Demolare nisa teava canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geoxxx
    Incepator
    • 15.nov.2007
    • 6

    Demolare nisa teava canalizare

    Buna ziua !
    Locuiesc in Brasov la ultimul etaj al unui bloc cu 8 etaje , bloc construit in perioada ceausista cand se stie spatiile nu erau prea generoase in special in baie. Deoarece m-am apucat sa fac modificari in baie(gresie , faianta), vroiam sa va intreb urmatorul lucru :nisa din caramida care exista in baie m-am gandit sa o demolez pentru marirea spatiului , stiind ca in ea nu mai este decat teava de canalizare tevile de apa oprindu-se la nivelul pardoselii.Stiu ca aceasta teava trebuie sa ramana acolo descoperita pentru a nu se crea presiune pe teava si sa nu patesc ca alt prieten care a taiat-o si i-a pus capac si acum ori de cate ori trage apa la w.c. , vasul de toaleta ramane gol si toate mirosurile ajung la el in baie. Deci intrebarea este daca pot inlocui teava de canalizare dupa ce ma ramific cu w.c.-ul cu o teava cu diametrul de 60 mm? Este suficient acest diametru pentru a se asigura aerisirea coloanei fara a se crea presiune in ea ?Actuala teava are 110mmm si vreau sa o inlocuiesc cu una de 60mm. Ar arata totul mai estetic deoarece vreau sa o imbrac in rigips.

    Multumesc !
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2


    Avand invedere ca este bloc cu mai mult de 4 etaje, cat era discutia in tpicul de mai sus, iti recomand sa nu modifici dimensiunea tevii. Lasa la 110 ca nu castigi mare lucru. Iti spun din propria experienta.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #3
      Daca locuiesti la ultimul etaj se poate gaurii peretele exterior si teava in loc sa iasa pe bloc racordezi un cot undeva la 50cm deasupra Wc si il scoti prin perete afara. in capatul tevii montezi un gatar sau o sita sa nu se vada de afara ca este o teava. Facand acest lucru vei scapa de infiltratiile de apa de pe terasa, binenteles daca scoti teava din plafon si izolezi bine locul ramas gol. Daca zice cineva ca n-ai voie sa faci asa ceva sa stii ca este ecelasi lucru si cu gaurirea peretilor pentru hote la bucatarie. Eu asa asi face desi pare sau chiar este ilegal.

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Ideea de a distruge ghena este " GENIALA " . Daca vor trebui inlocuite tevile sau scurgerea montajul se va face pe unde ? (Ma refer la magistralele blocului ) .
        La partea cu aerisitorul tevii de scurgere : pastreaza diametrul si cauta niste clapete unisens in comert .

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Si cat castigati ca spatiu ? mai nimica.
          Cu stima.

          Comentariu

          • geoxxx
            Incepator
            • 15.nov.2007
            • 6

            #6
            Postat în original de Maistrul Max
            Si cat castigati ca spatiu ? mai nimica.
            Latimea baii este de 1,5 M. Ghena avea 0,70 X 0,30. Prin indepartarea ei
            am obtinut foarte mult spatiu credeti-ma. In dreptul ghenei era montata
            chiuveta, cred ca va dati seama cat loc mai aveam pentru a ajunge la cada. Problema nu ar fi fost totusi accesul meu ci spatiul incomod pentru
            a spala ceva.

            Cu Stima!

            Comentariu

            • geoxxx
              Incepator
              • 15.nov.2007
              • 6

              #7
              Postat în original de mx81
              Ideea de a distruge ghena este " GENIALA " . Daca vor trebui inlocuite tevile sau scurgerea montajul se va face pe unde ? (Ma refer la magistralele blocului ) .
              La partea cu aerisitorul tevii de scurgere : pastreaza diametrul si cauta niste clapete unisens in comert .
              In locul ghenei va veni montata chiuveta , la nivelul pardoselii voi izola
              locasul pe unde vin tevile de apa si canalizarea cu polistiren deci in caz de avarie sau schimbare conducte nu vad ce inconvenient ar fi. Nu ma deranjeaza ca aspect deoarece totul va fi sub masca de la chiuveta.
              Am pastrat 10 cm din ghena deci apa nu va ajunge in ea

              Cu Stima!

              Comentariu

              • geoxxx
                Incepator
                • 15.nov.2007
                • 6

                #8
                Postat în original de Dumitru popa
                Daca locuiesti la ultimul etaj se poate gaurii peretele exterior si teava in loc sa iasa pe bloc racordezi un cot undeva la 50cm deasupra Wc si il scoti prin perete afara. in capatul tevii montezi un gatar sau o sita sa nu se vada de afara ca este o teava. Facand acest lucru vei scapa de infiltratiile de apa de pe terasa, binenteles daca scoti teava din plafon si izolezi bine locul ramas gol. Daca zice cineva ca n-ai voie sa faci asa ceva sa stii ca este ecelasi lucru si cu gaurirea peretilor pentru hote la bucatarie. Eu asa asi face desi pare sau chiar este ilegal.
                Nu am agreeat niciodata sa gauresc ziduri portante (de rezistenta)
                deoarece nu suna prea bine in caz de miscari seismice. Bine acum cu
                o gaura de 120mm e clar ca nu ar pica un bloc. Ar mai fi si aspectul estetic deoarece va dati seama ca pe acea linie a blocului ar aparea
                un mic horn.

                Cu Stima!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12976

                  #9
                  Incerc sa te inteleg dar....

                  Mai sus am incercat sa te ajutam cu un sfat, o parere.
                  Doar o mica observatie, vrei sa iti spunem ceva concret insa nu te gandesti ca tu ai in fata ochilor situatia exacta iar noi doar niste imagini partiale ... ceea ce ne putem imagina ca ar putea fi la fata locului.

                  Imi pare rau dar pe nevazute putem comenta la nesfarsit si pun pariu ca tot nu avem ajungem la ceva bun.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • geoxxx
                    Incepator
                    • 15.nov.2007
                    • 6

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5397

                    Avand invedere ca este bloc cu mai mult de 4 etaje, cat era discutia in tpicul de mai sus, iti recomand sa nu modifici dimensiunea tevii. Lasa la 110 ca nu castigi mare lucru. Iti spun din propria experienta.
                    Nu modific diametrul tevii e clar deoarece nu vreau sa apara vidul.
                    Deoarece se pare ca turnarea zidului a fost defectuoasa in zona ghenei
                    am un minus de 6 cm fata de zidul pe care se afla ghena. Plusul de 6 cm
                    in rest este reprezentat de tencuiala. E clar ca acolo un cofrag a cedat
                    iar ca sa obtina planeitate pe acea latura a fost folosita incarcarea
                    cu tencuiala. Maine vreau sa deviez teava de canalizare cat mai aproape
                    de zid. Mai ramane un plus de 5 cm fata de planeitatea zidului .
                    In dreptul tevii voi pune faianta sub forma unui dreptunghi. Stiu ca arata
                    ca nuca in perete dar alta solutie nu am. Per total tot am obtinut marirea
                    baii si asta conteaza enorm.

                    Cu Stima!

                    Comentariu

                    • geoxxx
                      Incepator
                      • 15.nov.2007
                      • 6

                      #11
                      Postat în original de VYS
                      Incerc sa te inteleg dar....

                      Mai sus am incercat sa te ajutam cu un sfat, o parere.
                      Doar o mica observatie, vrei sa iti spunem ceva concret insa nu te gandesti ca tu ai in fata ochilor situatia exacta iar noi doar niste imagini partiale ... ceea ce ne putem imagina ca ar putea fi la fata locului.

                      Imi pare rau dar pe nevazute putem comenta la nesfarsit si pun pariu ca tot nu avem ajungem la ceva bun.
                      Multumesc la toata lumea pentru raspunsuri ! Nu vreau sa fiu gresit inteles
                      nu am fost deranjat de nici un raspuns. Cred ca acest lucru a resiesit din faptul ca nu mai am de gand sa inlocuiesc teava de 11o cu alta mai mica.
                      Respect sfaturile primite deoarece asa este normal. Intradevar eu am gresit ca nu am dat cotele de la bun inceput si aici ma refer la latimea baii.
                      Daca era stiuta de dumneavoastra de la bun inceput cred ca altfel era
                      privita ideea mea de a renunta la ghena.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12976

                        #12
                        Tot ce am vrut sa spun este ca o solutie cat mai buna se poate da numai dupa ce se vede situatia exacta.
                        Nu este vorba minic altceva.

                        Exista numeroase conditionari plecand de la configuratia tevilor de apa, canalizare, dimensiunile obiectelor de mobilier etc. si iti spun asta, din nou, din propria experienta.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Re: Demolare nisa teava canalizare

                          Postat în original de geoxxx
                          Buna ziua !
                          Locuiesc in Brasov la ultimul etaj al unui bloc cu 8 etaje , bloc construit in perioada ceausista cand se stie spatiile nu erau prea generoase in special in baie. Deoarece m-am apucat sa fac modificari in baie(gresie , faianta), vroiam sa va intreb urmatorul lucru :nisa din caramida care exista in baie m-am gandit sa o demolez pentru marirea spatiului , stiind ca in ea nu mai este decat teava de canalizare tevile de apa oprindu-se la nivelul pardoselii.Stiu ca aceasta teava trebuie sa ramana acolo descoperita pentru a nu se crea presiune pe teava si sa nu patesc ca alt prieten care a taiat-o si i-a pus capac si acum ori de cate ori trage apa la w.c. , vasul de toaleta ramane gol si toate mirosurile ajung la el in baie. Deci intrebarea este daca pot inlocui teava de canalizare dupa ce ma ramific cu w.c.-ul cu o teava cu diametrul de 60 mm? Este suficient acest diametru pentru a se asigura aerisirea coloanei fara a se crea presiune in ea ?Actuala teava are 110mmm si vreau sa o inlocuiesc cu una de 60mm. Ar arata totul mai estetic deoarece vreau sa o imbrac in rigips.

                          Multumesc !
                          Exact asa am procedat eu, in 1993. Fiind la ultimul etaj, sase din sase, am darimat ghena sanitara din baie, pina la nivelul chiuvetei. Pe ceea ce a ramas din ghena am construit si montat un blat. Pe blat am montat chiuveta.
                          Sub chiuveta, la fata ghenei am spart iara si am montat usi de acces la tevi. In ghena am pus spuma poliuretanica pe plasa de rabit, la nivelul de demarcatie intre etaje, ca sa nu am probleme cu mirosuri sau altele de la vecini.
                          Am modificat traseul si dimensiunea pentru fiecare dintre cele doua tevi care treceau prin ghena, spre acoperis: ventilatia de la canalizare si apa pluviala.
                          Deasupra chiuvetei am montat o oglinda cam cit tot peretele, oglinda care avea, la partea de jos si pe laterale o rama groasa facuta din rigips. Am vopsit-o cu ce se gasea atunic: vopsea in ulei. In interiorul acestei rame, de-o parte si de alta a chivetei, am ascuns tevile.
                          Am pastrat gaurile de trcere si tevile de protectie existente; la nivelul plafonului am construit o scafa simpla in care am montat corpul de iluminat pt. zona chiuvetei. In aceeasi scafa am readus tevile spre traseul original.

                          N-am avut absolut nici o problema pina cel putin in 2000 cind am vindut acel apartament.

                          Deci se poate si nu va spun cit de mult s-a marit baia!

                          Am tinut, insa, cont de urmatoarele:
                          - ghena respectiva era numai pentru adapostirea tevilor si nu de ventilatie; nu avea grila.
                          - prin natura meseriei mele am stiut cum sa calculez atit teva de aerisire pt. canalizare cit si pe cea de ape pluviale. In general se monteaza 110 fiindca este cel mai ieftin sa mergi cu aceeasi dimensiune. In cazul meu, ventilatia de canalizare a rezultat de 40 (ca idee, erau numai cinci bai pe coloana) iar pluviala de 30 ( terasa avea mai mule puncte de scurgere, zonele aferente fiind demarcate cu partitie din beton). Am mers cu 50 la ambele. Dar am citigat spatiu pozitionindu-le la perete.
                          - am pastrat toate pantele necesare pt. legatuirle orizontale si am folosit, in masura in care s-a putut, conexiuni si piese de legatura cu mai multe grade de libertate, ca sa evit schimbari bruste de directie.

                          Deci se poate, cu conditia sa se respecte toate normele si regulile in vigoare.

                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • vlad99
                            Incepator
                            • 18.nov.2005
                            • 25

                            #14
                            reamenajare baie

                            Am si eu o problema asemanatoare. Locuiesc la etajul 9 a unui bloc cu 10 etaje.Deasupra mea nu este un apartament locuibil ci e uscatorul. Baia, si asa cam ingusta, este traversata chiar prin mijlocul unei laturi de celebra ghena. Am studiat problema si am constatat: tevile de apa calda/rece se opresc la mine astfel incat deasupra chiuvetei, prin respectivul gheu mai merge doar teava aia groasa(110) din pvc.
                            Vreau sa-mi reamenajez baia si am primit mai multe sugestii de la mesteri/prieteni motiv pentru care va cer si voua parerea inainte de a "strica"ceva.
                            varianta 1 : reductie de la 110 la 55 jos si sus;
                            varianta 2 : desfiintarea acelei tevi si montarea in capatul ramas a unui dispozitiv(o supapa) care sa permita aerisirea coloanei;
                            varianta 3 :las in pace teava de 110 si ii fac o masca mai eleganta din gipscarton;
                            Am auzit vorbe cum ca se va vinde uscatorul(de vreo 2 ani tot se vorbeste) si ma gandesc ca cel ce se va muta deasupra mea ar putea avea nevoie de buda iar daca eu tocmai voi fi terminat de amenajat baia??!!

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1736

                              #15
                              Re: reamenajare baie

                              Postat în original de vlad99
                              Am si eu o problema asemanatoare. Locuiesc la etajul 9 a unui bloc cu 10 etaje.Deasupra mea nu este un apartament locuibil ci e uscatorul. Baia, si asa cam ingusta, este traversata chiar prin mijlocul unei laturi de celebra ghena. Am studiat problema si am constatat: tevile de apa calda/rece se opresc la mine astfel incat deasupra chiuvetei, prin respectivul gheu mai merge doar teava aia groasa(110) din pvc.
                              Vreau sa-mi reamenajez baia si am primit mai multe sugestii de la mesteri/prieteni motiv pentru care va cer si voua parerea inainte de a "strica"ceva.
                              varianta 1 : reductie de la 110 la 55 jos si sus;
                              varianta 2 : desfiintarea acelei tevi si montarea in capatul ramas a unui dispozitiv(o supapa) care sa permita aerisirea coloanei;
                              varianta 3 :las in pace teava de 110 si ii fac o masca mai eleganta din gipscarton;
                              Am auzit vorbe cum ca se va vinde uscatorul(de vreo 2 ani tot se vorbeste) si ma gandesc ca cel ce se va muta deasupra mea ar putea avea nevoie de buda iar daca eu tocmai voi fi terminat de amenajat baia??!!
                              Intrebat mesteri? Nu! Intrebat prieteni? Nu. Intrebat un proiectant? Da! Cam asa vad eu problema.
                              Varianta 1 este viabila cu conditia sa se faca un calcul de dimensionare de catre un proiectant.
                              In ideea ca uscatorul s-ar putea vinde, ma gindesc si la o autorizatie de al primarie.
                              Varianta 2 este hilara !!!!! Cine si-ar putea dori sa desfiinteze coloana de aerisire a retelei de canalizare si sa-si monteze, de buna voie, in propria-i baie, o supapa automata care .... brrr ... nici nu vreau sa ma gindesc !!!!!!
                              Varianta 3 ... nici nu necesita interventia noastra ...
                              Numai bine,
                              DIY

                              Comentariu

                              Procesare...