cum se comporta....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • invatacel
    Incepator
    • 02.oct.2007
    • 24

    cum se comporta....

    ....noile doze in izolatia interioara!?
    buna ziua, as avea si eu o problema,am pus izolatie inerioara si vechile doze trebuia schimbate cu cele impamintate in izolatie, cum va reactiona doza atunci cind clesti de stringere ai prielor si intrerupatoarelor se vor stringe pentru fixare, ?stiind faptul ca in beton ele se fixeaza bine chiar daca perforeaza doza, dar aici , une se vor fixa,
    ?daca se va trage de [priza exista riscul sa ramii cu ea in mina, la fel si cu intrerupatorul!spuma ceea artificiala de izolatie nu cred ca ar avea rezistenta necesara sa faca priza buna cu clesttii si doza, la stringere!!
    va rog sa ma sfatuiti si sa ma ajutati!
    cu respect!
    afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 905

    #2
    Prizele si intrerupatoarele se fixeaza in primul rand in suruburi pe doza, aceei clesti se pot strange cu ceva „simtz” - fara a perfora sau rupe doza:

    Comentariu

    • invatacel
      Incepator
      • 02.oct.2007
      • 24

      #3
      buna,aia am inteles, dar doza de ce se fixeaza , ca risc poate sa ramin cu monoblocul(doza -priza)in mina, intelegeti!poate eu nu sunt pe intelesul tuturora, scuzati!
      afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        Doza se fixeaza cu ajutorul celor doua suruburi lungi -vezi imaginea de sus- care strang "ghearele"dozei pe rigips. Sau aici

        Comentariu

        • invatacel
          Incepator
          • 02.oct.2007
          • 24

          #5
          fama sa inteleg: doza se fixeaza prin suruburile lungi in perete, ,cu dibluri, in rigips nu vad cum deoarece la o bruscare , cred ca se rupe,!iti multumesc de poze explicative, dar nu vad cum rigipsul ar fi o strucuta rezistenta!
          parerea mea(e posibil sa ma insel!
          asai la inceput, intilnesti toate obstacolele posibile!
          scuze de cicaleala!
          afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

          Comentariu

          • invatacel
            Incepator
            • 02.oct.2007
            • 24

            #6
            sau poate doza e lunga ,sunt si modele deale?si se fixeaza in cea veche?
            intrebam, ca doar nu am dat in cap?
            afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Daca ajuta poza de mai jos.
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Cel mai simplu este sa cumparati o doza cu prindere pe placa de rigips, si cu imaginile atasate de colegii nostri, veti intelege modul de prindere.
                Altfel, daca nu aveti o asemenea doza, care are o constructie speciala pentru acest gen de prindere, este mai greu sa intelegeti modalitatea de fixare.
                Presupun ca fatada peretelui este realizata din placa de rigips.

                Comentariu

                • invatacel
                  Incepator
                  • 02.oct.2007
                  • 24

                  #9
                  pai e data cu tenccuiala peste izolatie ca sa poata fi (zugravit) vopsit!,bun!dar daca nu am nici una din acestea, ce sanse de fixare am , a dozei?
                  sa inteleg ca se gasesc de cumparat asa doze? au vreo denumire anuma?
                  mersi!
                  afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Ne puteti spune, care sunt straturile adaugate de la fata initiala a peretelui, eventual si grosimea lor?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Daca ne stresezi postand un subiect incomplet nu rezolvam nimic.

                      Inteelg ca ai izolat cu polistiren pe interior si acum vrei sa pui doze in peretele izolat.
                      Daca ai izolat un perete exterior ma intreb ce cauta opriza pe acel perete pentru ca nu am vazut pana acum prize montate pe pereti exteriori !

                      Dozele de mai sus sunt specifice lucrarilor efectuate cu gipscarton montat pe structura (exemplu perete compartimentare).

                      Asadar ...........
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de VYS
                        Daca ne stresezi postand un subiect incomplet nu rezolvam nimic.

                        Inteelg ca ai izolat cu polistiren pe interior si acum vrei sa pui doze in peretele izolat.
                        Daca ai izolat un perete exterior ma intreb ce cauta opriza pe acel perete pentru ca nu am vazut pana acum prize montate pe pereti exteriori !

                        Dozele de mai sus sunt specifice lucrarilor efectuate cu gipscarton montat pe structura (exemplu perete compartimentare).

                        Asadar ...........
                        .........si daca e camera de colt ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • invatacel
                          Incepator
                          • 02.oct.2007
                          • 24

                          #13
                          faceti haz de necazu?am mentionat cumva de o priza exterioara, stiu ce este aceea o priza exerioara si care este utilitatea ei si unde, si in ce cazi!eu stau la apartament, am izolat cu scirtz, sa zic pe intelesul tuturora, nu ca nu ati sti, cu grosimea de 5 cm, apoi glet si urmeaza vopseaua si atita, !ce vreau eu sa pricep, este cum sa fixez doza in acest scirtz, pentru ca nu este asa rigid si daca din greseala trag vreo fisa din priza fara sa tin de priza, iar clesti de contact din interiorul prizei string bine, poate ma trezesc cu priza cu tot cu doza in mina!atita vreau sa stiu, va cer mult! ce solutii ar fi si cum sa le aplic!
                          cu respect!
                          afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            .........si daca e camera de colt ?
                            Mircea, am spus ca nu am vazut prize pozitionate pe pereti exteriori (gandindu-ma la apartamente). Pentru o camera pe colt - asta inseamna ca sunt 2 pereti exteriori si 2 interiori - chiar nu am vazut prize pozate pe acesti pereti exteriori.
                            Asta nu inseamna ca nu or exista dar in mintea mea nu am nici o imagine cu asa ceva.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • dandutz
                              Membru
                              • 17.apr.2007
                              • 192

                              #15
                              Poti fixa suplimentar doza in perete, prin centrul ei, cu un diblu + saiba lata. Daca grosimea polistirenului este mai mare decat inaltimea dozei, poti pune un distantor potrivit sub doza.

                              Comentariu

                              Procesare...