Infiltratii apa apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PHUSULAN
    Incepator
    • 02.oct.2013
    • 12

    Infiltratii apa apartament

    Salut ,

    Am si eu o problema cu infiltratiile din apartament.Am atasat o fotografie ca sa vedeti situatia exacta.Nici nu se pune problema de placarea blocului pt ca asociatia nu este de acord.Ce altceva pot face, ma refer la interior.Mentionez ca locuiesc la etajul 9 din 10.

    Multumesc,
    Fișiere Atașate
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2235

    #2
    Răspuns la: Infiltratii apa apartament

    Ce inseamna ca Asociatia nu este de acord? Nu stiu ce abordare ati avut cu asociatia insa va amintesc ca sunteti proprietari pe bloc impreuna cu vecinii dvs., asociatia este doar un reprezentant al dvs.
    In orice caz, inainte de termoizolare, trebuie vazuta problema hidroizolatie.
    Puteti posta o foto din exterior, sa vedem zonele supuse infiltratiilor? Ce structuri sunt peste nivelul ferestrei?
    O sa va raspunda mai exact colegul moderator sau alti utilizatori ai forumului.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • PHUSULAN
      Incepator
      • 02.oct.2013
      • 12

      #3
      Răspuns la: Infiltratii apa apartament

      O sa revin maine cu o fotografie din exterior.La imbinarile placilor de beton se observa gauri.Nu stiu exact ce sa mai fac.Nu stiu cum sa abordez problema cu asociatia.Va rog ajutati-ma ce trebuie sa fac.Mi-a sugerat cineva vopseaua Koprox aplicare interior, am inteles ca intra in structura betonului si hidroizoleaza.Este si foarte frig in apartament.O sa schimb tamplaria, dar unde sunt infilitratiile nu stiu ce sa fac, mai ales ca vine si iarna.

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Infiltratii apa apartament

        Pe interior nu rezolvi absolut nimic. Poate doar daca hidroizolezi pana la ultimul mm patrat. Figurativ, iti transformi apartamentul intr-un submarin.

        Fiind la etajul 9 din 10 poti apela la un alpinist utilitar, mai priceput si izoleaza pe exterior din fisuri.

        Comentariu

        • PHUSULAN
          Incepator
          • 02.oct.2013
          • 12

          #5
          Răspuns la: Infiltratii apa apartament

          Multumesc pentru informatie.O sa incerc sa vorbesc si cu asociatia de proprietari, dat fiind fapul ca fatada face parte din bunurile comune.

          Ca si informatie cu ce anune se pot izola acele fisuri pe exterior??

          Multumesc mult,

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 14971

            #6
            Răspuns la: Infiltratii apa apartament

            Asteptam foto pentru a vedea exact ce solutii de reparare se pot aplica. In functie de situatia de la exterior, alegem si natura materialelor necesare. Acum s-a potolit ploaia si ar trebui sa se usuce zonele respective.

            Comentariu

            • PHUSULAN
              Incepator
              • 02.oct.2013
              • 12

              #7
              Răspuns la: Infiltratii apa apartament

              Salut,

              Revin cu fotografii din exterior.

              Am subliniat cu rosu exact unde sunt crapaturi, locuiesc la etajul 9, acolo unde sunt ferestrele crem.

              Se poate rezolva aceasta problema?Mie unul imi este frica ca nu pot face nimic si o sa am probleme tot timpul cu aceste infiltratii.Am luat apartamentul cu un credit prima casa si va dati seama in ce situatie sunt.

              Astept un raspuns din partea voastra.

              Va multumesc,
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131009_090651.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	111,3 KB 
ID:	613046Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131009_090655.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,1 KB 
ID:	613047Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131009_090843.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,1 KB 
ID:	613048Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131009_091425.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,5 KB 
ID:	613049

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 14971

                #8
                Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                Din pacate nu este deloc usor sa interveniti pe aceste zone ale fatadei fara ajutorul unor alpisti sau cu schela.
                Rosturile dintre placile din care este realizat blocul necesita o reparatie astfel incat apa din precipitatii sa nu mai ajunga in aceste zone.
                Nu este deficil de realizat insa este greu de ajuns in aceste zone. Daca se repara zonele, scapati de problema. La fel se va intampla daca aplicati si o termoizolatie pe fatada.

                Comentariu

                • PHUSULAN
                  Incepator
                  • 02.oct.2013
                  • 12

                  #9
                  Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                  Buna ziua,

                  Va multumesc pentru raspuns.Intr-adevar ma ooate ajuta o echipa de alpinisti.Ca si materiale ce anume trebuie folosit ? Am cunostinte care lucreaza ca alpinisti si ma pot ajuta,numai ca nu se pricep la zidarie, ele monteaza reclame luminoase.

                  Astept un raspuns referitor la materiale.

                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • PetreO
                    Incepator
                    • 20.aug.2012
                    • 37

                    #10
                    Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                    Daca blocul este programat sa intre in reabilitare, cea mai simpla rezolvare ar fi prinderea unor sorturi de tabla deasupra fisurilor cu ajutorul unor dibluri mai "teapene" si izolarea zonei de contact a acestora cu zidul printr-un cordon de etansant siliconic pentru exterior. Am aplicat aceasta improvizatie si a rezistat 5 ani cu brio. Aveam aproximativ aceeasi problema si eu.

                    Comentariu

                    • Scifficus
                      Membru Marcant
                      • 23.iun.2013
                      • 857

                      #11
                      Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                      Curatarea rosturilor, amorsarea lor si chituirea cu un adeziv de polistiren. De preferat adezivul sa aiba elasticitate si sa prezinte fibre de armare.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 14971

                        #12
                        Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                        Depinde cum sunt acele rosturi realizate si ce marime au.
                        Daca respectivi nu au experienta, este mai greu de realizat o lucrare buna.
                        In principiu se poate face un experiment pe unul din rosturi, se elimina toate bucatile de material ramase pe rost, se constata ce este in interiorul acestuia (daca est ecazul se umple cu un material care sa umple eventualele zone deficitare - de exemplu spuma poliuretanica) apoi se poate retencui suprafata.
                        Materialul poate fi un mortar aditivat dar se poate face si cu alte produse impermeabile, eventual asociate cu benzi de etansare.
                        Alegerea materialului trebuie facuta in functie si de marimea rostului pentru ca un adeziv de polistiren, cum a fost mentionat anterior, nu poate fi aplicat la o grosime mai mare de 10mm.

                        Comentariu

                        • PHUSULAN
                          Incepator
                          • 02.oct.2013
                          • 12

                          #13
                          Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                          Buna ziua,

                          Uitati ce raspuns am primti de la o firma de alpinisti : Ca si aspect va trebui daramat(pregati) tencuiala deteriorara care sta sa cada si cu siguranta va cadea,urmand ca ulterior sa fie umplute, si finisate cu un strat de adeziv armat cu plasa de aramare(fibra de sticla), ca intr un final sa fie aplicat hidroizolantul(membrana cauciucata).

                          Ce parere aveti?

                          Multumesc,

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 14971

                            #14
                            Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                            Raspunsul este destul de vag insa in principiu avem cam aceeasi idee cu cea exprimata in mesajul meu anterior. Tencuiala decorativa probabil este un termen nepotrivit, neavand asa xeva pe fatada. Membrana cauciucata mentionata poate fi un element hidroizolant insa nu ar arata bine pe fatada, fiind de culoare neagra.
                            Nu este exprimat clar ce materiale se folosesc. Membrana cauciucata poate fi inlocuita cu un material hidroizolant mineral, pe baza de ciment si armare cu banda de etansare.

                            Comentariu

                            • PHUSULAN
                              Incepator
                              • 02.oct.2013
                              • 12

                              #15
                              Răspuns la: Infiltratii apa apartament

                              Salut,

                              Tin sa va multumesc tuturo pentru ajutor.Revin cu fotografii dupa ce a intervenit firma de alpinisti pentru a ii ajuta si pe altii care se cofnrunta cu asemenea probleme.

                              pasii interventie :

                              - decopertare tencuiala
                              - umplere gauri cu adeziv
                              - plasa din fibra de sticla
                              - dat cu o solutie pe dungile orziontale

                              PS: Asociatia de proprietari a fost intelegatoare si a platit intreaga lucrare.S-au facut de la etajul 10 pana la etajul 5.Atat pe orizontala cat si pe verticala.

                              Daca aveti nevoie de nr de telefon al firmei care s-a ocupat nu ezitati sa ma contactati.

                              Asteptam prima ploiae mai serioasa, si sper din suflet sa nu ma fie probelem.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131027_162112.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	96,1 KB 
ID:	613358Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131027_162809.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	188,7 KB 
ID:	613359Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131027_162826.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	104,3 KB 
ID:	613360Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20131027_162921.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	177,3 KB 
ID:	613361

                              Comentariu

                              Procesare...