boiler sau instant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gigi3
    Incepator
    • 10.nov.2007
    • 4

    boiler sau instant

    Salut,

    Vreau sa-mi montez in bucatarie un sistem de incalzire a apei si nu stiu ce sa aleg dintre un aparat de incalzire instant sau un boiler mic de 10-15l. Amandoua au avantaje si dezavantaje in sensul ca boilerul lucreaza non-stop pt a mentine apa calda (consum de energie inutil ), iar instantul am auzit ca ar fi cam periculos, ma refer la rezistenta instalatiei electrice .
    Ce imi recomanda-ti ?
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    boiler

    Boiler[nu consuma chiar asa mult cum crezi]

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      Re: boiler

      Postat în original de DanielF_67
      Boiler[nu consuma chiar asa mult cum crezi]
      in plus il poti opri daca sti ca nu ai nevoie de el o perioada mai lunga de timp ! seara de exemplu !

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        La instant trebuie sa aveti realizat un circuit separat doar pentru el care sa fie dimensionat pentru o putere de aprox. 5 KW,ceea ce implica si o dimensionare corespunzatoare a circuitului principal de alimentare intre contor si tabloul de sigurante,iar temperatura apei care iese din instant cam lasa de dorit,mai ales iarna,cand apa rece din retea este foarte...rece!Asadar,sintetizand,DA pt.boiler,NU pt.instant.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Instantul este mai mult pentru "spalat pe maini". In anumite conditii poti face si un dus insa daca variaza presiunea din retea poti avea surpriza sa vina apa mai rece sau sa vina fierbinte.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Sau, mai precis, instantul e pt cei care isi permit minim 7-8kW, dar mai curand 10 sau 12.

            Puteti studia si aici:


            faceti niste experimente

            Nota: randamentul oricarui instant este practic acelasi (aproape 100%) datorita unor motive de bun simt.

            Cat despre bransament, va rog sa ne dati de stire cand v-ati marit puterea, ca vreau si eu sa va intreb cum ati facut.

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de gogu_ologu
              Sau, mai precis, instantul e pt cei care isi permit minim 7-8kW, dar mai curand 10 sau 12.

              Puteti studia si aici:


              faceti niste experimente

              Nota: randamentul oricarui instant este practic acelasi (aproape 100%) datorita unor motive de bun simt.

              Cat despre bransament, va rog sa ne dati de stire cand v-ati marit puterea, ca vreau si eu sa va intreb cum ati facut.
              ce intelegeti prin randament in contextul de mai sus?

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Probabil ca se refera la cat din energia electrica consumata se transmite la apa sub forma de caldura. Putem spune in anumite conditii ca ar tinde catre 1 randamentul.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de Consultant electrice
                  Probabil ca se refera la cat din energia electrica consumata se transmite la apa sub forma de caldura. Putem spune in anumite conditii ca ar tinde catre 1 randamentul.
                  e bun in cazul asta!

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Probabil ca se refera la cat din energia electrica consumata se transmite la apa sub forma de caldura. Putem spune in anumite conditii ca ar tinde catre 1 randamentul.
                    Da, despre asta e vorba. Am intalnit notiunea pe la boilere cred si are sens in contextul sensului general de randament.

                    Oricum nu are cum sa fie cu mult sub 1

                    Si nu cred ca incluse pierderile prin izolatie la boilere. La instanturi nu ma intereseaza acea pierdere, pt. ca apa calda nu sta in instant, iar aparatul e folosit ocazional, sa zicem cca 15 min pe zi, ceea ce e vax.

                    Daca n-ar fi pierderile prin izolatie, as merge fara dubii pe boiler. Asa tot pe boiler voi merge, asta pentru ca apar prea multe complicatii cu Electrica si firele lor.

                    Comentariu

                    Procesare...