Instalatie electrica baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 175

    Instalatie electrica baie

    Stiu ca s-a mai discutat pe problema asta dar la mine cred ca e putin deosebit si de asta am deschis un nou topic.

    Asadar... la mine in baie ar trebui sa alimentez 2 chestii: masina de spalat si cada cu hidromasaj.

    1. Priza pentru masina de spalat este pozitionata pe hol in proiect insa nu imi convine aceasta varianta pt ca masina de spalat este departe de aceasta priza si vreau sa o alimentez direct in baie. Mentionez ca aceastga priza de pe peretele exterior al baii este pe acelasi circuit cu cuptorul electric din bucatarie... numai cu cuptorul electric din bucatarie. M-am gandit sa trag din aceasta priza firele pana undeva in baie unde va veni montata masina de spalat, iar in locul acestei doze sa pun o siguranta (protectie diferentiala). Asadar circuitul va arata ceva de genul: Priza cuptor electric, de la care pleaca firele spre protectia diferentiala si de acolo catre priza din baie. E ok asa?

    2. In legatura cu cada cu hidromasaj... din cate am citit p-aci ar trebui pusa pe un circuit total separat. Asadar m-am gandit sa ma bag in doza aia in care vin firele de la tabloul blocului (dupa ce opresc curentul bineinteles) shi sa fac un circuit separat pe care sa montez un tablou langa tabloul existent deja (pt ca nu mai am loc in ala) in care sa montez o alta siguranta diferentiala si de acolo la priza pt pompa cazii cu hidromasaj. TReaba e ca la pompa aia de la cada am cordonul de alimentare cu faza, nul, impamantare, dar mai e un fir galben-verde care pleaca de la carcasa motorului pompei... cu ala ce fac?

    Va rog sa ma lamuriti in problemele dce mai sus si sa-mi spuneti daca e ok cum m-am gandit sa fac circuitele.

    Va multumesc.

    O seara buna.
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    #2
    Nu te sfatuiesc sa faci ce ai zis u acolo pt ca poate in timp o sa ai probleme cu instalatiea electrica.Incerca totusi sa tragi circuit separat masina de spalat din tablou daca circuitul ala la masina nu e separata de restul prizelor din casa si separat cada cu hidromasaj cu siguranta diferentziala.In baie nu se pune priza deoarece trebuie s? se ia m?suri speciale datorit? du?ului ?i c?zii de baie.Probabil e impamantare si tot impamantare trebuie sa ii legi!!!am montata si eu una si avea doar 3 fire (L,N, si Impamantare}acu poate sunt mai multe modele!!Te salut bye

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1441

      #3
      poti pune priza aplicata in baie (PT), grad IP 55 si nu o sa ai probleme!daca poti ar fi bine sa tragi si pentru masina de spalat circuit separat , daca nu ai posibilitate e bine si asa dar sa nu folosesti ambi consumatori simultan!al patrulea fir de la cada cu hidromasaj e tot de impamantare si o sa il legi impreuna cu impamantarea ce vine de la motor!
      diferentialele v-or fi de 16 A cu delta de 10mA sau 30mA nu mai mari... te salut!

      Comentariu

      • silviu_draghici
        Membru
        • 17.mai.2006
        • 175

        #4
        Ok... m-am hotarat. Am sa fac 2 circuite separate. Unul pt masina din spalat din baie si unul pt cada cu hidromasaj. Am cumparat tot ce trebuie dar am o dilema. Cum leg sigurantele diferentiale in circuit?

        Acestea au pe ele schema de mai jos dar eu nu stiu sa o interpretez. Asa ca as ruga pe careva din voi sa ma lamureasca si pe mine unde intra nulul si faza care vin din tablou si de unde pleaca nulul si faza catre prizele corespondente.

        Va multumesc.

        PS: Sigurantele sunt marca "legrand" si sunt de 16 A cu delta de 10 mA.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          2 intra faza
          4 intra nul
          1 iese faza
          3 iese nul.
          Conform notatiilor, dar nu este absolut obligatoriu.

          Comentariu

          • silviu_draghici
            Membru
            • 17.mai.2006
            • 175

            #6
            Excelent! Va multumesc mult.

            Comentariu

            • silviu_draghici
              Membru
              • 17.mai.2006
              • 175

              #7
              Ok... am erminat de facut instalatia.

              Acum priza de la masina de spalat si de la cada cu hidromasaj sunt pe 2 circuite total independente, cu intrerupatoare diferentiale de 16A cu delta 10 mA. Insa exista o problema (cred).

              Ca sa verific intrerupatoarele diferentiale am facut scurt intre faza si impamantare. Citisem pe forum ca asa se verifica. Intr-adevar a decuplat intrerupatorul insa a decuplat si siguranta de 20A (siguranta generala a apt) si a sarit si intrerupatorul diferential din tablou de jos din casa scarii. Valorile la acel intrerupator nu le stiu exact dar oricum sunt mai mari decat ale intrerupatoarelor diferentiale de pe circuitele din baie. Am mai facut un test... cu un bec, incercand sa-l aprind intre faza si impamantare... Surpriza a fost ca de aceasta data a decuplat doar intrerupatorul diferential din tabloul de pe casa scarii.

              Problema pe care mi-o pun este... Nu ar fi normal ca daca se intampla ceva pe unul din circuitele din baie sa sara doar intrerupatorul de pe acel circuit sau intrerupatorul de pe circuit si siguranta generala sau toate cele 3 sigurante (diferentiala de pe circuit, sig generala si diferentiala din tabloul de pe casa scarii? Cu alte cuvinte nu ar trebui sa sara in trepte toate aceste sigurante? Oricum normal mi se pare sa sara doar diferentiala de pe circuitul din baie pt ca se presupune ca e cea mai sensibila avand in vedere ca are delta de 10mA...

              Lamuriti-ma si pe mine ca habar nu am cum e cu astea... E ok ce s-a intamplat sau e ceva ciudat cu instalatia mea electrica?

              Mentionez ca instalatia arata ceva de genul: Diferentiala tablou casa scarii ---> siguranta generala de 20A pt apt ---> diferentaiala cada hidromasaj---> diferentiala masina spalat---> restul circuitelor din casa.

              Marca diferentialelor este "legrand"

              Merci.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                Pe desen, la intreruptoarele diferentiale apare acel "T" pentru testare. Metoda de testare prin scurtcircuit, este una agresiva pentru circuit, repetitia ei imbatraneste izolatorii. Faptul ca intreruptoarele au decuplat, nu este un defect.

                Comentariu

                • silviu_draghici
                  Membru
                  • 17.mai.2006
                  • 175

                  #9
                  ok... cand apas butonul decupleaza... se pare asadar ca nu am o problema.

                  Multumesc. O seara buna.

                  Comentariu

                  Procesare...