Putere max absorbita?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jlaudio
    Incepator
    • 01.dec.2007
    • 10

    Putere max absorbita?

    Recent am cumparat o garsoniera unde nu am contor electric. Am mers la electrica pt aviz de racordare unde a trebuit sa aleg puterea maxima simultan absorbita. Am fost sfatuit sa aleg 4 kW, pt ca standardul de 2 kW se zice ca nu ajunge. Intrebarea mea este ca am fost pacalit sau nu?
    O sa am un frigider de clasa energetica A+, o masina de spalat automata, cuptor cu microunde, tv, dvd, pc.
    "Se va monta contor 2CM4 UD 220V si se va schimba intrerupatorul cu unul I-20A " Asta ce inseamna? Am inteles ca trebuie sa caut o firma autorizata sa-mi schimbe siguranta de pe holul scarii, aprox cat o sa ma costa afacerea cu schimbatul sigurantei?
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: putere max absorbita?

    Postat în original de jlaudio
    Recent am cumparat o garsoniera unde nu am contor electric. Am mers la electrica pt aviz de racordare unde a trebuit sa aleg puterea maxima simultan absorbita. Am fost sfatuit sa aleg 4 kW, pt ca standardul de 2 kW se zice ca nu ajunge. Intrebarea mea este ca am fost pacalit sau nu?
    O sa am un frigider de clasa energetica A+, o masina de spalat automata, cuptor cu microunde, tv, dvd, pc.
    "Se va monta contor 2CM4 UD 220V si se va schimba intrerupatorul cu unul I-20A " Asta ce inseamna? Am inteles ca trebuie sa caut o firma autorizata sa-mi schimbe siguranta de pe holul scarii, aprox cat o sa ma costa afacerea cu schimbatul sigurantei?
    Nu ai fost pacalit deloc, dimpotriva. Desi 2kW ajunge daca faci economie. De exemplu, daca bagai masina de spalat trebuia sa stai cu grija ca iti sare siguranta daca mai bagi si altceva.
    I-20A banuiesc ca se refera la curentul maxim suportat. In acest caz 20A.
    4000W : 230V = aproape 20A, ceea ce e OK.

    Tu trebuie sa stii cat prognozezi ca vei consuma maxim (curent, respectiv putere). Dar asta nu ai cum sa precizezi decat daca stii ceva electricitate.

    De exemplu, masina de spalat consuma doar cateva sute de watts daca nu e pe incalzire. Fierul de calcat nu trage tot timpul curent. Frigiderul consuma numai 150W etc

    Mai mare atentie va trebui sa ai la alegerea sigurantelor, daca firele sunt cele vechi de aluminiu. In orice caz, maxim 16A, dar eu as zice 10, daca vrei sa nu te doara capul. Problema nasoala e ca firele din doze si din pereti nu prea tin mult peste 10A - sunt vechi, izolatia e crapata, mai intra umezeala. Si te trezesti cu un foc mic cand nu esti acasa.

    Iti trebuie electrician pt tablou, pt montat 1-2 circuite pe cupru (daca vrei - macar aparent), pentru verificat (daca nu schimbat prize). Atentie ca tot ce are stecher cu impamantare necesita prize cu impamantare, iar in vechile apartamente nu sunt decat 1 sau 2. Iar ca sa pui impamantare trebuie sa tragi al 3-lea fir.

    Ce am spus aici e valabil pentru orice bloc vechi (chiar de 15-20 de ani).

    Comentariu

    • jlaudio
      Incepator
      • 01.dec.2007
      • 10

      #3
      Mersi pt raspuns, cu firele nu o sa am probleme (adica sper) toata instalatia este noua, facuta cu fire de cupru, prize, intrerupatoare noi, am si tablou cu sigurante automate in apartament. Cea ce trebuie sa schimb este siguranta care este inainte de contor care se afla pe coridor intr-un tablou mare unde au toate apartamentele de pe etaj contoarele. Blocul este unul renovat recent de la A la Z.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1360

        #4
        Postat în original de jlaudio
        Mersi pt raspuns, cu firele nu o sa am probleme (adica sper) toata instalatia este noua, facuta cu fire de cupru, prize, intrerupatoare noi, am si tablou cu sigurante automate in apartament. Cea ce trebuie sa schimb este siguranta care este inainte de contor care se afla pe coridor intr-un tablou mare unde au toate apartamentele de pe etaj contoarele. Blocul este unul renovat recent de la A la Z.
        daca spui ca in contract e trecut 4Kw si iti sare siguranta atunci cand (de exemplu consumi 3Kw te duci la electrica si faci reclamatie si totul se rezolva fara cost suplimentar ! asa mai iti vine sa faci afaceri.... nu??

        Comentariu

        • jlaudio
          Incepator
          • 01.dec.2007
          • 10

          #5
          daca spui ca in contract e trecut 4Kw si iti sare siguranta atunci cand (de exemplu consumi 3Kw te duci la electrica si faci reclamatie si totul se rezolva fara cost suplimentar ! asa mai iti vine sa faci afaceri.... nu??
          Pe contract se trece cat vrea muschii tai, dar platesti... Problema este ca firma care a construit a contractat de la electrica standard 2 kw deci intrerupatorul este dimensionat pt 2 kw, daca vrei 4 kw schimbi intrerupatorul, asa se fac banii in Ro Docamdata raman pe standard 2 kw sa vad ce se antampla, daca am probleme trec la 4 kw. Nu de altceva dar ma costa schimbatul intrerupatorului respectiv aprox 250 ron asa ca mai bine incerc sa vad daca nu merge si 2kw, oricum nu am de gand sa sudez acasa

          Comentariu

          • rsinro
            Incepator
            • 22.sep.2006
            • 48

            #6
            nu o sa-ti mearga... gandeste si pentru viitor cand s-ar putea sa-ti iei si un cuptor electric, plita electrica, centrala electrica,...

            eu "mananc" deja aproximativ 15Kw

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2347

              #7
              Postat în original de rsinro
              eu "mananc" deja aproximativ 15Kw
              Timp de o luna?

              Comentariu

              • rsinro
                Incepator
                • 22.sep.2006
                • 48

                #8
                pe ora

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2347

                  #9
                  @rsinro
                  Ei, acum am inteles, 15kWh.

                  Comentariu

                  Procesare...