centrala si niste calorifere pe curent!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    centrala si niste calorifere pe curent!

    am si eu nevoie de ceva sfaturi,am de montat o instalatie la o centrala pe gaze si nu stiu ce sigurante sa folosesc hai ca la centrala as baga una cu diferentiala de 16A dar am vazut ca au adus si niste calorifere pe curent electric adica au1sau 2 venitilatore in ele,pricipiul este tot asa ca cel obisnuit numai ca e putzin diferit sunt cam de1,5m si in interiorul lor sunt la fel ca,,,caloriferul de la masina si jos au ventilatoare iarna zic ca ar baga caldura si vara racoare.Problema ar fi ca nu stiu cam cat ar fi ca nu stiu de cat sa pun siguranta sau sa pun 2 sigurante?am vazut ca au 3 trepte de viteza ventilatoare.Ce imi recomandati 2 sigurante diferentiale ca sunt metalice caloriferele cu toate ca au nul de protectie sau una in care sa includ si calorifere si alimentare centralei?Va salut!!
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    #2
    cam asa arata ce va zic eu......
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      daca re cineva vre-o idee....
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13004

        #4
        Astea sunt ventilo-convectoare si merg de minune pe o centrala iarna iar vara se pot conecta la un chiller si asa asiguri si racirea casei.

        Dupa mine sunt mult peste unitatile AC split.
        Vezi catrebuie sa ai oscurgere de la el, in exterior.. se face condens pe radiatorul de aluminiu si cade pe tava metalica. Au doua gauri de scurgere: stanga-dreapta. Una din ele sa aibe dopul montat pentru a nu se scurge apa.

        Ce intrebi tu si ce raspund eu!
        Ventilatorul are intradevar 3 trepte si nu cred sa consume foarte mult. CIteste si tu ce scrie la datele tehnice: putere curent etc. si vei primi un raspuns de la electricienii nostrii.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Habib
          Membru
          • 23.mai.2007
          • 195

          #5
          nu am prins cam nimik nici datele acele tehnice sa aruncat cam tot de accea va intreb ....am inteles de la ei ca nu prea consuma mult cam 50w si da asa e VYS are si un furtun de aerisire intro pare rau ca nu l-am prins!!Oricum am inteles ca are un programator care isi fac comanda ce zicetzi pot baga o diferentiala de 10 A pe centrala si pe calorifere?Va salut

          Comentariu

          • Habib
            Membru
            • 23.mai.2007
            • 195

            #6
            Diferentiala de 10A?

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1050

              #7
              Poti sa faci o poza mai clara cu eticheta care se vede in prima poza? Acolo ar trebui sa scrie ceva date tehnice
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13004

                #8
                Ce am mai gasit suna asa:
                -alimentarea se face utilizand un circuit cu cabluri de 1.5mmp
                -pentru protectia la scurt-circuit amplasati o siguranta de 2A la 250V pe circuitul de alimentare
                -alimentarea trebuie sa aibe si impamantare.

                Daca am inteles bine, exista si ventiloconvectoare care au si rezistente electrice de 1-2KW (optionale) iar in acest caz cred ca se discuta altfel despre circuitul de alimentare.

                Acestea sunt valabile pentru un anume tip de ventiloconvector asa ca te rog sa nu consideri datele decat, informative.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Cele din poza cred ca sunt fara rezistenta de incalzire electrica, iar consumul motoarelor de ventilator e mic, deci nu trebuie o siguranta foarte mare daca e destinata exclusiv lor.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Habib
                    Membru
                    • 23.mai.2007
                    • 195

                    #10
                    Nu stiu dar am inteles ca nu ar lua mult,va intreb daca pot sa bag pe sigurtanta centralei sunt cam 5 calorifere din accelea.O sa mai revin cu niste poze dar am vazut ca nu avea scris puterea motorul sunt niste lucru de confort termic vara iarna parca.Oricum va multumesc pentru rasp acordatate.Va salut!

                    Comentariu

                    Procesare...