Disjunctor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Disjunctor

    Daca poate cineva sa-mi dea schita completa cum se leaga disjunctorul acesta . In partea de jos vad ca are pt 4 fire si in partea de sus pentru 2 fire . Trebuie montat inainte de tabloul electric. Multam !
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Eu zic ca are 2 fire si jos. De unde patru? Este o protectie diferentiala care are intrarea in partea superioara, in drepata este marcat neutrul iar in stanga se va conecta faza. In partea inferioara se pleaca cu 2 fire la fel nul in dr faza in stanga.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      [quote="Consultant electrice"]Eu zic ca are 2 fire si jos. De unde patru?[/quote..................... Eu am vazut ca in partea de jos , daca stringi suruburile , se string si in fantele cele doua mici si jos unde e clar ca vin firele .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        In panou se pot folosi conectori tip "pieptene" care sa intre in fantele respective.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Postat în original de Consultant electrice
          In panou se pot folosi conectori tip "pieptene" care sa intre in fantele respective.
          ................... N-am cum sa folosesc deoare intii trebuie sa stiu cum se conecteaza si abia apoi ... Va rog daca aveti o schema sa inteleg conectarea si cum functioneaza ! Multumesc !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            #6
            Aveti schema de conectare chiar pe carcasa.La bornele 1 si 3N legati alimentarea cu 220 V (faza la 1 si nulul la 3N),iar la bornele 2 si 4N legati plecarile catre tabloul electric.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7
              1 iese faza.
              2 intra faza.
              3 iese nul.
              4 intra nul.
              Ca regula par intra, impar iese, dar in general nu mai este folosita.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Postat în original de Traian Dajma
                1 iese faza.
                2 intra faza.
                3 iese nul.
                4 intra nul.
                Ca regula par intra, impar iese, dar in general nu mai este folosita.
                .........................cind incepusem sa ma lamuresc mi-ati scris legaturile pe dos , acum m-ati bagat in ceata ! Deci pe el scrie ca sus se alimenteaza (stg faza dr nul ) si jos e iesirea . Pina la urma cum este ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Sus... unde?
                  Privind din ce pozitie a disjunctorului?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    Sus... unde?
                    Privind din ce pozitie a disjunctorului?
                    ................ Tinut in pozitie normala sus ar fi intrarea si jos iesirea . E corect asa ?( Pozitie normala cum vine montat in tablou)
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Atata timp cat se respecta nulul la 4 sau 3, si faza la 2 sau 1, este bine.
                      Nu conteaza neaparat sensul de intrare sau iesire, dar sa se respecte pozitia nulului la 4 sau 3.
                      Dar eu as face intrarea prin 2 si 4.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Postat în original de Traian Dajma
                        Atata timp cat se respecta nulul la 4 sau 3, si faza la 2 sau 1, este bine.
                        Nu conteaza neaparat sensul de intrare sau iesire, dar sa se respecte pozitia nulului la 4 sau 3.
                        Dar eu as face intrarea prin 2 si 4.
                        ...................... Pina acum am inteles ce si cum dar mai am totusi o intrebare , de curiozitate . Pt ce preferati < pe jos> intrarea ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2398

                          #13
                          Acum ca ati inteles modalitatea de conectare, scopul topicului a fost atins.
                          Ca discutie colaterala, prefer conectarea alimentarii "pe jos" deoarece, dupa cum se observa din schema, rezistenta electrica montata pentru efectuarea testului, este pe nulul de la borna 4. In cazul in care s-ar defecta sa zicem contactul dintre 4 si 3, as putea folosi disjunctorul pentru intreruperea fazei, dar nu as mai putea folosi butonul de test. Este mai mult un caz ipotetic, unul particular. In realitate, se poate folosi oricare parte a sa ca intrare. Dar daca este sa respectam indicatiile teoretice, facem intrarea pe jos. Din aceasta cauza avem pe partea cu intrarea si cele doua fante suplimentare.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Postat în original de Traian Dajma
                            Acum ca ati inteles modalitatea de conectare, scopul topicului a fost atins.
                            Ca discutie colaterala, prefer conectarea alimentarii "pe jos" deoarece, dupa cum se observa din schema, rezistenta electrica montata pentru efectuarea testului, este pe nulul de la borna 4. In cazul in care s-ar defecta sa zicem contactul dintre 4 si 3, as putea folosi disjunctorul pentru intreruperea fazei, dar nu as mai putea folosi butonul de test. Este mai mult un caz ipotetic, unul particular. In realitate, se poate folosi oricare parte a sa ca intrare. Dar daca este sa respectam indicatiile teoretice, facem intrarea pe jos. Din aceasta cauza avem pe partea cu intrarea si cele doua fante suplimentare.
                            ....................... Totul e mai mult decit clar ! Va multumesc !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #15
                              Re: Disjunctor

                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              Daca poate cineva sa-mi dea schita completa cum se leaga disjunctorul acesta . In partea de jos vad ca are pt 4 fire si in partea de sus pentru 2 fire . Trebuie montat inainte de tabloul electric. Multam !

                              Comentariu

                              Procesare...