Termoizolare mansarda

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #31
    Uite doua fofografii, care te vor ajuta putin.
    In afara de eventualele inconveniente de genul consensului pe profilul metalic cu sipcile de lemn sunt mult mai usor de utilizat la mansarde, cu profilele este mult mai greu. De fapt lemnul este folosit cu precadere, in aceste cazuri.

    Placa de gipscarton nu este impermeabila si nu va retine umezeala in spatele ei.

    Comentariu

    • florin ene
      Incepator
      • 10.iun.2006
      • 69

      #32
      Poate nu m-am facut eu bine inteles:

      1.daca folosesc sipci din lemn, acestea nu se vor deforma in timp ?
      2.ce dimensiuni minime tr. sa aibe sipcile de lemn?

      Pe site-ul oficial RIGIPS http://www.rigips.com/web/ro/prodsys...s_abseit_1.php am gasit folosite ambele variante. Desi eu nu am pereti de garda, am vazut ca daca peretele de portanta a capriorilor este peste 1,25 m se folosesc profile metalice. Deci...?!

      Comentariu

      • florin ene
        Incepator
        • 10.iun.2006
        • 69

        #33
        Cand spuneti ca "Placa de gipscarton nu este impermeabila si nu va retine umezeala in spatele ei." va referiti la faptul ca din aceasta cauza tr. folosita bariera de vapori (pt. a proteja rigipsul), sau ca exista totusi posibilitatea formarii condensului intre folie si rigips ?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #34
          Asa cum este prezentat pe acea pagina web, sunt diponibile ambele variante. Ramane sa alegeti metoda pe care o considerati mai buna pentru situatia dvs.
          Aveti acolo informatiile necesare.
          Atat timp cat sipcile sunt prinse corespunzator, nu se vor deforma.

          Bariera de vapori este folosita pentru protectia vatei minerale impotriva umezelii si nu pentru protectia gipscartonului.

          Comentariu

          • florin ene
            Incepator
            • 10.iun.2006
            • 69

            #35
            OK!

            Daca ati fi in locul meu ce varianta ati alege?

            Am mai intrebat si alti mesteri si au zis ca lemnul folosit in astfel de cazuri este un lemn prelucrat special (structura si profil) pt acest scop.

            Multumesc pentru informatiile furnizate!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #36
              Trebuie sa luati in calcul si posibilitatea de achizitionarea materialelor. Daca in zona dvs. nu aveti posibilitatea achizitionarii profilelor de lemn si daca din pdv. financiar nu va satisface aveti disponibila doar varianta cu profile metalice.

              Poate doriti, in afara de izolarea mansardei, sa efectuati si alte lucrari de amenajarea interioara care sunt legate de structura de gipscarton si deci aceasta optiune va poate conduce la alegerea unei variante.

              Personal prefer solutia cu lemn si nu as lasa capriorii descoperiti.
              Alegerea este a dvs. si bineinteles trebuie sa discutati si cu posibilul executant al lucrarii.

              Comentariu

              • antal
                Incepator
                • 09.iul.2006
                • 93

                #37
                Izolatie tavan living ?

                Revin cu inca o intrebare.Casa mea va fi realizata din lemn.Are parter si un etaj.Livingul nu are tavan,tavanul livingului este partea interioara a sarpantei (ma gindeam sa las capriorii vizibili).Invelitoarea va fi tigla metalica.Cum as putea izola tavanul livingului in asa fel incit izolatia sa fie serioasa(mai ales ca suprafata tavanului nu este mare) si capriorii sa ramina aparenti(vizibili) ? Este suficient numai cu vata sau trebuie sa folosesc o izolatie exterioara?Si daca este nevoie de cea exterioara cum mai montez tigla metalica?
                Multumesc!

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #38
                  Daca montezi vata , o sa o motezi intre capriori si atunci vor trebui inveliti cu rigips . Sub tabla nu am vazut / citit nicaieri , dar e putin probabil , gindeste cum creezi spatiul in care o montezi , pui un alt rind de capriori pe acoperis ?

                  Comentariu

                  • antal
                    Incepator
                    • 09.iul.2006
                    • 93

                    #39
                    Am vazut case cu capriori aparenti.Am cerut arhitectului sa-mi faca asa proiectul dar izolatia este treaba mea.Eu nu ma pricep la constructii de aceea va cer sfatul.Ar merge capriori dubli?Ce grosime ar trebui sa aiba vata ?

                    Comentariu

                    • mx81
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2006
                      • 322

                      #40
                      Daca vata are 100 mm , capriorul trebuie sa aiba adincime suficienta sa inghita vata si materialul cu care o maschezi . (Zic la 180mm , adica 100 vata + 25mm scindura si rest spatiu pentru caprior vizibil )

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #41

                        Comentariu

                        • antal
                          Incepator
                          • 09.iul.2006
                          • 93

                          #42
                          Bun...am inteles ca solutia capriorilor aparenti este dificila. Din cite am vazut pe site si in penultimul nr. din revista am tras concluzia ca cea mai buna izolatie este cea exterioara. Intre capriori o sa fie gipscarton . Nu vreau sa-l prind pe profile de lemn pentru ca aici in Tulcea ... Este mai sigur pentru mine sa-l prind pe profile metalice , credeti-ma ! Daca as opta pentru o izolatie exterioara , care ar fi straturile izolatoare ? Care ar fi ordinea lor ? Daca as folosi polistiren de 10 cm cum mai prind tiglele metalice ?
                          Sau as putea mai simplu ( si financiar...) sa folosesc o vata de 10 cm+bariera peste capriori+dublarea capriorilor cu niste " falsi capriori" mai ingusti ? Ajunge o vata de 10 cm ???
                          Sint fixist in privinta capriorilor aparenti

                          Comentariu

                          • danhome_52
                            Membru Marcant
                            • 26.dec.2005
                            • 751

                            #43
                            Salut!
                            Rezolvam si problema "fixului"!
                            La izolarea plafonului nu trebuie sa faci nici un compromis!Trebuie facuta bine atat hidroizolatia cat si termoizolatia!
                            Capriorii aparenti se pot monta sub plafonul de gips-carton,cu prindere prin placa,de cei existenti.Astfel pot fi prelucrati si finisati in ideea aparentei.
                            Ce trebuie facut,e sa fii atent ca structura metalica sa aiba planul inferior (cel de fixare a placilor) la acelasi nivel cu cel al capriorilor din structura acoperisului.
                            Poti sa-i prinzi si inainte,dar e mai dificil cu placarea pe compartimente.
                            Bafta!

                            Comentariu

                            • didita
                              Incepator
                              • 31.iul.2006
                              • 8

                              #44
                              Ce parere aveti despre invelitori tip Onduline ?
                              In cazul folosirii unei astfel de invelitori cum trebuie izolat podul transformat in mansarda ?
                              Este necesar un strat protector sub Onduline sau se poate pune direct pe scindurile asterialei?
                              Va multumesc !

                              Comentariu

                              • savu
                                Incepator
                                • 15.sep.2006
                                • 3

                                #45
                                Termoizolare mansarda

                                Doresc sa termoizolez o mansarda, la acoperis sa pun vata minerala intre capriori, la pereti vata minerala si rigips sau OSB iar pe pardoseala polistiren de interior 5cm intre sipci de lemn pe care montez placi de OSB!
                                Vreau sa stiu care este ordinea operatiunilor si daca mai trebuie sa pun intre astereala si vata minerala vreo folie, sau altceva pentru a impiedica scurgerea eventualelor infiltratii prin tabla acoperisului!
                                Daca se poate sa-mi indicati exact ce materiale sa folosesc si ordinea montarii acestora la acoperis, pereti si pardoseala!

                                Comentariu

                                Procesare...