doze derivatie mari si putin adanci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    doze derivatie mari si putin adanci

    Stie cineva pe unde pot gasi? Adancimea trebuie sa fie de max. 55mm (preferabil 45-50)

    Latime si lungime: cca 15-20-25 de cm

    Cele gasite de mine sunt pre adanci (70mm) pentru peretii mei...
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: doze derivatie mari si putin adanci

    Singura solutie pe care o vad este sa iau doze adanci (70mm) si sa mai tai din ele. Adica voi scurta cele 4 bare din colturi, dupa ce scot "capacelele" de plastic. Aveti vreo solutie mai buna?
    Si daca fac asa, cu ce ziceti sa lipesc platic pe plastic? Sau e bun orice superglue, ca e in cantitati prea mici pentru a se pune problema de fire-proof?

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2347

      #3
      Trebiue sa gasiti si doze de distributie de adancime mai mica.
      Eu am ales Geweiss, patrate.

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        #4
        Postat în original de Traian Dajma
        ...Eu am ales Geweiss, patrate.
        Niros Electric Grup - materiale electrice, corpuri de iluminat exterior, corpuri de iluminat interior, accesorii instalatii electrice, aparataj, aparatura modulara de protectie, cabluri, conductori, contactori, corpuri de iluminat pentru bucatarii, corpuri de iluminat pentru gradina, cuple industriale, corpuri de iluminat pentru baie, splash, stechere, tablouri electrice, trasee cabluri, ventilatoare, briloner, fontini, cavi, master, brilux, bticino, gewiss, legrand, moeller, osram, philips, siemens

        Seria ST IP40

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2347

          #5
          Intradevar, despre acel model este vorba.
          Inca o data felicitari pentru promptitudinea link-urilor, d-le. Leon!

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de Traian Dajma
            Intradevar, despre acel model este vorba.
            Inca o data felicitari pentru promptitudinea link-urilor, d-le. Leon!
            La acel link sunt doar doze de max 150*110 la o adancime de 50 de mm, restul (cele mai mari) sunt mai adanci. 150*110 sunt prea mici, am deja de 110*92 (sau asa ceva) tot de la Gewiss.

            LE: ca sa fiu precis, de aici:
            Niros Electric Grup - materiale electrice, corpuri de iluminat exterior, corpuri de iluminat interior, accesorii instalatii electrice, aparataj, aparatura modulara de protectie, cabluri, conductori, contactori, corpuri de iluminat pentru bucatarii, corpuri de iluminat pentru gradina, cuple industriale, corpuri de iluminat pentru baie, splash, stechere, tablouri electrice, trasee cabluri, ventilatoare, briloner, fontini, cavi, master, brilux, bticino, gewiss, legrand, moeller, osram, philips, siemens


            am doze de 118x96x50. Unde vedeti voi (mult) mai mari, dar adanci de numai 50???

            Mie imi trebuie ceva de 200*200 sau chiar 200*300

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2347

              #7
              Doze de... 200x300?! La dimensiunile acestea mai bine cumparati cofret.

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Da ce bagi in ele frate?

                Poate o solutie ar fi ca in loc de o doza maaare sa folosesti doua mici.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2347

                  #9
                  @gogu_ologu
                  Echipamentele electrice existente in comert, cu ajutorul carora construim instalatii electrice de alimentare cu tensiune, sunt proiectate astfel incat sa deserveasca intreaga paleta de aplicatii tehnice posibile.
                  Daca pentru cazul dvs. niciunul din modelele comercializate nu corespunde cerintelor pe care le impuneti, cel mai probabil, aceste cerinte sunt improprii.
                  Daca ati putea detalia problema pe care doriti sa o rezolvati, am putea incerca sa oferim solutii practice.

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Parca am mai zis cineva odata ca isi face statie spatiala

                    Sustin ideea d-lui Traian Dajma - cu ceva mai multe detalii s-ar putea gasi solutii mai bune.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2347

                      #11
                      Aaaa, dvs. sunteti cel cu... statia spatiala.
                      Acum inteleg, tare impropriu este acel proiect. Pana la urma trebuia sa se loveasca de imposibilitatea realizarii practice.
                      Cand faceti un proiect, plecati de la idee si il finalizati pana in momentul dispozitivelor care il pun in practica. Nu va opriti la desenul pe hartie si sariti la materializarea lui, in aceste cazuri pot aparea surprize neplacute.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        Postat în original de Traian Dajma
                        Aaaa, dvs. sunteti cel cu... statia spatiala.
                        Acum inteleg, tare impropriu este acel proiect. Pana la urma trebuia sa se loveasca de imposibilitatea realizarii practice.
                        Cand faceti un proiect, plecati de la idee si il finalizati pana in momentul dispozitivelor care il pun in practica. Nu va opriti la desenul pe hartie si sariti la materializarea lui, in aceste cazuri pot aparea surprize neplacute.
                        Da, eu sunt, aici Pamantul

                        Am luat pana la urma doze de 70mm adancime din care voi taia cca 1cm

                        Ca sa va faceti idee, trebuie sa fac cca 15*3 conexiuni (faza, nul, protectie) intr-un spatiu lat de cca 30cm (pe verticala ma pot intinde oricat). Sunt 2 circuite de 6, 4 de 4, restul de 2.5 si 1.5, si mai sunt si niste circuite de rezerva, pentru comanda si control etc

                        Si mai am in 1-2 locuri situatii in care trebuie sa fac legaturi multe, asa ca am luat doze de 30 si 40 de cm pe 15. Sunt numai cateva (7-, daca nu stii despre ce-i vorba zici ca seamana cu niste capace de interventie la canalizare
                        Fizic incapeau conexiunile dar ma gandesc sa nu umplu dozele cu fire incolacite; plus ca nu vreau sa iau foc. Oricum riscul era minim deoarece prin toate circuitele astea mai mult de 40-50 de amperi nu pot trece. Cofretu', bata-l vina!

                        Comentariu

                        • gogu_ologu
                          Membru marcant
                          • 11.nov.2006
                          • 421

                          #13
                          Sunt curios, totusi, daca aveam o casa si imi luam 2 instanturi, o masina de spalat, un boiler si imi trebuiau doze de-astea, trebuia sa am pereti de 20 de cm?

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2347

                            #14
                            Frumoasa ambitie!
                            Sa lasati o rezerva in doza pentru circuitele care trec pe acolo. In dozele de trecere, sa nu intrerupeti conductorii, eventual sa faceti o bucla pentru rezerva.
                            Despre ideea in sine, ce pot sa spun, personal nu o agreez, dar imi place cand cineva are viziuni largi in acest domeniu.
                            Sper ca in final lucrarea sa aiba un aspect vizual placut.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6359

                              #15
                              Postat în original de gogu_ologu
                              [...] Am luat pana la urma doze de 70 mm adancime, din care voi taia cca 1 cm [...]
                              Deja-vu.
                              Spor la treaba!
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...