usa deschisa - aprinde-te lumina...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • samybalasa
    Incepator
    • 25.dec.2007
    • 11

    usa deschisa - aprinde-te lumina...

    Aveti o solutie simpla pentru o camara - de exemplu - in care vreau sa fie aprinsa lumina doar pe baza deschidetii usii?
    Opriti planeta, vreau sa cobor !!!
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: usa deschisa - aprinde-te lumina...

    poti lua exemplu, frigiderul.....

    Comentariu

    • samybalasa
      Incepator
      • 25.dec.2007
      • 11

      #3
      Re: usa deschisa - aprinde-te lumina...

      Postat în original de seni
      poti lua exemplu, frigiderul.....
      pai exemplul exista deja... ma refeream la o solutie practica. Mai precis un comutator de 220V care sa faca fata mai mult de ... o saptamana...
      Si sa fie si montabil la usa. Nu am gasit nicicum ceva potrivit.
      Opriti planeta, vreau sa cobor !!!

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Senzori magnetici sau microintrerupator. Personal folosesc un microintrerupator de vre-o 7 ani (acelasi, nu l-am schimbat niciodata).
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • samybalasa
          Incepator
          • 25.dec.2007
          • 11

          #5
          Postat în original de ear1976
          Senzori magnetici sau microintrerupator.
          WOW! La senzori magnetici nici nu m-am gandit, nici nu stiam ca exista. Pretul e piperat? Sti cumva unde pot gasi?
          Opriti planeta, vreau sa cobor !!!

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1008

            #6
            Postat în original de samybalasa
            Postat în original de ear1976
            Senzori magnetici sau microintrerupator.
            WOW! La senzori magnetici nici nu m-am gandit, nici nu stiam ca exista. Pretul e piperat? Sti cumva unde pot gasi?
            Candva am luat o panarama de alarma din kaufland care avea un senzor de genul asta si era ieftina. Un senzor de genul asta s-ar putea gasi pe la magazinele electrice care vand si sisteme de alarme - in general sunt folositi pentru monitorizare usi/geamuri.
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • samybalasa
              Incepator
              • 25.dec.2007
              • 11

              #7
              ok, dar in cazul asta, nu e necesar si un releu care sa "potriveasca" cu senzorul din kaufland???
              Opriti planeta, vreau sa cobor !!!

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Postat în original de samybalasa
                ok, dar in cazul asta, nu e necesar si un releu care sa "potriveasca" cu senzorul din kaufland???
                Panarama aia era o chestie cu baterii care avea un senzor de genul asta, dar mai mult ca sigur ala nu duce 220 V. Ziceam doar ca sa va faceti idee de pret, nu ar trebui sa fie foarte scump tinand cont ca e un amarat de magnet si un contact magnetic.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2347

                  #9
                  M-am gandit si eu la problema deschisa in topic, dar se complica in cazul unei incaperi circulate, deoarece trebuie sa numere intrarile si iesirile, pentru a sti cand sa stinga lumina. Varianta as fi dorit-o pentru baie si balcon. Deocamdata nu am renuntat la idee, probabil solutia constructiva include doi senzori de infrarosu pentru diferentiere intrare/ iesire, unul sau doua relee pas cu pas.

                  Comentariu

                  • samybalasa
                    Incepator
                    • 25.dec.2007
                    • 11

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    M-am gandit si eu la problema deschisa in topic, dar se complica in cazul unei incaperi circulate, deoarece trebuie sa numere intrarile si iesirile, pentru a sti cand sa stinga lumina. Varianta as fi dorit-o pentru baie si balcon. Deocamdata nu am renuntat la idee, probabil solutia constructiva include doi senzori de infrarosu pentru diferentiere intrare/ iesire, unul sau doua relee pas cu pas.
                    Pai eu nu ma refer la o camera circulata, ci la o camara (debara, loc de depozitare alimente). E ceva mic, si nu e nevoie de lumina decat in timpul in care e cineva inauntru. La camera mare, solutia e relativ simpla: un detector de miscare in infrared cu "time off" mai mare decat de obicei... desi nici asa nu e bine - cand stai nemiscat, detectorul habar n-are ca nu ai plecat...
                    Opriti planeta, vreau sa cobor !!!

                    Comentariu

                    • valeriu ciprian
                      Membru Marcant
                      • 09.feb.2006
                      • 918

                      #11
                      Cea mai eficienta solutie este dupa parerea mea montarea unor senzori cu infrarosu...se gasesc la pretul de aproximativ 20 lei si sunt de diferite forme.Durata de iluminare a becului se poate stabili de dumneavoastra..
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2347

                        #12
                        Nu este o solutie suficient de buna deoarece ma forteaza sa ma misc pentru a ramane lumina aprinsa, ceea ce este un impediment.
                        Cred ca tot un numarator cu senzori infrarosii pus la usa, este mai indicat.

                        Comentariu

                        • valeriu ciprian
                          Membru Marcant
                          • 09.feb.2006
                          • 918

                          #13
                          Postat în original de samybalasa
                          Pai eu nu ma refer la o camera circulata, ci la o camara (debara, loc de depozitare alimente). E ceva mic, si nu e nevoie de lumina decat in timpul in care e cineva inauntru.
                          De aceea parerea mea zic eu ca este mai buna... il reglezi la 5 minute...cat iei un borcan de muraturi,o sticla de zaibar etc si dupa aceea se stinge.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de valeriu ciprian
                            [...] il reglezi la 5 minute [...]
                            ... cu atit mai mult ca nu-ti propui sa stai nemiscat 5 minute... doar daca deja ai dat gata sticla de zaibar.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • samybalasa
                              Incepator
                              • 25.dec.2007
                              • 11

                              #15
                              mda......... nu e mai ieftin decat un comutator dar cred ca merita...
                              Opriti planeta, vreau sa cobor !!!

                              Comentariu

                              Procesare...