LEDURI IN TAVAN

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dana30
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 6

    LEDURI IN TAVAN

    Buna,
    Pe scurt, vreau sa-mi montez in dormitor pe tavan leduri,
    (am vazut pe net pe o pagina de design interior, dar nu imi mai amintesc unde).
    In articol scria ceva despre o ploaie de stele.
    Am vorbit cu arhitectul si imi spunea despre niste leduri cu cristale care se monteaza dupa ce e montat rigipsul dar sunt exagerat de scumpe ajungeau in jur de 10.000 lei 100 de leduri sau o alta varianta ar fi leduri care costa in jur de 30 lei/buc, ar fi nevoie de cel putin 100 ca sa artate cat decat bine.
    Va rog sa-mi spuneti daca as putea obtine efectul respectiv fara costuri asa de mari.
    O ZI BUNA
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 239

    #2
    Re: leduri in tavan

    Eu stiam de fibra optica ca se foloseste pt asa ceva.

    Ledurile cred ca sunt prea mari (comparativ cu fibra optica) pentru a obtine efectul de "cer instelat" intr-un apart obisnuit.

    Comentariu

    • dana30
      Incepator
      • 12.nov.2007
      • 6

      #3
      Re: LEDURI IN TAVAN

      Si eu am inteles ca ar trebui sa fie fibra optica dar nu stiu de unde as putea sa-mi cumpar si cum se monteaza asa ceva.

      Alta solutie erau ledurile dar sunt foarte scumpe desi am vazut si leduri cu 6 lei nu stiu care e diferenta intre cele cu 6 si cele cu 30 lei.

      Comentariu

      • robin hood
        Incepator
        • 07.feb.2007
        • 21

        #4
        Re: leduri in tavan

        Buna seara,

        Mai aveti o solutie, anume de a apela exact la firma la care ati vazut reclama respectiva.
        Mi-aduc aminte ca am vazut si eu un reportaj la TV si mi-a ramas in minte, cu gandul de a face in viitor un tavan zugravit asa.

        Firma este: spaceart.ro (sper ca nu contravin vreunei reguli a forumului publicand adresa de www).

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Exista mai multe variante: Sisteme cu fibra optica unde un manunchi de fibre este luminat intr-un capat de o sursa de lumina alba sau RGB (care pot fi chiar tehnologie LED), iar capetele opuse ale fibrelor sunt infipte din plafon spre camera, sau varianta mai complicata de realizat unde se pot folosi LED-uri de 3mm care costa aproximativ 2Ron bucata. Diferenta in pretul led-urilor este data de calitatea chip-ului folosit si intensitatea luminii produse. Varianta cu LED-uri este mai greu de implementat deoarece fiecare led trebuie alimentat, iar instalatia trebuie calculata si gandita in functie de sursa de alimentare.
          Solutiile de iluminare cu fibra optica le gasiti la Plaza Mall la etajul cu restaurante si la unele cinematografe.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...