Calcularea suprafetei utile

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valika
    Incepator
    • 14.oct.2010
    • 1

    Calcularea suprafetei utile

    Am cateva intrebari in calcularea suprafetei utile.
    Cazul meu este urmatorul:
    Am contractat un apartament si s-a ajuns in stadiul finisajelor la interior. Dupa o verificare a dimensiunilor am constatat ca lipsesc ceva centimetri.
    In plan conform contractului de construire am urmatorrele valori:
    ex. living:
    dimensiuni in plan: 3,92m x 4,75m S=18,62mp
    dimensiuni reale dupa finisaj(tencuiala,glet): 3,87m x 4,55m S=17,60mp
    grosimea peretilor exteriori:
    in plan 25cm
    dupa tencuiala ext si int 30cm

    Intrebarile mele sunt?
    1. Dimensiunile din planul constructiei trebuie sa corespunda cu dimensiunile dupa finisaje?
    2. Calculul suprafetei utile intr-o incapere se face inainte sau dupa finisaje?
    3. Ce abateri legislative are constructorul in privinta dimensiunilor?
    4. Ma pot considera FURAT in cazul de mai sus cu o suprafata utila de 1,02mp
    5.Cui ma pot adresa in cazul efectuari receptie, ca suprafata utila din locuinta nu corespunde cu cea din proiect?
    6. Norme si prevederi legislative in calculul suprafetei utile.

    Multumesc
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Calcularea suprafetei utile

    Postat în original de valika
    Am cateva intrebari in calcularea suprafetei utile.
    Cazul meu este urmatorul:
    Am contractat un apartament si s-a ajuns in stadiul finisajelor la interior. Dupa o verificare a dimensiunilor am constatat ca lipsesc ceva centimetri.
    In plan conform contractului de construire am urmatorrele valori:
    ex. living:
    dimensiuni in plan: 3,92m x 4,75m S=18,62mp
    dimensiuni reale dupa finisaj(tencuiala,glet): 3,87m x 4,55m S=17,60mp
    grosimea peretilor exteriori:
    in plan 25cm
    dupa tencuiala ext si int 30cm

    Intrebarile mele sunt?
    1. Dimensiunile din planul constructiei trebuie sa corespunda cu dimensiunile dupa finisaje?
    2. Calculul suprafetei utile intr-o incapere se face inainte sau dupa finisaje?
    3. Ce abateri legislative are constructorul in privinta dimensiunilor?
    4. Ma pot considera FURAT in cazul de mai sus cu o suprafata utila de 1,02mp
    5.Cui ma pot adresa in cazul efectuari receptie, ca suprafata utila din locuinta nu corespunde cu cea din proiect?
    6. Norme si prevederi legislative in calculul suprafetei utile.

    Multumesc
    Suprafaţa contractată trebuie să fie cea utilă, adică cea pe care o vei folosi (după tencuiere, glet...).
    Bănuiesc că esti "victima" marilor şmecherilor care dau "la gata" pe bandă rulată apartamente şi vile în centre rezidenţiale. Ai făcut, probabil, un contract, după ce ai văzut apartamentul "la roşu", nefinisat, ai verificat suprafeţele, care, mă găndesc, erau şi în contract şi după finisaje ai constatat că suprafaţa utilă este ceva mai mică. Bănuiesc bine? Eu cred că trebuie să citeşti foarte bine contractul şi să consulţi un jurist şi un avocat. La OPC te adresezi şi dacă nu te laşi, câştigi!
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    Procesare...