Izolare pereti gradina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gizi
    Incepator
    • 17.ian.2024
    • 7

    Izolare pereti gradina

    Salutare,

    Am o mica problema cu 1-2 ziduri care inainte faceau parte dintr-un garaj si aveau acoperis deasupra lor, acum cu toata reamenajarea ar deservi ca si un simplu zid intre mine si vecini. Ideea e ca in toata zona as vrea sa amenajez o gradina unde sa pun gazon, implicit sa o umplu cu pamant iar problema e ca peretii sunt deja macinati iar acum cu umezeala constanta, ma gandesc sa-i protejez cat de cat. Peretii oricum o sa fie regletuiti cu adeziv si plasa dar la baza m-am gandit sa sap cat se poate, pun extrudat oricare din variante 2, 3, 5cm...

    Ar merge varianta asta? Sau stiti o varianta mai buna? Mi s-a mai spus sa pun gresie pe pereti ca si o bordura sau solutie de impermeabilitate data cu trafaletul dar na, caut solutia cat de cat simpla si nu stiu care sa cred ca e varianta cea mai buna.

    Am atasat si doua poze ca sa va dati seama (linia rosie e pana la ce nivel ar urca pamantul).

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Safeimagekit-resized-img (1).png 
Afișări:	70 
Mărime:	789,4 KB 
ID:	689642 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Safeimagekit-resized-img (3).png 
Afișări:	32 
Mărime:	758,8 KB 
ID:	689643

    Merci fain!
    Ultima editare de calin.diaconu; 20.mar.2024, 07:59. Motiv: insert tag-uri seo
  • calin.diaconu
    Administrator
    • 17.mar.2005
    • 420

    #2
    Salutare gizi !

    Analizând fotografiile, este evident că zidurile sunt afectate de umezeală și acest lucru necesită o soluție de impermeabilizare eficientă pentru a preveni deteriorarea ulterioară, mai ales că dorești să amenajezi o grădină în vecinătate.

    Înainte de a propune soluții, este esențial să înțelegem contextul hidrologic. Așadar, aș avea câteva întrebări preliminare:
    1. La ce nivel se află pânza freatică în zona ta?
    2. Există o sursă de apă curgătoare în apropiere?
    3. Ai cunoștință despre inundații anterioare în zonă?

    Aceste informații ne pot ajuta să evaluăm gradul de expunere la umiditate al zidurilor.
    www.calindiaconu.com

    Comentariu

    • gizi
      Incepator
      • 17.ian.2024
      • 7

      #3
      Salut,

      N-am nicio idee la ce adancime e panza freatica, m-am mutat acum un an la locatia data si nici nu gasesc ceva informatii.

      Prima sursa de apa e la 300m de casa iar inundatii nu au fost deloc.

      Comentariu

      • calin.diaconu
        Administrator
        • 17.mar.2005
        • 420

        #4
        Salut gizi ,

        Poate ai vecini care-ți vor răspunde la întrebarea despre pânza freatică ... e bine să afli aceste lucruri, pentru a alege opțiunea cea mai bună.

        Iată câteva idei generale, pe care le poți considera:
        1. Impermeabilizare cu membrană bituminoasă: Aceasta se aplică în straturi și oferă o impermeabilizare solidă și de durată.
        2. Sistem de drenaj: Pentru a preveni acumularea apei la baza zidului, poți instala un sistem de drenaj care să direcționeze apa departe de fundație.
        3. Vopsirea cu soluții impermeabilizante: Există vopsele și tencuieli speciale impermeabile care pot fi aplicate pe suprafața zidurilor pentru a preveni pătrunderea apei.

        Plasarea unei borduri din gresie poate oferi o soluție estetică, dar nu neapărat cea mai eficientă din punct de vedere al impermeabilizării, mai ales dacă nivelul de umiditate este foarte ridicat. O soluție de impermeabilitate aplicată cu trafaletul poate fi eficientă, dar este important să alegi un produs de calitate, special conceput pentru condiții de umiditate ridicate și să te asiguri că este aplicat corect.

        După impermeabilizare, regletuirea cu adeziv și plasă va ajuta la protejarea mecanică a zidurilor și la prevenirea crăpăturilor.

        O combinație a mai multor metode menționate mai sus poate oferi o soluție robustă, de exemplu, impermeabilizare cu membrană, urmată de aplicarea unei soluții impermeabile cu trafaletul și instalarea unui sistem de drenaj adecvat, pentru a asigura longevitatea zidului și a grădinii tale.

        Îți dorim succes și așteptăm să ne trimiți poze din timpul lucrărilor! Spor la ... izolat!
        www.calindiaconu.com

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Dincolo de aspectul legat de umezeala, poate ca ar trebui sa analizam putin mai in detaliu problematica unui zid ce devine gard.
          Doua mici corectii, daca sunteti deschisi:
          1. "regletuire" nu inseamna aplicare strat de adeziv armat, tehnic vorbind inseamna aplicarea unui strat nou de glet (sau mai multe straturi). Operatiunea de aplicarea a unui adeziv armat este cunoscuta ca masa de spaclu armata si provine din tehnica de termoizolare, oarecum extinsa de mesteri cu tot felul de adezivi pe baza de ciment.
          2. umezeala constatata la nivelul zidurilor nu are neaparat legatura cu panza freatica ci cu umezeala naturala a terenului, actiunea precipitatiilor si este in stransa legatura cu natura elementelor constructive utilizate la executia fundatiei/zidariei acestor pereti si tipul solului.

          Inainte de a decide directia corecta, ar trebui sa gasim raspunsurile la intrebarile:
          1. Din ce este realizata fundatia acestor ziduri si ce adancime de fundare are?
          2. Peretii din ce elemente de zidarie sunt ridicati?
          3. Exista stalpi din beton si centura pe aceste ziduri?
          4. Ce dimensiuni au zidurile (inaltime, grosime, lungime) si ce forma (doar un perete, forma L etc.?)
          5. Sunt tencuiti peretii? Fundatia este tencuita?
          6. Exista strat de rupere caliparitate sub zidarie?
          7. Apa balteste dincolo de ziduri sau se scurge usor?

          Dupa ce se lamureste starea actuala a zidurilor si suntem convinsi ca rezista la mediul exterior (apa, vant, inghet etc.), ne putem pune problema protectie fata de umezeala naturala a solului sau apa din precipitatii, gasirea unor solutii de protejare fata de apa si amenajarea ul;terioara a terenului. Pot fi necesare lucrari pe toata inaltimea zidului, atat pentru protectia fata de apa cat si pentru consolidare si finisare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Umiditatea vine de la fundatie , care este sau nu prea este ...depinde . O hidroizolatie gresita sau lipsa .
            Am avut o problema asemanatoare la un zid al garajului unde am facut o greseala si am zis ca merge ...n-a functionat si aveam mereu umiditate ,
            Concret , ce-am facut .
            Decopertat zona si injectat cu Sika , apoi reparat zidul . Au trecut doar trei ani , dar totul este acum perfect uscat .

            PS/ Nu ma pot loga in cont . Sa ajung sa postez folosesc un artificiu ,,,
            Ultima editare de Mircea_G; 27.mar.2024, 18:49. Motiv: Am scris peste tot , scriu si aici .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...