adica, aduce el la nivel cu restul sapei (turnata de cand e blocul), care e dreapta. Deci e OK sa se faca sapa la fata locului sau mai trebuie si altceva? (sorry la chestii de-astea nu ma pricep)

    Pasi executie efectiva:
    - fixare doze cu ipsos
    - bagat fire in tuburi
    - fixare tuburi cu ipsos
    - legaturi in doze
    - testare circuite
    - astupare tuburi cu mortar



    Poate mai spuneti si altceva ce mie mi-a scapat. Multumesc anticipat.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    #2
    Eu as face asa:
    Pasi executie efectiva:
    - fixare tuburi cu ipsos
    - bagat fire in tuburi
    - fixare doze cu ipsos
    - legaturi in doze
    - testare circuite
    - astupare tuburi cu mortar
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      ingropare tuburi

      Postat în original de raduca
      Eu as face asa:
      Pasi executie efectiva:
      - fixare tuburi cu ipsos
      - bagat fire in tuburi
      - fixare doze cu ipsos
      - legaturi in doze
      - testare circuite
      - astupare tuburi cu mortar
      Care e problema daca fixezi dozele prima data cum spune gogu-ologu?

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1360

        #4
        Re: ingropare tuburi

        Postat în original de DanielF_67
        Postat în original de raduca
        Eu as face asa:
        Pasi executie efectiva:
        - fixare tuburi cu ipsos
        - bagat fire in tuburi
        - fixare doze cu ipsos
        - legaturi in doze
        - testare circuite
        - astupare tuburi cu mortar
        Care e problema daca fixezi dozele prima data cum spune gogu-ologu?
        mi se par bune ambele variante !

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Postat în original de DanielF_67
          Care e problema daca fixezi dozele prima data cum spune gogu-ologu?
          Nu e nici o problema, cred ca este o chesie subiectiva. De asta am si spus "eu as face asa" si nu "trebuie sa faceti asa". Mie imi este mai usor sa pun doza si sa-i introduc firele/cablurile pozate in pereti decit invers (s-ar putea ca sliturile sa nu cada chiar acolo unde am pozat gaurile din doza). In afara de asta, vreau sa ma vad scapat de treaba mai grea (sapat slituri + pozat copex).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            Re: ingropare tuburi

            Postat în original de alex virtual
            Postat în original de DanielF_67
            Postat în original de raduca
            Eu as face asa:
            Pasi executie efectiva:
            - fixare tuburi cu ipsos
            - bagat fire in tuburi
            - fixare doze cu ipsos
            - legaturi in doze
            - testare circuite
            - astupare tuburi cu mortar
            Care e problema daca fixezi dozele prima data cum spune gogu-ologu?
            mi se par bune ambele variante !
            OK Alex dupa cate stiu si tu tot asa lucrezi [fixezi dozele inainte]fiecare cum s-a obisnuit numai sa iasa treaba buna.SALUTARE ALEX SI RADUCA,

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Re: ingropare tuburi

              Cateva elemente de siguranta:

              - sigurante (2.5 - 16A, 4 - 20A)
              - diferentiale 30mA (3 bucati - puse in asa fel incat sa nu ramai pe intuneric)
              - impamantare cu fire de aceeasi grosime ca cele de faza si nul
              - impamantare de rezerva la unul din calorifere (sanse foarte mari sa fie teava de fier pana jos)
              - centura diferentiala (sau cum se numeste) in baie (asta o fac daca pun instant)
              - impamantare inclusiv pentru corpurile de lampa
              - legaturi cositorite (cel putin pentru prize)
              - materiale certificate (luate din magazin) de la producatori consacrati. Pentru prize m-am oprit la Cariva Legrand (nu am luat inca nimic). Tuburile si dozele sunt Univolt si Gewiss.
              - tile pentru etichetat cablurile
              - prize antigron si doze/corpuri de lampa IP44 pe balcon
              - nu exista legaturi din priza in priza

              Daca mai aveti propuneri, va rog...

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #8
                Re: ingropare tuburi

                Postat în original de gogu_ologu
                Acum ca m-am lamurit, va mai cer niste sfaturi:

                - voi trage totusi fire de 6mm2 catre baie si bucatarie, in ideea ca voi avea nevoie vreodata. Oricum firele sunt luate

                - omul care a sapat santurile a perforat si un tub prin care vine telefonul. Alta solutie nu am decat sa leg un tub nou undeva in mozaic si sa il duc la un cofret de comunicatie (in proiect) Stiu ca nu se practica innadirea in tencuiala/sapa, dar nu am alta solutie, deoarece tubul se duce sub mozaic, pe scara, nici nu stiu exact pe unde. Poate imi dati vreo idee

                - in bucatarie, de ex. avem asa: circuit de 2.5 (comun cu sufrageria), circuit de 4, circuit de 6, circuit de 1.5 pentru frigider. Si circuit de 1.5 pentru lumina, evident. Plus un tub rigid de rezerva de 20. Plus un circuit pentru iluminatul de siguranta. Banuiesc ca e OK si va fi OK chiar si peste 10 ani.

                Inca ceva: cei mai multi electricieni m-au intrebat "dar, ce, ai cuptor electric??" In momentul de fata nu am si nici nu o sa iau imediat, asta pentru ca e casa in renovare si pur si simplu nu am unde sa pun obiectele. Normal ca dupa ce fac instalatia, pun gresie, zugravesc, voi lua si ceva aparate, poate peste 1 an, poate peste 5 ani. Dar atunci am in ce sa le bag. Eu nu inteleg ratiunea pentru care sunt intrebat inainte de lucrare daca am aparatele... Adica ce-ar fi sa le iau, sa ma uit ca prostu' la ele, mai trec ceva ani, mai iau foc ceva prize si dupa aia sa fac instalatia?? Sau cei mai multi oameni asa fac?
                Nu cred ca ai nevoie de conductor de 6 ,eu nu am vazut la nimeni pana acum conductor de 6 in casa decat la coloana.si chiar daca aveai cuptor electric conductorul 4 e suficient..Pentru frigider de ce ai bagat conductor de 1,5 ?la prize nu ai tras 2,5?Firele care le inadesti e bine sa le cositoresti
                Din cate am citit pana acum la tine cred ca ai bagat 1 km de conductor
                parca ar fi statie electrica.SUCCES

                Comentariu

                • bilos
                  Incepator
                  • 07.feb.2008
                  • 28

                  #9
                  Re: ingropare tuburi

                  Postat în original de gogu_ologu
                  Cateva elemente de siguranta:

                  - sigurante (2.5 - 16A, 4 - 20A)
                  - diferentiale 30mA (3 bucati - puse in asa fel incat sa nu ramai pe intuneric)
                  - impamantare cu fire de aceeasi grosime ca cele de faza si nul
                  - impamantare de rezerva la unul din calorifere (sanse foarte mari sa fie teava de fier pana jos)
                  - centura diferentiala (sau cum se numeste) in baie (asta o fac daca pun instant)
                  - impamantare inclusiv pentru corpurile de lampa
                  - legaturi cositorite (cel putin pentru prize)
                  - materiale certificate (luate din magazin) de la producatori consacrati. Pentru prize m-am oprit la Cariva Legrand (nu am luat inca nimic). Tuburile si dozele sunt Univolt si Gewiss.
                  - tile pentru etichetat cablurile
                  - prize antigron si doze/corpuri de lampa IP44 pe balcon
                  - nu exista legaturi din priza in priza

                  Daca mai aveti propuneri, va rog...


                  Stimate domn, nu se accepta ca impamantarea (conductorul de impamantare) sa aiba aceeasi sectiune ca si conductorul de nul sau de faza.
                  Si inca o problemuta am, daca matale ai legat circuitul de impamantare la calorifer, saraca batranica de la etajul l care are un singur calorifer in functiune (celelalte fiind debransate) si pe care-l strange in brate in mom in care matale ai o problema la instal electrica..........ce-o sa zica?
                  calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Eu iti propun ca fixarea copexurilor si a tuburilor sa le faci cu sarmulite; se da o gaura in centrul santului, se baga un diblu de plastic de 6 sau 8, apoi pe holzsurubul care se baga in diblu se prinde o sarmulita (iti recomand o sarma care nu rugineste - eu am pus nikelina dar merge si cupru sarma de telefonie etc.) prin rasucire si se infileteaza in diblu. Iti raman practic doua sarmulite care ies din canalul unde va veni copexul. Mai departe e simplu; faci prinderea copexului cu sarmulite iar la final acoperi cu ce trebuie copexul si santul.
                    Avantaje: rapiditate - nu mai astepti sa se usuce ipsosul, nu te mai mazgalesti cu ipsos.
                    Dezavantaj: costuri cu diblurile si sarmulitele.
                    Retineti ca incerc sa va dau o idee nu sa va spun cum sa faceti.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1360

                      #11
                      Re: ingropare tuburi

                      [quote="bilos"]
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Stimate domn, nu se accepta ca impamantarea (conductorul de impamantare) sa aiba aceeasi sectiune ca si conductorul de nul sau de faza.





                      Si inca o problemuta am, daca matale ai legat circuitul de impamantare la calorifer, saraca batranica de la etajul l care are un singur calorifer in functiune (celelalte fiind debransate) si pe care-l strange in brate in mom in care matale ai o problema la instal electrica..........ce-o sa zica?
                      da de ce "nu se accepta" conductorul de impamantare sa nu aiba aceeasi dimensiune ca si cele de faza si nul ? cu m ar trebui sa fie ? mai mare sau mai mic?

                      la partea cu legatul de calorifer exagerezi putin dar ai si dreptate !
                      te salut!

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2347

                        #12
                        Eu stiam ca se impune a avea aceeasi sectiune ca a conductorilor de faza si nul, tocmai pentru ca se presupune ca faza si nulul sunt corect dimensionate, iar in cazul in care exista curent electric prin impamantare, tot circuitul trebuie sa aiba aceeasi sectiune.

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 336

                          #13
                          Postat în original de Traian Dajma
                          Eu stiam ca se impune a avea aceeasi sectiune ca a conductorilor de faza si nul, tocmai pentru ca se presupune ca faza si nulul sunt corect dimensionate, iar in cazul in care exista curent electric prin impamantare, tot circuitul trebuie sa aiba aceeasi sectiune.


                          Corect asa stiam si eu poate Bilos a citit alte carti..are dreptate Alex cred ca exagereaza

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1360

                            #14
                            ia uite cine a revenit pe forum !

                            Comentariu

                            • gogu_ologu
                              Membru marcant
                              • 11.nov.2006
                              • 421

                              #15
                              Re: ingropare tuburi

                              Postat în original de bilos
                              Postat în original de gogu_ologu
                              Cateva elemente de siguranta:

                              - sigurante (2.5 - 16A, 4 - 20A)
                              - diferentiale 30mA (3 bucati - puse in asa fel incat sa nu ramai pe intuneric)
                              - impamantare cu fire de aceeasi grosime ca cele de faza si nul
                              - impamantare de rezerva la unul din calorifere (sanse foarte mari sa fie teava de fier pana jos)
                              - centura diferentiala (sau cum se numeste) in baie (asta o fac daca pun instant)
                              - impamantare inclusiv pentru corpurile de lampa
                              - legaturi cositorite (cel putin pentru prize)
                              - materiale certificate (luate din magazin) de la producatori consacrati. Pentru prize m-am oprit la Cariva Legrand (nu am luat inca nimic). Tuburile si dozele sunt Univolt si Gewiss.
                              - tile pentru etichetat cablurile
                              - prize antigron si doze/corpuri de lampa IP44 pe balcon
                              - nu exista legaturi din priza in priza

                              Daca mai aveti propuneri, va rog...


                              Stimate domn, nu se accepta ca impamantarea (conductorul de impamantare) sa aiba aceeasi sectiune ca si conductorul de nul sau de faza.Si inca o problemuta am, daca matale ai legat circuitul de impamantare la calorifer, saraca batranica de la etajul l care are un singur calorifer in functiune (celelalte fiind debransate) si pe care-l strange in brate in mom in care matale ai o problema la instal electrica..........ce-o sa zica?
                              Dar cum trebuie? Ca eu asa stiu si asa am vazut pe aici.

                              Cat despre legarea la calorifer, e OK, m-ati convins sa renunt. Voi mergepe impamantarea blocului (+ tevile din baie, la care automat va fi legat boilerul)

                              Comentariu

                              Procesare...