Fosa ecologica ,montaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    Fosa ecologica ,montaj

    se da urmatoarea problema reala:
    de montat fosa ecologica 8mc in sol argilos si in calea apelor pluviale
    am de montat o asemenea fosa intr un loc unde apa balteste necontenit si solul este argila
    am efectuat excavatia ,am turnat placa beton,am ancorat rezervorul (fibra de sticla) cu ajutorul a 4 coliere din platbanda ,prinse in placa fiecare cu cate 4 dibluri metalice de 10 mm
    acum nu stiu cu ce sa umplu groapa ,cu margaritar ca in specificatia tehnica de montaj data de producator sau cu pamant
    din cauza flotabilitatii foarte mari imi este teama de o eventuala iesire la suprafata a rezervorului
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator
  • dantzq
    Incepator
    • 06.dec.2006
    • 58

    #2
    Re: fosa ecologica ,montaj , help

    Merge cu pamantul excavat, dar sa ai grija sa nu aiba pietre sau alte chestii ascutite care pot deteriora fosa. Sa nu uiti sa umpli fosa cu apa inainte s-o ingropi.

    Avand in vedere ca "apa balteste necontenit si solul este argila", o mi-as face mai multe probleme ce faci cu efluentu?

    De campuri de filtrare nici nu poate fi vorba (ca nu intra in argila), de un put absorbant nici atat (ca esti "in calea apelor pluviale"), doar sa deversezi in relief...esti sigur ca nu te omoara vecinii?

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      #3
      nu este vb de ministatie tratare ci de un simplu rezervor,care din cauza lui arhimede iese la suprafata
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • dantzq
        Incepator
        • 06.dec.2006
        • 58

        #4
        Postat în original de termoadi
        nu este vb de ministatie tratare ci de un simplu rezervor,care din cauza lui arhimede iese la suprafata
        Pentru o fosa vidanjabila 8mc mi se pare destul de putin, va trebui sa chemi vidanja odata pe luna (in cel mai bun caz).

        In continuare zic ca merge solul excavat. Daca pui doar margaritar...apa din precipitatii se va aduna in groapa excavata (in golutile dintre petricele), iar la un inghet poate chiar sa crape fosa.
        Cred ca trebuie ceva mai consistent....ca ultima solutie, BSC (Parerea mea)

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de termoadi
          [...] un simplu rezervor, care din cauza lui arhimede iese la suprafata
          Imi si imaginez rezervorul iesind din pamint ca si o minge din apa! Penalizati-l pe Arhimede cu 10% din salariu! Odata-si-odata trebuie sa se invete minte!
          Vorbind serios, cred ca totusi rezervorul nu este scufundat in apa, ci intr-un amestec de pietris/pamint si apa, deci "Arhimede" nu prea mai are putere.

          Postat în original de termoadi
          [...] 4 coliere din platbanda, prinse in placa fiecare cu cate 4 dibluri metalice de 10 mm [...]
          Sint curios ce se va intimpla cu acest sistem de fixare cind partile metalice vor rugini tot mai mult?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #6
            pai arhimede cam rade de mine ca l am legat cu chingi textile si tot a iesit
            acum este legat bine ,dar cu ce umplu groapa
            ma gandeam ca totusi cineva a montat ceva rezervoare in strat de argila
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • dantzq
              Incepator
              • 06.dec.2006
              • 58

              #7
              Postat în original de raduca
              ci intr-un amestec de pietris/pamint si apa, deci "Arhimede" nu prea mai are putere.
              Nu este chiar asa.

              Intr-adevar nu este la fel de usor sa se ridice la suprafata cum ar face daca ar fi scufundat in apa. Dar un volum de 8mc (gol, imediat dupa vidanjare) intr-un mediu sa zicem "semilichid" creaza totusi o forta considerabila.

              Poate nu in doua zile, dar e posibil sa inceapa sa deplaseze, e de ajuns sa se mute cu 5 centimetri ca sa rupa racordul, cu toate consecintele de rigoare.

              Comentariu

              • dantzq
                Incepator
                • 06.dec.2006
                • 58

                #8
                Postat în original de termoadi
                acum este legat bine ,dar cu ce umplu groapa. ma gandeam ca totusi cineva a montat ceva rezervoare in strat de argila
                N-am montat, dar inclin din ce in ce mai mult spre BSC (Balast Stabilizat cu Ciment) din urmatorul motiv:
                - inainte de ingropare umpleti fosa cu apa
                - acoperiti cu pamant...o mare parte de presiune din lateral este preluata de apa care nu se complima
                - scoateti apa, ca sa aveti loc pt. "continut"
                - in momentul cand fosa e goala, credeti ca peretii laterali sunt suficient de rezistenti ca sa prea incarcarea?...timp de cateva saptamani, pana nu se umple la loc?
                - de cate ori credeti ca va rezista fosa la asemenea cicluri?

                Daca umpleti cu BSC, acesta in timp va deveni un fel de beton mai slab, ce isi va pastra forma si nu va apasa la fel cum ar face pamantul sau pietrisul

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  #9
                  da e o idee cu bsc dar ceva reteta ?
                  trebuie sa fac ceva ca vine vremea rea
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 984

                    #10
                    apropo de bsc
                    am de bagat ca ,groapa se surpa mereu si se mareste considerabil
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • dantzq
                      Incepator
                      • 06.dec.2006
                      • 58

                      #11
                      Postat în original de termoadi
                      da e o idee cu bsc dar ceva reteta ?
                      Balast (margaritar + nisip, merge si un pic de pamant NEVEGETAL) si 5-10 % ciment, totul amestecat bine fara sa adaugi apa.

                      Se pune in opera, apa o s-o traga in timp si se va intari(dar trebuie sa-l lasi un timp). Nu te astepta sa se faca BETON, dar va fi mult mai "solid" decat balastul pur si simplu, si relativ ieftin comparat cu betonul, dar evident mai scump decat pamantul de excavatie.

                      Daca groapa se tot mareste, pune BSC doar in apropierea fosei, in rest baga pamant.

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        #12
                        mda ,multumesc pt informatii ,oricum nu am cu ce umple groapa ,materialul excavat fiind sub forma de namol
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de termoadi
                          [...] groapa se surpa mereu si se mareste considerabil
                          Daca este asa, mai asteptati putin si nu veti mai avea problema referitoare la materialul cu care sa umpleti: se rezolva de la sine!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            #14
                            mda, se va creea o depresiune cu un punct de interes
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • termoadi
                              Membru Marcant
                              • 21.ian.2007
                              • 984

                              #15
                              cred ca ar trebui sa urmez exemplul celor cu cernobalu' sa o ingrop in beton si sa uit de ea.........
                              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                              Comentariu

                              Procesare...