Instalatie sanitara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefan1
    Membru marcant
    • 20.sep.2009
    • 347

    Instalatie sanitara

    Salut, mi.am propus sa.mi fac eu instalatia sanitara (casa noua) apa calda/rece dar am nevoie de ajutorul vostru sa.mi spuneti ce.mi trebuie, vreau sa o fac deocamdata numai la parter si vreau sa o fac din polipropilena dar nu stiu de care si ce grosime sa aiba, boilerul va fi instalat in baia de la mansarda, mentionez ca mi.am cumparat si un aparat lipit polipropilena, wc-ul este perete in perete cu bucataria, atasez si doua poze, daca sunt neclaritati va stau la dispozitie, va multumesc.

  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    Răspuns la: Instalatie sanitara

    Buna in prima poza linga teava de canalizare este conducta de apa rece? De ce asa aproape, va incurca, nu puteti fixa un wc. Nu ar fi trebuit de pus conductele interioare inainte de tencuit ca sa nu mai spargeti? Acum va marcati pe pereti si spargeti, teava de polipropilena o lipiti si aplicati izolatie pe ea(obligatoriu). Faceti probe de presiune si numai dupa retencuiti peste ea. Va urez succes, referitor la diametru tevi lasam pe cineva specializat pe instalatii sa va recomande!

    Comentariu

    • stefan1
      Membru marcant
      • 20.sep.2009
      • 347

      #3
      Răspuns la: Instalatie sanitara

      Da, conducta de apa rece este lipita de cea de canalizare, asa mi.a asezat acel instalator inainte de a turna fundatia/placa, dar el este plecat din tara acum, peretele din spate este unul exterior si cel de la bucatarie la fel si va fi placat cu profile/vata/rigips si m.am gandit sa le trag prin spatele rigipsului.

      Comentariu

      • stefan1
        Membru marcant
        • 20.sep.2009
        • 347

        #4
        Răspuns la: Instalatie sanitara

        Ma ajuta si pe mine cineva sa fac aceasta instalatie ?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Răspuns la: Instalatie sanitara

          Ce anume doriti sa stiti exact?
          Ar trebui sa plecati de la aranjarea obiectelor sanitare, stabiliti pozitiile atat in baie cat si in bucatarie apoi se va stabili traseul exact al fiecarui circuit.
          Dimensiunile sunt ultima problema care va fi analizata, nu sunt consumatori importanti asa ca s epoate merge cu dimensiuni minime.
          Cum doriti sa faceti traseul, ingropat sau aparent?
          Cum s-a spus deja, pentru montarea ingropata se va sparge tencuiala pentru a realiza traseele de pozare ale PPR.
          Dupa ce stabiliti traseele, va trebui sa vedeti ce lungimi de teava aveti nevoie, cate fitinguri si piese de fixare.

          Comentariu

          • stefan1
            Membru marcant
            • 20.sep.2009
            • 347

            #6
            Răspuns la: Instalatie sanitara

            Traseul nu va fi aparent, am doua solutii, 1-sa le trag aparent pe peretele exterior dupa care acesta va fi placat cu rigips pe profile, 2- urmeaza sa torn sapa de egalizare ( extrudat de 3cm+sapa 5cm) sa le trag prin sapa, m-ar interesa ce tip de PPR si ce diametru sa aiba acesta.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Instalatie sanitara

              In mod normal puteti utiliza teava de PPR de 20 pentru ingreaga instalatie si faceti racorduri la fiecare zona unde aveti obiectele sanitare.
              Trebuie sa luati in calcul pozitionarea tevii catre etaj inca din aceasta faza pentru a putea interveni ulterior asupra instalatei si finisajelor de la parter.
              Ar fi de preferat varianta de pozare in spatele gipscartonului, inainte de a fi montat acesta deoarece distributia prin sapa nu se merita avand in vedere numarul si dispunerea obiectelor sanitare.
              Sapa peste polistiren trebuie sa fi earmata cu plasa de sarma.

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1411

                #8
                Răspuns la: Instalatie sanitara

                Nu vad scurgerea pt masina de spalat.
                Va trebuie o coloana de apa rece care sa duca la baia din mansarda care va alimenta boilerul,bazinul wc,lavoarul,cada.
                Va mai trebuie o coloana care sa coboare de la mansarda la parter pt alimentarea cu apa calda a bai si bucatariei.
                Lasati numai teava de PPID acea care intra in casa si de acolo alimentati cu apa toate obiectele sanitare pe care aveti de gand sa le montati.
                Pt apa calda folositi PPR cu insertie de aluminiu.
                Va trebuie robineti si multe altele piese,dar inainte de toate ganditiva pe unde veti duce tevile.

                Atasati niste foto mai clare si cu mai multe detalii.
                In baza la foto de sus am vacut o varianta dar nu cunosc unde se afla baia din mansarda,mai bine faceti o schita cu baile si bucataria cu pereti comuni sau cu ce corespunde. Ex.perete Baie - Living, sau perete exterior.
                Baia de la mansarda deasupra carei camere se afla?
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de mirceaknap; 10.iun.2012, 17:48.

                Comentariu

                Procesare...