curiozitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristigeorge
    Incepator
    • 10.dec.2006
    • 29

    curiozitate

    tocmai mi-a fost realizat bransamentul la casa si firul galben - verde din casa a fost legat la firul de nul inainte de siguranta contor etc. este corect asa?
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: curiozitate

    nulul netrecut prin siguranta poate fi folosit ca impamantare!!

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1360

      #3
      Re: curiozitate

      Postat în original de cristigeorge
      tocmai mi-a fost realizat bransamentul la casa si firul galben - verde din casa a fost legat la firul de nul inainte de siguranta contor etc. este corect asa?
      adica impamantarea a legat-o la nulul de lucru? sau conductorul de culoare verde-galben e insasi nulul de lucru iar pentru impamantare ai alta culoare sau nu ai deloc?

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1360

        #4
        Re: curiozitate

        Postat în original de seni
        nulul netrecut prin siguranta poate fi folosit ca impamantare!!
        te referi la nulul de lucru?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Ce inteleg eu ar fi ca firul de impamantare din toata casa a fost legat la nulul de lucru inainte de siguranta. Daca e asa...
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1360

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Ce inteleg eu ar fi ca firul de impamantare din toata casa a fost legat la nulul de lucru inainte de siguranta. Daca e asa...
            pot6 sa raspund eu? e de rau!

            Comentariu

            • dandutz
              Membru
              • 17.apr.2007
              • 192

              #7
              Functional este corect si asa, dar mai bine va realizati o impamantare dumneavoastra dupa indicatiile ce le gasiti pe forum. Dintr-o eroare ce apartine de Electrica (poate o avarie in instalatia lor), te poti trezi cu faza pe carcasele aparatelor cu pamantare.

              Comentariu

              • cristigeorge
                Incepator
                • 10.dec.2006
                • 29

                #8
                am fost la tara si am unit impamintarea prizei cu faza si apoi cu nulul iar sig generala a fost "data afara " .este un dpna vigi cu protectie la supratensiune ...deci mai exista pericol?

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de cristigeorge
                  am fost la tara si am unit impamintarea prizei cu faza si apoi cu nulul iar sig generala a fost "data afara " .este un dpna vigi cu protectie la supratensiune ...deci mai exista pericol?
                  cum sa uniti faza cu impamantarea?

                  Comentariu

                  • dandutz
                    Membru
                    • 17.apr.2007
                    • 192

                    #10
                    Ai realizat un scurtcircuit ca sa vezi daca lucreaza protectia!?
                    In situatia ta, esti protejat in cazul in care un consumator are izolatia defecta si faza este "preluata" de firul de impamantare producand declansarea sigurantei, iar siguranta diferentiala isi face si ea treaba. Problema poate aparea daca pe firul de nul, printr-o avarie sau alta situatie anormala, apare tot faza (aceeasi faza) care astfel ajunge pe carcasele consumatorilor din casa ta legati la impamantare si sigurantele tale nu declanseaza in acest caz. Exemplu: sectionarea firului de nul undeva inainte de locuinta ta si faza apare pe firul de nul (si de impamantare in cazul tau ) prin bobinele consumatorilor vecinilor sau ai tai (motoare, becuri, etc.).
                    In concluzie, este mai bine sa-ti realizezi o impamantare adevarata.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Problema exista oricum daca pe firul de nul apare o alta faza care ajunge din cauza sectionarii nulului prin intermediul unui consumator vecin pe firul tau de nul. Daca apare aceeasi faza nu se intampla nimic ca nu exista diferenta de potential. Intre doua faze diferite apare o tensiune, insa daca tu ai legata impamantarea pe firul de nul pe carcasele anumitor consumatori iti poate ajunge o faza ceea ce nu e bine.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1360

                        #12
                        cel mai bine sa fie lasat in "aer "conductorul de impamantare pana cand se va realiza o instalatie de impamantare !
                        @consultant electrice
                        Intre doua faze diferite apare o tensiune, insa daca tu ai legata impamantarea pe firul de nul pe carcasele anumitor consumatori iti poate ajunge o faza ceea ce nu e bine.
                        permiteti sa completez:
                        asta din doua puncte de vedere : odata al electrocutarii si o data a l distrugeri aparatului deoarece nu mai primeste o tensiune normala (210V-230V) ci un mult mai mare!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Da, daca e aceeasi faza exista riscul electrocutarii, daca este o faza diferita apare atat riscul electrocutarii cat si o tensiune mai mare care duce mai mult ca sigur la defectarea unor aparate alimentate in acel moment.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          Procesare...