Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • d@ani
    Incepator
    • 21.nov.2007
    • 8

    Racord flexibil de gaz pentru plita incorporabila

    Vreau sa va pun si eu o intrebare. Mi-am cumparat un cuptor electric si o plita pe gaz, mi le-am incastrat in mobila si acum imi este frica sa utilizez cuptorul, deoarece racordul flexibil de gaz (este galben cu insertie de aluminiu) trece pe deasupra cuptorului si imi este teama sa nu se incalzeasca din cauza caldurii degajate de cuptor. Va rog sa-mi spuneti voi cand v-ati instalat plita, gazul trece prin teava fixa sau v-ati pus si voi racord flexibil? Este in regula cu acest racord care trece pe deasupra cuptorului?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Parerea mea este ca nu are nimic atat timp cat exista ventilatie in acea zona.
    Am un racord flexibil la aragaz (normal) si chiar sta lipit putin de tabla din spate a aragazului care se incalzeste mai mult decat un cuptor incorporabil si pana in prezent nu sunt probleme - are 3 ani.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • d@ani
      Incepator
      • 21.nov.2007
      • 8

      #3
      sunt putin speriata si de aceea am cerut un sfat.
      multumesc.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Daca poti supraveghea zona dupa punerea in functiune a cuptorului atunci te vei convinge singura.

        Asteptam reactia dupa utilizare.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • d@ani
          Incepator
          • 21.nov.2007
          • 8

          #5
          Dar crezi ca cei de la gaze imi pot cauza neplaceri, deoarece utilizez astfel de racord lung de 1.5 metri? Eu am mutat bucataria in balcon si am adus gazul aici cu acest racord.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Daca este de acest tip, nu aveti de ce sa va temeti.
            Insa daca este din furtun de cauciuc in spatele texturii metalice, atunci este indicat sa-l schimbati.
            O perioada am avut din cel de cauciuc cu textura metalica, si cei care au venit pentru controlul gazelor, mi-au recomandat sa-l schimb din doi in doi ani, sau mai bine sa renunt la acest model.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Mie nu mi-au zis nimic despre racordul flexibil pentru gaze si nu era cel din foto care este extrem de scump. Adevarul este ca periodic este bien sa fie verificat si mai ales partea de garinituri care poate ceda.

              Intrebare de 10 puncte: pexal folosit la alimentarea cu gaze e OK?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • d@ani
                Incepator
                • 21.nov.2007
                • 8

                #8
                dar astfel de racord se gaseste si la 2 metri lungime?
                eu deabia am gasit din acela galben cu insertie de aluminiu in interior la lunginea asta

                Comentariu

                • d@ani
                  Incepator
                  • 21.nov.2007
                  • 8

                  #9


                  asa este racordul flexibil al meu
                  Ultima editare de calin.diaconu; 21.oct.2023, 05:42. Motiv: Introducere link Emag Profitshare

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Aici o selecție de racorduri pentru gaz.
                    Ultima editare de calin.diaconu; 21.oct.2023, 05:32. Motiv: insert link Emag - Profitshare Misiunea Casa
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Este foarte bun!

                      Comentariu

                      • d@ani
                        Incepator
                        • 21.nov.2007
                        • 8

                        #12
                        va multumesc.
                        m-am mai linistit
                        va anunt dupa ce folosesc cuptorul

                        Comentariu

                        • Moldovan Vasile Dan
                          Membru Marcant
                          • 15.nov.2006
                          • 420

                          #13
                          si eu am combinatia dvs si nu am avut nici o problema
                          cuptorul fiind incastrabil atunci suporta invelitoare de lemn deci nu are voie sa emane caldura prin spate ca cele neincastrabile.
                          datorita racordului flexibil aveti grija ca sa nu se produca acumulari de gaze sub plita(=puteti sa-i faceti o mica aerisire prin blat)

                          Comentariu


                          • calin.diaconu
                            calin.diaconu comentat
                            Editarea unui comentariu
                            Mulțumim pentru adăugarea acestei informații. Din experiența pe care ne-ați împărtășit-o, dacă ne permiteți, putem trage următoarele concluzii și recomandări:

                            (1) Cuptoarele incastrabile: Este adevărat că cuptoarele incastrabile sunt proiectate astfel încât să poată fi integrate în mobilier, ceea ce înseamnă că sunt construite pentru a limita emisia de căldură spre zonele înconjurătoare. Aceasta este o distincție importantă față de cuptoarele neincastrabile, care pot emite căldură într-un mod diferit.

                            (2) Acumulările de gaze: Este esențial să se evite acumulările de gaze în orice zonă, mai ales sub plită. Gazele naturale sunt mai grele decât aerul, astfel că pot să se acumuleze în spații închise, creând un potențial risc de explozie.

                            (3) Aerisire: Sfatul oferit despre realizarea unei mici aerisiri prin blat este foarte util. Aceasta va permite gazelor acumulate să se disipeze, reducând riscul de acumulare și potențialul de pericol. Totuși, este crucial să te asiguri că orice aerisire realizată este dimensionată și plasată corespunzător pentru a nu compromite funcționalitatea sau siguranța instalației.

                            (4) Verificări periodice: Chiar dacă nu au apărut probleme până acum, este întotdeauna o idee bună să verifici periodic starea echipamentelor și instalațiilor. Acest lucru include verificarea racordurilor flexibile, a garniturilor, a aerisirilor și a altor componente esențiale.

                            Este încurajator să auzim că alți utilizatori au avut experiențe pozitive cu combinații similare de echipamente. Cu toate acestea, este esențial să rămânem vigilenți și să ne asigurăm că toate măsurile de siguranță sunt respectate. Mulțumim foarte mult pentru contribuție și sperăm că această discuție va fi utilă pentru toți cei care se confruntă cu situații similare.
                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #14
                          Postat în original de d@ani
                          va multumesc.
                          m-am mai linistit
                          va anunt dupa ce folosesc cuptorul
                          racordul ala este de fapt din otel inox.
                          Puteti sa-l folositi fara grija
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu


                          • calin.diaconu
                            calin.diaconu comentat
                            Editarea unui comentariu
                            Intr-adevar, importanta materialelor și folosirea lor adecvată (la locul potrivit, pentru o sarcină bine definită, într-un anumit context determinat) este este esențială. Cu permisiunea Dumneavoastră, vom dezvolta un pic, arătând că un racord flexibil fabricat din inox oferă mai multe avantaje:

                            (1) Rezistență la coroziune: Inoxul este rezistent la coroziune, ceea ce înseamnă că racordul nu va fi ușor afectat de umiditate sau de alte substanțe care ar putea cauza coroziunea.

                            (2) Durabilitate: Inoxul este un material durabil, care poate rezista la presiuni mari și la temperaturi înalte, asigurând astfel o durată lungă de viață a racordului.

                            (3) Învelișul de protecție și izolare, de culoare galbenă, din poliolefina, conformă cu UNI 11353/2010, oferă și el avantaje semnificative:

                            (4) Protecție: Învelișul protejează tubul de inox de deteriorări mecanice, de exemplu, în cazul în care racordul ar fi zgâriat sau lovit.

                            (5) Izolare: Poliolefina oferă o izolare bună, protejând împotriva scăpărilor de gaz și prevenind deteriorarea sau coroziunea.
                        • d@ani
                          Incepator
                          • 21.nov.2007
                          • 8

                          #15
                          Multumesc pentru sfaturi.
                          Am sa-mi fac curaj si am sa-i dau drumul cuptorului.
                          Ma gandeam sa chem si pe cineva de la gaze.

                          Comentariu

                          Procesare...