O siguranta cu diferential!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    O siguranta cu diferential!

    Buna ziua am si eu de pus o siguranta cu diferentzial la cineva in tablou si nu prea stiu ce sa aleg,tipul are o masina de spalat,2Tv un LCD si altul din acela normal,o centrala termica,un frigider,un calculator si un aer conditzionat din accela mare.Eu m-am gandit la la o siguranta de 32A la 30mA dar nu stiu daca o sa faca fata asa bine si pentru priza si lumina!Ce ma sfatuiti?
  • popsi
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 167

    #2
    Pune-i diferentialul de 25 A,daca are impamantare.Daca nu il pui degeaba.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Cel mult 32A, in calcul conteaza si sectiunea conductorilor protejati, probabil conductorii care alimenteaza apartamentul, sunt din Al si au sectiunea de 4mm^2, caz in care veti pune siguranta de 25A.
      Consumatorii puternici, nu vor fi alimentati in acelasi timp.
      Din punct de vedere al diferentialei, nu conteaza daca exista sau nu circuit de impamantare.

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        Cred ca o sa pun de 25A pe circuitele de priza pt ca de 32 am vazut ca nu exista la ei au numai 25 si 40A si daca a-s pune 40A e cam mult.Conductorul e de 4mm de aluminiu!Eu a-s fi vrut sa pun si prza si lumina pe toate circuitele dar imi e frica ca nu o sa reziste si o sa sara mai mereu si nu vreau sa ma complic.Va salut!!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Diferentiala nu are nevoie de impamantare ca sa lucreze. Ca sa nu "sara" tot timpul se face un mic calcul in functie de consumatori, se supradimensioneaza un pic si in principiu nu sunt probleme.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...