Miros urat in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tonnea
    Incepator
    • 14.dec.2007
    • 3

    Miros urat in baie

    Am facut unele modificari in baie (locuiesc la etajul IV-ultimul, in blc acoperit) si printre ele am renuntat la ghena care adaposteste tevile (inclusiv cea de 11o care face aerisirea la canalizare) si am inlcuit-o cu o teava de 40 racordata la cotul care iese din WC (cot cu iesire de 40 din comert).

    Timp de o saptamana totul a fost OK dar de ceva vreme se simte miros urat de canaliyare in special in baia vecinului de la etajul III.
    Ma intereseaza daca are vreo o importanta de la ce nivel se face racordarea noii tevi de aerisire, ara nevoie sa ridic teava vertical mai sus si apoi sa deviez.
    Mentionez ca lucrarea este gata (faianta pusa etc. si as dori niste sfaturi cum sa scap de mirosuri) si de ce nu persista mirosul ci apare temporar ?
    we
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    #2
    Miros urat in baie

    Teava de 110 chiar daca ai micsorat-o in diametru trebuie sa iasa afara.

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #3
      Miros urat in baie

      Racordarea facuta la cotul WC-ului nu mi se pare in regula. Ar fi trebuit sa va racordati direct la teava de 110 cu o mufa de reductie 110-40, la un nivel superior celui la care intra scurgerea WC-ului in teava ppala - mai sus cu 5 - 10 cm.
      Dupa aceea puteti sa deviati teava de 40 cum doriti, folosind coturi, si musai sa iasa afara.

      Tineti cont si de lungimea mufei de reductie - daca tin bine minte aceasta intra in teava de 110 si trebuie avut grija sa nu obturati scurgerea WC-ului.
      Deci inaltimea la care ar trebui facut racordul - pe teava ppala - ar fi 5 cm de la marginea superioara a racordului WC+lungimea mufei de reductie.
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Miros urat in baie

        Wow, ati modificat coloana de scurgere reducandu-i sectiunea ?

        Ssst sa nu va auda alti deoarece numai necazuri o sa aveti.
        Cu stima.

        Comentariu

        • tonnea
          Incepator
          • 14.dec.2007
          • 3

          #5
          Miros urat in baie

          Postat în original de ear1976
          Racordarea facuta la cotul WC-ului nu mi se pare in regula. Ar fi trebuit sa va racordati direct la teava de 110 cu o mufa de reductie 110-40, la un nivel superior celui la care intra scurgerea WC-ului in teava ppala - mai sus cu 5 - 10 cm.
          Dupa aceea puteti sa deviati teava de 40 cum doriti, folosind coturi, si musai sa iasa afara.

          Tineti cont si de lungimea mufei de reductie - daca tin bine minte aceasta intra in teava de 110 si trebuie avut grija sa nu obturati scurgerea WC-ului.
          Deci inaltimea la care ar trebui facut racordul - pe teava ppala - ar fi 5 cm de la marginea superioara a racordului WC+lungimea mufei de reductie.
          Multumesc pentru sfat; ce intelegeti prin "sa iasa afara?" , in pod sau prin acoperis afara; mentionez ca nici pana la efectuarea modifiarilor teava veche nu era scoasa afara din pod ()era undeva la 1,45 m deasupra in pod. Poate avea legatura starea vremii, pres admosferica cu faptul ca doare uneori se simte miros?
          we

          Comentariu

          • tonnea
            Incepator
            • 14.dec.2007
            • 3

            #6
            Miros urat in baie

            Postat în original de Maistrul Max
            Wow, ati modificat coloana de scurgere reducandu-i sectiunea ?

            Ssst sa nu va auda alti deoarece numai necazuri o sa aveti.
            Va multumesc pentru raspuns. Nu am modificat (stau la etajul ultim) , am modificat traseul si sectiunea coloanei de aerisire a scurgerii care continua in podul blocului.
            we

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 918

              #7
              Miros urat in baie

              Deci...teava trebuie sa iasa afara din locuinta...unde va convine mai bine...(in pod,deasupra podului prin acoperis sau in lateralul baii).
              Referitor la cele spuse de Maistrul Max... se referea ca ai micsorat diametrul tevii de scurgere care datorita faptului ca iese in atmosfera are rolul de a nu se creea vid in scurgere...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Miros urat in baie

                Postat în original de tonnea
                Va multumesc pentru raspuns. Nu am modificat (stau la etajul ultim) , am modificat traseul si sectiunea coloanei de aerisire a scurgerii care continua in podul blocului.
                1.Nu este permis sa modificati sectiunea coloanei de scugere si nici a coloanei de aerisire ce se afla montata in continuarea coloanei de scurgere.
                2. Atat coloana de scurgere cat si coloana de aerisire este un drept comun al tuturor locatarilor din acel bloc. Dumneavoastra aveti dreptul sa modificati sau sa schimbati portiunea de conducta de scurgere dintre racordul in coloana de scurgere si obiectul sanitar.
                Cu stima.

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Miros urat in baie

                  Sa iasa afara din locuinta, deci in pod sau deasupra.

                  Siiii, da, MM are dreptate, asa ca shhhh!
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Miros urat in baie

                    @ tonnea:
                    Postat în original de ear1976
                    [...] asa ca shhhh!
                    adica aveti grija ca vecinii Dvs. sa nu intre pe acest forum!
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Miros urat in baie

                      Postat în original de raduca
                      asa ca shhhh! ...adica aveti grija ca vecinii Dvs. sa nu intre pe acest forum!
                      Cel mai bine taiati firul de internet de la vecinul de la etajul III, cel cu mirosul in baie. Daca afla de ......, stiti dumneavoastra.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      Procesare...