Un sfat pentru o mica automatizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Un sfat pentru o mica automatizare

    Salutari tuturor !
    Acum vreo 10 ani am cumparat fiicei mele un trenulet electric foarte simplu,chinezesc,care functioneaza cu baterii.Mi-a venit ideea sa-i amplasez sinele pe un placaj mai mare,pe care am mai pus si o casuta din plexiglas colorat iluminata cu beculete(pe post de gara),am mai amplasat niste stalpi miniaturali de iluminat cu LED-uri care sa lumineze intreaga piata de manevra si am mai confectionat si niste semafoare in miniatura cu LED-uri.Comanda de schimbare a culorilor la semafoare se facea manual cu ajutorul unor comutatoare miniaturale.Intre timp,aceasta macheta s-a mai deteriorat,dar intrucat mai am o fetita de 2 ani si 8 luni care este innebunita dupa masinute,trenulete,etc...,m-am gandit sa refac macheta .As vrea insa sa fac in asa fel incat lumina semafoarelor sa se schimbe automat la trecerea trenuletului prin dreptul lor.Am incercat o varianta cu o placuta metalica lipita de locomotiva si care la semafor sa inchida un contact electric intre alte doua placute fixate langa sina si astfel sa fie alimentat un mic releu cu un contact de autoretinere a comenzii.Din pacate,frecarea dintre placuta de pe locomotiva si cele de langa sina produc frecvent deraierea locomotivei de pe sine sau chiar oprirea sa.As vrea sa stiu daca pot procura de undeva un sesizor de prezenta suficient de miniatural ca sa-l pot monta pe aceasta macheta si care sa actioneze la trecerea trenului prin fata sa.Precizez ca nu doresc scheme electronice de amatori,intrucat aici in Petrosani nu prea se gasesc componente electronice pentru montaje artizanale.
    Va multumesc mult.
    LARGO AL FACTOTUM
  • draku
    Membru marcant
    • 12.mar.2007
    • 343

    #2
    exista un forum romanesc al pasionatilor de cai ferate unde veti gasit "tone" de informatii legate de ceea ce va intereseaza

    succes!

    PS
    sper sa nu se considere reclama

    Comentariu

    • dmih
      Membru Marcant
      • 05.feb.2007
      • 612

      #3
      Mai puteti incerca si la www.rhc.ro - Forumul modelistilor din Romania.

      In ceea ce priveste partea de montaj electronic - daca va hotarati - puteti comanda componente si online cu livare la distanta, sunt destule firme in Romania care ofera aceste servicii (www.adelaida.ro, www.vitacom.ro si altele pe care nu mi le amintesc acum).

      Referitor la solutia aleasa de D-vs, v-as putea recomanda urmatoarele:

      1. Inlocuiti placuta metalica cu o bucata de tresa metalica care este mai elastica;
      2. presupun ca garnitura este din plastic - incercati sa mai adaugati ceva balast - faceti teste sa nu suprasolicitati motorasul locomotivei - sa mariti stabilitatea.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Re: Un sfat pentru o mica automatizare

        Postat în original de florin muresan-grecu
        Salutari tuturor !
        Acum vreo 10 ani am cumparat fiicei mele un trenulet electric foarte simplu,chinezesc,care functioneaza cu baterii.Mi-a venit ideea sa-i amplasez sinele pe un placaj mai mare,pe care am mai pus si o casuta din plexiglas colorat iluminata cu beculete(pe post de gara),am mai amplasat niste stalpi miniaturali de iluminat cu LED-uri care sa lumineze intreaga piata de manevra si am mai confectionat si niste semafoare in miniatura cu LED-uri.Comanda de schimbare a culorilor la semafoare se facea manual cu ajutorul unor comutatoare miniaturale.Intre timp,aceasta macheta s-a mai deteriorat,dar intrucat mai am o fetita de 2 ani si 8 luni care este innebunita dupa masinute,trenulete,etc...,m-am gandit sa refac macheta .As vrea insa sa fac in asa fel incat lumina semafoarelor sa se schimbe automat la trecerea trenuletului prin dreptul lor.Am incercat o varianta cu o placuta metalica lipita de locomotiva si care la semafor sa inchida un contact electric intre alte doua placute fixate langa sina si astfel sa fie alimentat un mic releu cu un contact de autoretinere a comenzii.Din pacate,frecarea dintre placuta de pe locomotiva si cele de langa sina produc frecvent deraierea locomotivei de pe sine sau chiar oprirea sa.As vrea sa stiu daca pot procura de undeva un sesizor de prezenta suficient de miniatural ca sa-l pot monta pe aceasta macheta si care sa actioneze la trecerea trenului prin fata sa.Precizez ca nu doresc scheme electronice de amatori,intrucat aici in Petrosani nu prea se gasesc componente electronice pentru montaje artizanale.
        ca senzor iti pot recomanda o fotodioda impreuna cu un led!in montaj mai ar trebui intercalat doi tranzistori BC107,109,171,173! care in final pot comanda ledul sau releul ledurilor de la semafor!daca mai ai nelamuriri sau vrei o schema te astept pe mess: alex_virtual2002 !
        o zi buna!

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          Se poate incerca cu niste contacte reed montate intre sine si un magnet pe locomotiva.
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Multumesc foarte mult tuturor pentru sfaturi ! Am o mica obiectie la solutia cu releul reed : e prea mica locomotiva,chiar si pentru cel mai miniatural reed !
            Oricum,ma voi inspira din solutiile date de voi.
            Alex virtual -se poate schema pe forum,pt. ca nu le am cu messengeru'?In tineretea mea aveam si eu tot felul de astfel de scheme,fiind colectionar de reviste Tehnium,dar din pacate nu le mai am.
            O zi buna !
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Pai incearca invers, sa pui bucatica de magnet pe locomotiva si releul reed langa sine.

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Postat în original de xena
                Pai incearca invers, sa pui bucatica de magnet pe locomotiva si releul reed langa sine.
                Pai asa am zis si eu
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Alta solutie ar fi cu un senzor Hall.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Postat în original de ear1976
                    Alta solutie ar fi cu un senzor Hall.
                    N-am auzit de asa ceva.Niste detalii s-ar putea?Multumesc.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1008

                      #11
                      Postat în original de florin muresan-grecu
                      Postat în original de ear1976
                      Alta solutie ar fi cu un senzor Hall.
                      N-am auzit de asa ceva.Niste detalii s-ar putea?Multumesc.
                      Aveti ceva informatii la http://www.electronica-azi.ro/articol.php?id_ar=1246
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Datasheetul se poate descarca de la http://www.datasheetcatalog.net/data...TLE4935L.shtml.
                        Am vazut ca au la adelaida, costa 2,9 ron.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          R1=100-390 OHMI , R2=1KOHM-1,5kOHM , R3=R4= 1KOHM LA O ALIMENTARE DE 9v SAU 1,2kOHM LA O ALIMENTARE DE 12V RV.- VA FI DE 22kOHMI SI DE AICI O SA REGLEZI SENSIBILITATEA FOTODIODEI ! POTI FOLOSI O UN FOTOREZISTOR SAU O FAOTDIODA ! ITI RECOMAND UN RELEU IN MINIATURA CU CONTACTE DUBLE RESPECTIV CAND NU E ACTIV RELEUL SA AIBE UN CONTACT INCHIS SI PRIN EL O SA SE APRINDA LEDUL ROSU , IAR ATUNCI CAND RELEUL ESTE ACTIONAT SA INTRERUPA ACEST CONTACT SI SA INCHIDA ALTUL CARE O SA ACTIONEZE LEDUL VERDE ! FOTODIODA O VEI INTRODUCE INTR-UN MIC TUB PENTRU A SE FERI DE LUMINA EXTERNA ! TRANZISTORI SUNT USOR DE PROCURAT DIN TELEVIZOARE VECHI SAU ALTE APARATE DE FABRICATIE ROMANEASCA , EVENTUAL POTI FOLOSI ECHIVALENTI RUSESTI!
                          DACA MAI AI ALTE NELAMURIRI TE ASTEPT CU INTREBARI!
                          NUMAI BINE!
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Exista numeroase solutii artizanale si renteaza sa fie realizate daca ai timp, esti pasionat si te pricepi la electronica. Altfel exita magazine cu astfel de accesorii si sisteme gata confectionate cu numeroase posibilitati de upgrade in timp. Un astfel de magazin se gaseste pe langa Facultatea de Drept (vis a vis). www.roco.ro este site-ul.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #15
                              MULTUMESC FOARTE MULT TUTUROR PENTRU SFATURI !
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...