cum se leaga un droser in circcuitul electric?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabi1511
    Incepator
    • 15.aug.2007
    • 3

    cum se leaga un droser in circcuitul electric?

    salut. am nevoie de niste sfaturi daca se poate . am o aplica in bucatarie cu tubneon in forma de cerc . am gasit un droser philips de 40 w dar care are cum sa spun 4 conectori iar cel vechi avea doar 2 . se poate folosi acest droser ? daca da atunci cum fac conexiunile? multumesc
    vreau sa ma documentez
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Prima data as vrea sa stiu care este situatia actuala, adica nu mai functioneaza neonul sau de ce vreti sa schimbati droselul. Cel de care vorbiti este un drosel electronic.Si neonul dumneavoastra are 4 terminale.Daca doriti sa inlocuiti droselul atunci v-a trebui sa demontati starterul existent si sa cuplati noul drosel cu cei 4 conectori la cele 4 terminale ale neonului.

    Comentariu

    • gabi1511
      Incepator
      • 15.aug.2007
      • 3

      #3
      sincer nu stiu cum se demonteaza starterul fara sa stric tubul deoarece este in forma de cerc iar starterul este montat pe cele 4 terminale ale neonului. tubul nu stiu daca este bun caci nu am idee cum pot sa-l controlez cu niste mijloace mai rudimentare .spuneti sa fac acele conexiuni , bun atunci starter nu mai este necesar? se poate face o schema cit de simpla si la obiect. multumesc.
      vreau sa ma documentez

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        am vazut si eu niste modele mai noi de drosele cu 4 borne,dar de fapt sunt tot doua dublate pentru a putea fi legate doua fire in paralel pe o borna.Cred ca despre asta e vorba si in cazul dvs.si puteti lega firele care erau la droselul vechi pe bornele exterioare ale celui nou.Tubul de neon se poate verifica "la rece" cu un aparat de masura pentru a vedea daca cele 2 filamente din capete nu sunt intrerupte.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        Procesare...