fireproof

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    fireproof

    OK, am cumparat niste doze de montat ingropat (dar si cateva aparent), am cumparat tuburi PVC, fire FY, acum am zis - hai sa fac un test, asa, pe genunchi, nu ca in laboratoare, cu curenti controlati si alte minuni.

    In principal am vrut sa vad daca materialele se sting singure:
    - tubul copex din PVC si imbracamintea firelor (din PVC) se sting imediat
    - plasticul din doze nu se stinge, ci arde mult si bine pana la combustie totala. Am incercat asta cu mai multe doze (Gewiss, Dietzel Univolt, Legrand), materialele se comporta aproximativ la fel. Ard cu un fum negricios.

    Intrebari:
    - daca stiti din ce sunt facute asemenea doze (material: PVC, polistiren etc) Evident ca nu scrie pe ele. Doar la cele Legrand (aparente) am gasit ca sunt din polistiren.

    - daca stiti vreo vopsea flame-retardant/intumescenta etc de aplicat in interiorul dozelor Am gasit pe net vopesea Pyroplast, dar de-abia urmeaza sa fie certificata in Romania peste cateva luni

    Eu stiam ca orice material din asta e facut sa intarzie flacara. Am intrebat prin magazine, peste tot, se uitau aia ca dracu' la mine. E ceva exagerat sau ne ghidam dupa "las' ca merge si asa"?

    Ideea e ca daca ia foc cumva doza aia, sau daca e foc afara, va arde mult si bine.
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    #2
    Re: fireproof

    Postat în original de gogu_ologu
    OK, am cumparat niste doze de montat ingropat (dar si cateva aparent), am cumparat tuburi PVC, fire FY, acum am zis - hai sa fac un test, asa, pe genunchi, nu ca in laboratoare, cu curenti controlati si alte minuni.

    In principal am vrut sa vad daca materialele se sting singure:
    - tubul copex din PVC si imbracamintea firelor (din PVC) se sting imediat
    - plasticul din doze nu se stinge, ci arde mult si bine pana la combustie totala. Am incercat asta cu mai multe doze (Gewiss, Dietzel Univolt, Legrand), materialele se comporta aproximativ la fel. Ard cu un fum negricios.

    Intrebari:
    - daca stiti din ce sunt facute asemenea doze (material: PVC, polistiren etc) Evident ca nu scrie pe ele. Doar la cele Legrand (aparente) am gasit ca sunt din polistiren.

    - daca stiti vreo vopsea flame-retardant/intumescenta etc de aplicat in interiorul dozelor Am gasit pe net vopesea Pyroplast, dar de-abia urmeaza sa fie certificata in Romania peste cateva luni

    Eu stiam ca orice material din asta e facut sa intarzie flacara. Am intrebat prin magazine, peste tot, se uitau aia ca dracu' la mine. E ceva exagerat sau ne ghidam dupa "las' ca merge si asa"?

    Ideea e ca daca ia foc cumva doza aia, sau daca e foc afara, va arde mult si bine.
    in primul rand este o mare diferenta intre fire-resistant si flame-proof.
    Dozele legrand ard daca le dai foc, totusi sunt flame-proof - procedura de test este indicata in VDE nr. nu stiu cat si este Wire-test - adica rezista nu stiu cat timp la sarma inrosita.

    Flame retardant e de mai multe feluri in functie de procedura de test aplicata. Testul cu flacara este cerut in domeniul naval, pentru instalatii civile este cerut wire-test.

    Despre material nu stiu mare lucru, dar pe net ar trebui sa gasesti un certificat de conformitate pe la producator in care sa scrie daca este halogen-free si lows-smoke emision.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Re: fireproof

      Interesant. E de inteles.

      Am facut testul cu dozele Legrand, Gewiss si Dietezel si ard toate. Oricum nu sunt expuse la flacara ci cel mult la fir inrosit. Nu cred ca sunt din PVC pentru ca am ars si ceva PVC (tuburi si fire chiar se sting imediat). Exident ca astea nu sunt teste ca la carte, dar oricum conditiile de pe teren nu sunt mult diferite cred.

      Am cautat pe site-ul Gewiss (ca din astea am cele mai multe) si voi mai cauta pe la FAQ sa vad ce certificari au.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Sunt impresionat de grija pe care o aveti pentru instalatia electrica, si e corect sa fie asa.Am citit de experientele pe care le-ati facut cu diverse materiale, dar sa stiti ca ele sunt valabile numai pentru instalatia electica aparenta, pentru cea ingropata nu sunt valabile din cauza lipsei de aer.
        Vreau sa va povestesc un caz concret de incendiu provocat de instalatia electrica. Apartamentul este situat la ultimul etaj si erau infiltratii de apa de pe terasa blocului. Nu stiu din ce motive doza era desfacuta, concret datorita umezelii s-a produs un mic arc elctric intre fire, banda izolatoare a luat foc si fiindca era din accea clasica impregnata in sacaz si smoala a curs focul din doza pe covor si de aici a luat foc apartamentul.
        Concluzia este ca pentru a se produce un incendiu trebie sa fie mai multi factori favorabil. In cazul de fata doza era desfacuta, legaturile din doza erau prin rasucire fara surub si banda izolatoare inflamabia. Binenteles ca doza fiind fara capac a avut aer suficient sa intretina arderea.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          D-le Dumitru Popa,sa stiti ca si in tuburile ingropate in care sunt circuite electrice exista si aer,si exista cazuri in care flacara de la o doza s-a propagat prin perete pe traseul tubului.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1008

            #6
            Postat în original de florin muresan-grecu
            D-le Dumitru Popa,sa stiti ca si in tuburile ingropate in care sunt circuite electrice exista si aer,si exista cazuri in care flacara de la o doza s-a propagat prin perete pe traseul tubului.
            Asa o fi, dar la instalatiile ingropate propbabilitatea ca focul sa apara in interiorul tubului este mica. In fond, certificarea fire-resistent (termen diferit de flame-proof) se refera la propagarea incendiului in lungul traseelor de cablu, printre altele.
            De obicei, problemele pleaca de la punctul slab - adica de la legaturi in doze/aparate etc. Singura posibilitate ca incendiul sa apara in interiorul tubului ingropat in perete este daca dai gaura cu bormasina si atingi firul, dar chiar si atunci nu va avea loc un incendiu in adevaratul sens al cuvantului, cel mult se vor topi tuburile si izolatia conductorilor.

            Pe aceste considerente, materialele pt. instalatii ingropate trebuie sa fie low-smoke emision.

            in cazul instalatiilor aparente 100%, cum este cazul instalatiilor navale, problema se pune cu totul altfel, de aici apare si diferenta intre metodele de test impuse pentru certificare flame-retardarnt (repet, flame-retardant, termen complet diferit de fire-proof)
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              ear1976 - este corect ce ati scris dvs.iar eu exact la asta am vrut sa ma refer,adica la faptul ca un incendiu poate aparea de la o doza si se poate propaga pe traseul tubului.Din pacate m-am grabit sa scriu mesajul si nu am precizat acest aspect.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #8
                Postat în original de ear1976

                Asa o fi, dar la instalatiile ingropate propbabilitatea ca focul sa apara in interiorul tubului este mica. In fond, certificarea fire-resistent (termen diferit de flame-proof) se refera la propagarea incendiului in lungul traseelor de cablu, printre altele.
                De obicei, problemele pleaca de la punctul slab - adica de la legaturi in doze/aparate etc. Singura posibilitate ca incendiul sa apara in interiorul tubului ingropat in perete este daca dai gaura cu bormasina si atingi firul, dar chiar si atunci nu va avea loc un incendiu in adevaratul sens al cuvantului, cel mult se vor topi tuburile si izolatia conductorilor.

                Pe aceste considerente, materialele pt. instalatii ingropate trebuie sa fie low-smoke emision.
                Dar chiar sunt toate? In orice magazin din Bucresti am cautat asa ceva si nu am gasit (low smoke, halogen free). Vanzatorii dadeau din umeri. Firele obisnuite au manta de PVC, care nu este halogen free si nici low smoke, din cate imi dau seama. Noroc ca PVCul nu arde (am si testat) si de aici pericolul scade considerabil.
                La fel cu tuburile - magazinele aduc varianta cea mai ieftina. Eu am luat tuburi si fire obisnuite (FY) dupa ce am alergat prin cateva magazine, am cautat pe net, am dat telefoane si mi-am dat seama ca nu am nicio sansa sa gasesc asa ceva, decat daca aduc la comanda. Si cum nu stiam cat imi trebuie...

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Postat în original de gogu_ologu
                  Postat în original de ear1976

                  Asa o fi, dar la instalatiile ingropate propbabilitatea ca focul sa apara in interiorul tubului este mica. In fond, certificarea fire-resistent (termen diferit de flame-proof) se refera la propagarea incendiului in lungul traseelor de cablu, printre altele.
                  De obicei, problemele pleaca de la punctul slab - adica de la legaturi in doze/aparate etc. Singura posibilitate ca incendiul sa apara in interiorul tubului ingropat in perete este daca dai gaura cu bormasina si atingi firul, dar chiar si atunci nu va avea loc un incendiu in adevaratul sens al cuvantului, cel mult se vor topi tuburile si izolatia conductorilor.

                  Pe aceste considerente, materialele pt. instalatii ingropate trebuie sa fie low-smoke emision.


                  Dar chiar sunt toate? In orice magazin din Bucresti am cautat asa ceva si nu am gasit (low smoke, halogen free). Vanzatorii dadeau din umeri. Firele obisnuite au manta de PVC, care nu este halogen free si nici low smoke, din cate imi dau seama. Noroc ca PVCul nu arde (am si testat) si de aici pericolul scade considerabil.
                  La fel cu tuburile - magazinele aduc varianta cea mai ieftina. Eu am luat tuburi si fire obisnuite (FY) dupa ce am alergat prin cateva magazine, am cautat pe net, am dat telefoane si mi-am dat seama ca nu am nicio sansa sa gasesc asa ceva, decat daca aduc la comanda. Si cum nu stiam cat imi trebuie...
                  Pe vanzatori ii intrebi degeaba, o sa mai treaca ceva timp pana o sa invete ce vand (muuuult timp). ce pot sa-ti spun e ca alea legrand ard cu veselie (tocmai am rejectat acum vre-o luna o intreaga instalatie pe motivul asta, dar e vorba de un vapor unde trebuie musai sa fie certificate la flacara).
                  Singura solutie e sa cauti pe net producatori care sa ofere detalii referitor la aceasta problema si apoi sa cauti in magazin (sau comanda on-line).
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Postat în original de florin muresan-grecu
                    ear1976 - este corect ce ati scris dvs.iar eu exact la asta am vrut sa ma refer,adica la faptul ca un incendiu poate aparea de la o doza si se poate propaga pe traseul tubului.Din pacate m-am grabit sa scriu mesajul si nu am precizat acest aspect.
                    Exact, de aceea, cel mai important este ca doza in primul rand sa fie flame-retardant (la fir inrosit e suficient, nu trebuie neaparat sa reziste la testul cu flacara) si ca masura suplimentara e indicat ca si tubul sa aiba aceste proprietati.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de ear1976
                      Singura solutie e sa cauti pe net producatori care sa ofere detalii referitor la aceasta problema si apoi sa cauti in magazin (sau comanda on-line).
                      M-am gandit si la asta, dar am renuntat rapid vazand ca de-abia gasesc unele site-uri care listeaza asa ce au in mare si daca ii intrebi spun: "Nu avem, dar se poate la comanda" asta daca nu spun "Nu aducem asa ceva"

                      Asa, ca idee, daca o priza simpla Legrand e pe la 10RON, una cu rezistenta la flacara cat o fi? Vorbesc de prize facute de producatori consacrati, ca daca e rezistenta la flacara dar scoate fum de la contacte proaste, tot degeaba...

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Postat în original de gogu_ologu
                        Postat în original de ear1976
                        Singura solutie e sa cauti pe net producatori care sa ofere detalii referitor la aceasta problema si apoi sa cauti in magazin (sau comanda on-line).
                        M-am gandit si la asta, dar am renuntat rapid vazand ca de-abia gasesc unele site-uri care listeaza asa ce au in mare si daca ii intrebi spun: "Nu avem, dar se poate la comanda" asta daca nu spun "Nu aducem asa ceva"

                        Asa, ca idee, daca o priza simpla Legrand e pe la 10RON, una cu rezistenta la flacara cat o fi? Vorbesc de prize facute de producatori consacrati, ca daca e rezistenta la flacara dar scoate fum de la contacte proaste, tot degeaba...
                        Nu am idee, dar sigur e mai scumpa (certificarea in sine costa si pretul acesteia se reflecta in produsul finit). caut si daca gasesc ceva postez, eventual poade gasesc pe undeva si procedura de test pentru certificare.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #13
                          Pentru gogu_ologu:

                          Am gasit ceva ce te-ar putea interesa.



                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #14
                            IEC 60998-1: Connecting devices for low-voltage circuits for household and similar purposes - Part 1: General requirements

                            IEC 60529: Degrees of protection provided by enclosures (IP Code)

                            IEC 60670: Boxes and enclosures for electrical accessories for household and similar fixed electrical installations
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #15
                              VDE 0606-1: Connecting materials up to 690 V - Part 1: Installation boxes for accommodation of equipment and/or connecting terminals
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              Procesare...