Reparatie tencuiala dupa montare usa de interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • MihaiCiobotaru
    Incepator
    • 19.iul.2022
    • 35

    Reparatie tencuiala dupa montare usa de interior

    Mi-am montat usa de interior si vreau sa ma ocup singur de reparatii.
    Un meserias mi-a spus ca ar fi suficient sa folosesc CM 9 (mai am ramas de la alta lucrare) si apoi glet. Dar, din ce am studiat in acest forum, am aflat ca pentru goluri mai mari de 1 cm recomandarea este o tencuiala clasica (un mortar din ciment/liant si nisip), peste care urmeaza un tinci sau adesiv de polistiren si eventual finisaj glet.
    CM 9 nu este ideal pentru a umple goluri mai mari de 1 cm, dar e singurul praf pe care il mai am prin casa. Ma intreb daca acest produs ar fi potrivit, folosit impreuna cu amorsa CT17.
    Voi ce parere aveti?
    Care ar fi recomandarea pentru aceasta situatie?
    Multumesc.
    O zi buna.

    Ultima editare de MihaiCiobotaru; 05.apr.2024, 17:26.
  • Calin Diaconu
    Administrator
    • 17.mar.2005
    • 420

    #2
    Salut MihaiCiobotaru ,

    Pentru goluri mai mari de 1 cm, recomandarea standard este într-adevăr să folosești o tencuială clasică realizată din ciment și nisip, pentru că are o rezistență mecanică mai bună și umple eficient spațiile mari. Dacă grosimea spațiului este substanțială, acest amestec oferă aderență și durabilitate mai bune.

    CT 17 este un grund (amorsă) care îmbunătățește aderența stratului următor pe suprafețe absorbante sau pulberoase. Ar putea ajuta la aderența CM 9, dar nu rezolvă problema fundamentală a folosirii unui material destinat placărilor pentru umplerea unui gol mare.

    Dacă decizi să folosești CM 9 din necesitate, te sfătuiesc să aplici materialul în straturi subțiri succesive, permițând fiecărui strat să se întărească înainte de aplicarea următorului. Aceasta poate reduce riscul de crăpare, dar nu este o soluție ideală.

    O alternativă ar fi să procuri un mortar de reparație sau un compus de umplutură proiectat pentru astfel de goluri. Aceste materiale sunt formulate special pentru a umple spații mari și pentru a oferi o rezistență structurală adecvată.
    www.calindiaconu.com

    Comentariu

    • MihaiCiobotaru
      Incepator
      • 19.iul.2022
      • 35

      #3
      Am umplut golurile cu mortar, multibat si nisip, pentru ca asta e cea mai buna recomandare pentru situatia mea –am avut goluri mai mari de 1cm. Finisarea o fac cu glet CT 127.

      In unele locuri, spuma de montaj ramane vizibila chiar daca nu am avut goluri in tencuiala.
      Intrebarea mea se refera la cum e mai bine sa finisez acele locuri, pentru a preveni crapaturi.
      La imbinarea dintre toc si perete exista niste forte. Din cauza acestor forte, in timp, pot aparea crapaturi in peretele din jurul tocului, in general, nu doar in cazul acestei usi.
      In cazul meu riscul de crapaturi e mai mare, pentru ca tocul nu a fost fixat mecanic, cu ancore, ci doar cu spuma.

      Tocmai din acest motiv, ma gandesc sa finisez spatiul ramas intre toc si perete tot cu mortar, pentru ca acesta e un material mai rezistent. Si deabia dupa ce acopar acel spatiu cu mortar, finisez cu glet.
      E bine sa mai dau o mana de mortar sau ar fi mai bine sa finisez direct cu glet?
      E bine sa las un timp, intre cele doua maini de mortar? Dar intre mortar si glet?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20240416_102749.jpg 
Afișări:	12 
Mărime:	441,2 KB 
ID:	689866
      Ultima editare de MihaiCiobotaru; 17.apr.2024, 08:19.

      Comentariu

      Procesare...