ecranare interferente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    ecranare interferente

    Am un tub prin care vor trece niste fire FY ingopate in perete de caramida, paralel cu traseele de curenti slabi. Prin tubul respectiv trec cca 35A si distanta pana la curentii slabi este de cca 60-70cm.

    Ar fi bine sa ecranez sau nu? Si mai ales cum o pot face? Pot folosi un tub metalic si de care? Am vazut copex metalic...



    am gasit alte surse care pentru peste 6kVA dau min 24 inch (parca) pentru cablu stp (ecranat) in conducta de metal impamantata. Poate aveti un link.

    M-am mai uitat si prin NEC 2005 dar foarte lapidar, ca e mare
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    #2
    Re: ecranare interferente

    Postat în original de gogu_ologu
    Am un tub prin care vor trece niste fire FY ingopate in perete de caramida, paralel cu traseele de curenti slabi. Prin tubul respectiv trec cca 35A si distanta pana la curentii slabi este de cca 60-70cm.

    Ar fi bine sa ecranez sau nu? Si mai ales cum o pot face? Pot folosi un tub metalic si de care? Am vazut copex metalic...
    Nu este nevoie, distanta e suficient de mare.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Re: ecranare interferente

      OK.

      Dar pentru cazul general, cand vreau sa ecranez?

      Ma gandeam la copex metalic legat la PE, dar tubul ala am inteles ca nu e impermeabil (ma rog, poate nu trebuie) Plus ca nu prea se gasesc decat la colac. Eu am nevoie de 5-10metri.

      Pot ecrana altfel, cu vreo folie metalica pusa in jurul tubului? Alte idei?

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        6 kV nu prea cred ca ai prin casa. Iar o retea de 220 V 50 Hz nu produce interferente mari, decat daca se utilizeaza in circuit surse in comutatie de puteri mari, ceea ce la o casa obisnuita nu prea se intalneste.

        Oricum, tinand cont ca e nava spatiala si daca vrei neaparat ecranare, cel mai indicat este sa folosesti cabluri ecranate pentru curenti slabi.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Postat în original de ear1976
          6 kV nu prea cred ca ai prin casa. Iar o retea de 220 V 50 Hz nu produce interferente mari, decat daca se utilizeaza in circuit surse in comutatie de puteri mari, ceea ce la o casa obisnuita nu prea se intalneste.

          Oricum, tinand cont ca e nava spatiala si daca vrei neaparat ecranare, cel mai indicat este sa folosesti cabluri ecranate pentru curenti slabi.
          Pai oricum din aia voi folosi.

          De exemplu din tabelul de aici:

          (am mai gasit si altele asemanatoare) rezulta ca ecranarea cablurilor de curenti slabi (de retea) nu ma scuteste de interferente.

          Cat despre 6kW... voi avea daca pun instant sau cuptor. Am gasit instant de 7kW. (am gasit si de mai mult, dar n-am cu ce putere...)

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de gogu_ologu
            Postat în original de ear1976
            6 kV nu prea cred ca ai prin casa. Iar o retea de 220 V 50 Hz nu produce interferente mari, decat daca se utilizeaza in circuit surse in comutatie de puteri mari, ceea ce la o casa obisnuita nu prea se intalneste.

            Oricum, tinand cont ca e nava spatiala si daca vrei neaparat ecranare, cel mai indicat este sa folosesti cabluri ecranate pentru curenti slabi.
            Pai oricum cabluri cu ecranare voi folosi.

            De exemplu din tabelul de aici:

            (am mai gasit si altele asemanatoare) rezulta ca ecranarea cablurilor de curenti slabi (de retea) nu ma scuteste de interferente.

            Cat despre 6kW... voi avea daca pun instant sau cuptor. Am gasit instant de 7kW. (am gasit si de mai mult, dar n-am cu ce putere...)

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Postat în original de gogu_ologu
              Postat în original de gogu_ologu
              Postat în original de ear1976
              6 kV nu prea cred ca ai prin casa. Iar o retea de 220 V 50 Hz nu produce interferente mari, decat daca se utilizeaza in circuit surse in comutatie de puteri mari, ceea ce la o casa obisnuita nu prea se intalneste.

              Oricum, tinand cont ca e nava spatiala si daca vrei neaparat ecranare, cel mai indicat este sa folosesti cabluri ecranate pentru curenti slabi.
              Pai oricum cabluri cu ecranare voi folosi.

              De exemplu din tabelul de aici:

              (am mai gasit si altele asemanatoare) rezulta ca ecranarea cablurilor de curenti slabi (de retea) nu ma scuteste de interferente.

              Cat despre 6kW... voi avea daca pun instant sau cuptor. Am gasit instant de 7kW. (am gasit si de mai mult, dar n-am cu ce putere...)
              Citeste mai atent: "Unshielded data cables should not be installed near sources of electromagnetism"
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Postat în original de gogu_ologu
                Cat despre 6kW... voi avea daca pun instant sau cuptor. Am gasit instant de 7kW. (am gasit si de mai mult, dar n-am cu ce putere...)
                [/quote]

                Eu ziceam de kV. Pe de alta parte, chiar daca instantul/ cuptorul are 6 -7 KW, nu are sursa in comutatie deci nu produce interferente. Nu prea ai ce cosumatori in casa sa-ti produca interferente, chiar daca sunt de puteri mari - poate doar daca ai aparate de sudura pe care sa le folosesti frecvent.

                Oricum, caut pana una alta ceva standarde legate de ecranare, vad ca chiar te intereseaza.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Extras din Indicativ: I 18/1-01

                  6.5. Alegerea traseelor
                  6.5.1. Se va evita instalarea circuitelor ?i cablurilor Tc ?n lungul conductelor calde, interzic?ndu-se instalarea pe suprafe?e calde.
                  De asemenea, se vor evita traseele expuse la umezeal?.
                  Pe por?iuni reduse ale traseelor apropiate de suprafe?e calde (minim 40?C) sau la ?ncruci??ri cu acestea, distan?a minim? ?ntre circuitele de curen?i slabi ?i elemente calde trebuie s? fie de 12 cm sau se vor lua m?suri de izolare termic?.
                  6.5.2. Distan?a ?ntre instala?iile de curen?i slabi sau transmitere de date ?i cele electrice cu frecven?a de 50 Hz ?i tensiuni p?n? la 1000V, at?t ?n montaj ?ngropat c?t ?i ?n montaj aparent, trebuie s? fie de minimum 25 cm, cu condi?ia ca izola?ia s? fie corespunz?toare ?i s? nu existe ?nn?diri la conductoarele electrice pe por?iunea de paralelism. Dac? conductoarele sunt protejate ?n tub metalic, acesta va fi legat la p?m?nt la ambele capete.
                  6.5.3. Pe trasee comune, circuitele pentru instala?iile de curen?i slabi se vor monta sub cele ale instala?iilor electrice.
                  ?n cazul cl?dirilor de locuit aceast? distan?? se poate reduce p?n? la 15 cm dac? lungimile de paralelism nu dep??esc 30 m.
                  Traseele comune ale circuitelor diferi?ilor abona?i se vor monta ?n spa?ii accesibile personalului de exploatare.
                  ?n cazurile ?n care distan?ele men?ionate nu pot fi realizate din punct de vedere tehnic sau duc la solu?ii neeconomice, circuitele instala?iilor de curen?i slabi se vor executa cu conductoare r?sucite TY bifilare sau trifilare, reduc?nd distan?a la minimum necesar instal?rii dozelor separate pentru fiecare instala?ie (nu mai mari de 25 m).
                  6.5.4. Se va evita instalarea cablurilor de curen?i slabi ?n tunele sau canale tehnice ?n care se g?sesc cabluri electrice cu tensiuni mai mari de 1000V; ?n cazurile ?n care nu este posibil? o alt? solu?ie, cablurile se vor instala ?n tunele sau canale tehnice pe pere?ii opu?i, sau pe aceea?i parte cu cablurile electrice la o distan?? de cca 40 cm, sub cele electrice.
                  C?nd lungimile de paralelism dep??esc 150 m, iar tensiunile sunt mai mari de 1000V, se va face, de la caz la caz, calculul de protec?ie, lu?ndu-se m?suri corespunz?toare conform normativelor ?i standardelor ?n vigoare.
                  La proiectare ?i execu?ie se va ?ine seama ?i de normativul PE 107.
                  6.5.5. Distan?a minim? dintre circuitele de sonoriz?ri ?i celelalte circuite pentru instala?ii de curen?i slabi trebuie s? fie de 20 cm.
                  ?n cazul ?n care aceast? distan?? nu se poate respecta, circuitele de sonorizare se vor proteja ?n tuburi metalice (asigur?ndu-se continuitatea electric? a tubulaturii ?i legarea la p?m?nt), instalate la:
                  - 5 cm c?nd lungimea de paralelism este de cca 50 m;
                  - 3 cm c?nd lungimea de paralelism este de cca 30 m;
                  - 2 cm c?nd lungimea de paralelism este de cca 10 m;
                  6.5.6. Traseul instala?iilor aparente se va alege c?t mai pu?in vizibil ?n unghiuri drepte, pe l?ng? pervazuri de-a lungul grinzilor, pasajelor circulabile, estacadelor etc. ?n locuri accesibile pentru montaj ?i ?ntre?inere.
                  6.5.7. La stabilirea traseelor se vor evita trecerile prin spa?ii cu pericol de explozie, medii corozive sau zone ?n care exist? pericol de scurgere a unor lichide ce ar putea deteriora ?nveli?ul cablurilor sau ar prezenta pericol de incendiu, aleg?ndu-se solu?ii de montaj pe pere?ii exteriori acestor spa?ii (cu condi?ia protej?rii ?mpotriva efectelor de radia?ii termice ?n caz de incendiu ?i deterior?rilor mecanice) ?i anume ?n spa?iile de circula?ie, anexe tehnice sau alte spa?ii f?r? pericol.
                  6.5.8. Golurile pentru trecerea cablurilor, prin plan?eu sau pere?i, vor fi protejate dup? montarea cablurilor, cu materiale care s? asigure o etan?eitate corespunz?toare pentru evitarea propag?rii fl?c?rilor, trecerii fumului ?i a gazelor.


                  Sper sa-ti fie util!
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Aha, credeam ca vorbeati de kVA; am mai vazut ceva tabele si se refereau la putere, deci (am zis eu la intensitate).

                    Voi mai studia (mersi pt material) si revin cu un raspuns. Acum am de munca.

                    Dar in esenta, parca e vorba de care actioneaza campul magnetic asupra electronilor din conductorul "tinta". Iar inductia magnetica e ~ cu I si cu 1/d.

                    Voi reveni dupa ce imi clarific gandurile.

                    Comentariu

                    • Dumitru popa
                      Membru marcant
                      • 28.aug.2006
                      • 407

                      #11
                      Am citit mesajele din topic si am observat ca ori s-a facut o confuzie ori e vorba de o gresala de tastare care a dus la raspunsuri diferite
                      s-a confundat tensiunea KV care sigur nu are ce cauta in case, cu puterea care se poate exprima in KVA ( Kilovolti amperi) sau KW (kilowati) sigur ca o putere de 6KVA se poate intalnii in case dar mai rar sau la cei care au curent trifazic.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de ear1976
                        [...] Daca conductoarele sunt protejate in tub metalic, acesta va fi legat la pamint la ambele capete. [...]
                        Hopaaaaa! am facut o instalatie electrica la o casuta de lemn tip camping (una camera de 2,7x2,7) si am trecut-o prin copex metalic. Intrebare: din ceea ce am citat mai sus rezulta ca trebuie sa leg copex-ul la impamintare in ambele capete? Daca DA, la capatul dinspre "cofret" e simplu, dar cum fac asta la capatul dinspre consumator? leg la impamintarea ce vine prin copex? Concret, cum se face legarea la impamintare a copex-ului metalic? cum se realizeaza acest lucru? Va rog sa ma scoateti din "ceata".
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • gogu_ologu
                          Membru marcant
                          • 11.nov.2006
                          • 421

                          #13
                          Postat în original de raduca
                          Postat în original de ear1976
                          [...] Daca conductoarele sunt protejate in tub metalic, acesta va fi legat la pamint la ambele capete. [...]
                          Hopaaaaa! am facut o instalatie electrica la o casuta de lemn tip camping (una camera de 2,7x2,7) si am trecut-o prin copex metalic. Intrebare: din ceea ce am citat mai sus rezulta ca trebuie sa leg copex-ul la impamintare in ambele capete? Daca DA, la capatul dinspre "cofret" e simplu, dar cum fac asta la capatul dinspre consumator? leg la impamintarea ce vine prin copex? Concret, cum se face legarea la impamintare a copex-ului metalic? cum se realizeaza acest lucru? Va rog sa ma scoateti din "ceata".
                          Pai, banuiesc ca se leaga la impamantareatrecuta prin tub...

                          Comentariu

                          • scooby
                            Incepator
                            • 14.sep.2007
                            • 46

                            #14
                            scuze ca intervin oarecum offtopic dar am si eu o intrebare .

                            Se produc intrerferente si pierderi/deteriorari de semnal tv, internet, telefon daca trag circuitele de forta la doar 10-15 cm distanta de cele de curenti slabi ? ( Circuitele de forta au la capete consumatori normali,casnici - tv , computer, aer conditionat etc , deci puteri pana in 2000W )

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              in general cablurile de curenti slabi au ecranajul lor! cele de internet au o folie (gen staniol)iar cel de tv ecranul propiuzis(conductorul litat).eu personal am reteaua trifazica,tv,si internetul paralele pe o distanta de aprox 120 de metri de la stalp pana la casa si nu am avut probleme,plus ca mai folosesc si un emitaror din cand in cand ,totul functioneaza perfect fara interferente!
                              va salut!

                              Comentariu

                              Procesare...