Inaltime prize si intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • d_dragos
    Incepator
    • 29.oct.2007
    • 8

    Inaltime prize si intrerupatoare

    Am si eu o intrebare: la ce inaltime este recomandat sa se monteze prizele si intrerupatoarele intr-o casa?
    Exista un standard?
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    inaltime prize si intrerupatoare

    In np17|2002 scrie ca;intrerupatoarele,comutatoarelesi butoanele se monteaza la inaltimea de 0,6 ....1,5 m masurata de la axul aparatului pana la nivelul pardoselii finite si prizele la 0,35m in camere .
    Eu montez intrerupatoarele la 80 cm si prizele la 30 cm [in camere]

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Care ar fi explicatia pentru cei 5 cm diferenta la prize?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        Uite aici Np17 Download

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          @ DanielF_67: Multumesc.
          Decit sa citesc 126 de pagini pentru a afla raspunsul la o astfel de intrebare ezoterica, mai bine ma inscriu iar in clasa intii la scoala.
          Mai ales ca Dvs. ati mentionat ca mergeti pe o solutie ce nu respecta NP17.

          Asa ca renunt la aceasta intrebare si imi cer si scuze pentru ca am pus-o. Va doresc succes!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            D-le Raduca, in tehnica nu toate deciziile au la baza ratiuni de ordin tehnic.
            Exemplul cu amplasarea prizelor sau a intrerupatoarelor, este unul dintre ele.
            De exemplu, la mine, blocul fiind construit din placi de beton, este clar ca pozitionarea gaurilor pentru dozele prizelor sau intrerupatoarelor s-a facut din turnarea placilor. Prizele le am la inaltimea de aprox. 18cm, iar in alte locuri la 22cm.
            Intrerupatoarele mai nou se monteaza mult mai jos decat eram obisnuiti pana acum.
            Acestea sunt considerente de ordin estetic, fiecare si le amplaseaza asa cum considera, in jurul unei valori a inaltimii respectand o anumita plaja.
            La prize, este important ca in caz de inundatie, apa sa nu ajunga la nivelul lor.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Membru Marcant
              • 06.feb.2006
              • 925

              #7
              Postat în original de raduca
              Care ar fi explicatia pentru cei 5 cm diferenta la prize?
              S-a gresit omul ca odata a scris 30 de cm, iar apoi 0,35 m. Oricum cam pana in 40 de cm max la prize(sau dupa necesitati pot fi puse la 1,5 pt centrala, deasupra blatului in bucatarie la 115 cm, 1,8 m pt un TV in bucatarie, etc), iar intrerupatoarele pana in 80 cm (multi au aruncat ochii "afara" si asa pun aia) si parca e mai frumos decat la 1,5 cum era pe vremuri, cand copiii trebuiau sa se ridice pe scaune sa comuteze.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de Traian Dajma
                D-le Raduca, in tehnica nu toate deciziile au la baza ratiuni de ordin tehnic. [...]
                Asta stiam, de aceea nu am intrebat care este "legea" care permite abaterea de la 35 cm la 30 cm. Am incercat doar sa aflu o chestie care tine de practica, ca sa vad rationamentul si astfel sa pot sa inteleg acel lucru, nu sa-l invat ca papagalul sau sa mai intreb si miine inca o data acelasi lucru.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #9
                  Eu mi-am montat noile prize, 10 in plus, la inaltimea de 20cm. Am ales aceasta valoare care se incadreaza intre minimul si maximul la care sunt celelalte montate.

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #10
                    Postat în original de LucianDr.
                    Postat în original de raduca
                    Care ar fi explicatia pentru cei 5 cm diferenta la prize?
                    (multi au aruncat ochii "afara" si asa pun aia)...
                    Da, @LucianDr. aia "de afara" au insa niste reguli, pe care le respecta:

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Da, asa cum se vede in fisierul atasat de dl. Leon, exista o plaja de montare a prizelor, nu obligatoriu la o inaltime fixa.

                      Comentariu

                      • DanielF_67
                        Membru marcant
                        • 22.mar.2007
                        • 336

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        @ DanielF_67: Multumesc.
                        Decit sa citesc 126 de pagini pentru a afla raspunsul la o astfel de intrebare ezoterica, mai bine ma inscriu iar in clasa intii la scoala.
                        Mai ales ca Dvs. ati mentionat ca mergeti pe o solutie ce nu respecta NP17.

                        Asa ca renunt la aceasta intrebare si imi cer si scuze pentru ca am pus-o. Va doresc succes!
                        Normativul era pentru d_dragos poate ,nu pentru d-ta care cunosti chestiile astea,Da eu am spus ca asa lucrez [nu respect normativul]nu aveti pentru ce sa va scuzati,Sanatate.

                        Comentariu

                        Procesare...