Spoturi intr-o camara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Spoturi intr-o camara

    Pe scurt, am o camara mica, ocupata toata cu niste rafturi, puse la vreo 50 de cm unele de altele, pe orizontala. Becul din camara merge, dar lumina nu prea ajunge spre rafturi, pentru ca nu are pe unde normal.

    Vreau sa pun niste spoturi, dar exista probleme: rafturile sunt din lemn. Spoturile dau ceva caldura, nu am experienta cu ele, nu mai am prin casa (am becuri economice).

    Vreau sa am lumina sub fiecare raft, atata cat sa nu orbecai Vreau ceva functional si sigur, estetica e pe ultimul loc (suntem intr-o camara cu alimente scule etc).

    M-am gandit si la spoturile de 12V dar nu stiu.

    De asemenea, as vrea ceva cu carcasa impamantata (daca nu e de clasa II). Exista gospodine care mai pun mana pe unde nu trebuie, mai ales ca e incomod.

    Pana la spoturi cred ca voi veni cu cablu ignifig 3*1.5 daca nu recomandati altfel, bagat intr-un copex.

    Vor fi 4 spoturi pe 2 intrerupatoare (cate 2 pe intrerupator) , ca sa nu consum prea mult cautand prin camara...

    Ar fi OK daca pot directiona cumva lumina.

    Asadar, ce imi recomandati?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Iti recomand ceva mult mai simplu: Cate un modul cu 3 led-uri sau cate doua astfel de module (pretul lor este de vreo 13ron/ modul) alimentate elegant de o sursa in comutatie la 12 volti care rezista si la apa si care costa in jur de 15 euro. Daca vrei spoturi care sa nu incalzeasca si sa consume in jur de 1W fiecare exista tot solutii LED insa per total va iesi ceva mai scump. Un spot mai slab ca intensitate (adecvat pt rafturi) costa cam 20 ron plus ca vor mai trebui achizitionate fasunguri pt ele.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Am uitat sa spun ca rafturile sunt de fapt din placa de PAL (din ala subtire de cativa mm, sprijinit pe niste grinzi de lemn si metal.

      Multumesc pentru sfaturi. Imi puteti da un link? Nu prea m-am atins de spoturi la viata mea...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Doar doua din locurile unde puteti gasi produsele cu LED-uri de care aveti nevoie.

        infoled.ro/spoturi-luxeon.htm

        zexstar.com/index.php?cat=25&PHPSESSID=f024d7f43d8a51c8065747b a0f801e68

        P.S. Pentru un montaj foarte simplu exista baghete cu led-uri autoadezive. Acestea se vand la metru si pot fi taiate din loc in loc in functie de necesitati.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Loganix
          Incepator
          • 29.nov.2007
          • 24

          #5
          De ce nu incerci cu leduri montate intr-un "pat de cablu" , varianta cea mai ingusta de pat de cablu?Cred ca asa iesi cel mai ieftin

          Comentariu

          • Alcatraz
            Membru
            • 26.mai.2007
            • 100

            #6
            Cum e patul ala de cablu ?

            Comentariu

            • Loganix
              Incepator
              • 29.nov.2007
              • 24

              #7
              Patul de cablu se foloseste cand vrei sa maschezi cabluri care vin pe perete.Arata ca si un profil in U numai ca are si capac asa ca arata ca un dreptunghi

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Ar fi varianta mai ieftina dar presupune sa dai gauri sa fixezi led-urile sa le pui cate o rezistenta sa tragi fire la ele si toate astea fara sa distrugi led-urile.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de Consultant electrice
                  Ar fi varianta mai ieftina dar presupune sa dai gauri sa fixezi led-urile sa le pui cate o rezistenta sa tragi fire la ele si toate astea fara sa distrugi led-urile.
                  Si cam cat e o bara cu 3 LEDuri? Ca sa stiu daca imi permit. Banuiesc ca LEDurile lumineaza suficient (macar putin mai tare decat o lanterna obisnuita)

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Exista mai multe modele...nu stiu la care va referiti. Intrati pe site-urile de profil si in general acolo gasiti si preturi. Aveti in poze niste exemple de rafturi luminate cu LED-uri. Lumina este foarte puternica de aceea a fost nevoie de mai multe led-uri. In cazul dvs. 3-6 led-uri cred ca ar rezolva problema.
                    Fișiere Atașate
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    Procesare...