Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 507

    Totul despre MOBILIER

    Deschid acest topic in ajutorul celor care cauta mobilier dar si a celor care se ocupa cu executia lui.
    As propune pentru acest subiect urmatoarele teme de discutie:
    -"mi-am facut mobila ...ce parere aveti?"
    -"vreau sa imi fac mobila ... sunt din ... recomandari firme producatoare"
    -"am nevoie de proiect pentru mobilier ... unde gasesc?"
    -"gata mobila cum o decorez?... idei accesorii decorative?"
    -"imi fac mobila singur ... nu stiu cum sa fac ... probleme executie"

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	images_449.jpg  Afișări:	6682  Mărime:	25,6 KB  ID:	633812

    Acestea ar fi doar cateva idei, daca aveti voi altele postati aici
    O zi buna.
    daca tot am deschis acest topic permiteti-mi sa fiu primul care se lauda cu mobilier )) in cazul meu o receptie proiectata de mine.
    Astept pareri))

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	imag011_184.jpg  Afișări:	7237  Mărime:	23,0 KB  ID:	581134 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	imag010_214.jpg  Afișări:	7087  Mărime:	29,6 KB  ID:	581135 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	imag009_148.jpg  Afișări:	7083  Mărime:	29,5 KB  ID:	581136 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	imag008_384.jpg  Afișări:	7088  Mărime:	35,0 KB  ID:	581137
    ok deci asa a iesit pan' la urma ) am uitat sa sterg prafu de pe ea dar........
    ok )
    intrebare : seamana cu proiectul?))

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	receptie1_268.jpg  Afișări:	6889  Mărime:	114,8 KB  ID:	581138 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	receptie_323.jpg  Afișări:	6904  Mărime:	98,9 KB  ID:	581139
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 555

    #2
    Postat în original de ChiBo
    daca tot am deschis acest topic permiteti-mi sa fiu primul care se lauda cu mobilier )) in cazul meu o receptie proiectata de mine.
    Astept pareri))
    Tin sa te felicit pentru acest topic foarte util pentru multi ,...chiar mici meseriasi.
    Sunt foarte multe materiale de decor pentru mobilier cum ar fi de exemplu materialul care l-ai folosit la colturile rotunde la receptie si care multi nu l-au folosit pina acum .
    Ar fi interesant citeva exemple de astfel de materiale: borduri, profile ,canturi, materiale pentru fronturi, MDF infoliat ,vopsit , termopal, etc.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__3_874.jpg 
Afișări:	7066 
Mărime:	112,7 KB 
ID:	581140 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__2_356.jpg 
Afișări:	6954 
Mărime:	117,8 KB 
ID:	581141 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__1_150.jpg 
Afișări:	6973 
Mărime:	153,0 KB 
ID:	581142 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__6_151.jpg 
Afișări:	6907 
Mărime:	114,7 KB 
ID:	581143 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled__5_196.jpg 
Afișări:	6811 
Mărime:	187,4 KB 
ID:	581144

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 507

      #3
      mda am vb si eu cu un furnizor de profilele de la usi doar ca la ei nu le zice profil F e nush cum dreq
      care e mai bun diin ele ca a zis ca are si dinala care tre sa dai canal si fara care se baga prin lovire cu ciocan guma sau ceva?
      stie cineva daca cu o firma de productie mobilier se poate incheia un contract de colaborare?
      sa dau un exemplu:
      intre mine si firma X sa existe un contract prin care eu de exemplu sa aduc un mobilier pentru executie, pe care binenteles sa il si proiectez si tot iar firma sa imi plateasca un anume procent din lucrare, ceva de genu.
      daca stie cineva ..................
      am observat YO ca iti place sa faci mobila care sa fie mai mult pe rotund in orice caz a iesit bine, apropo legat de aceea bucatarie pe care ai postato e facuta de tine? eu am crezut ca mi-ai aratat-o ca exemplu ?sa observ acel profil de 60 si asa mai departe /......

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 555

        #4
        Postat în original de ChiBo
        am observat YO ca iti place sa faci mobila care sa fie mai mult pe rotund in orice caz a iesit bine, apropo legat de aceea bucatarie pe care ai postato e facuta de tine? eu am crezut ca mi-ai aratat-o ca exemplu ?sa observ acel profil de 60 si asa mai departe /......
        Nu mai fac mobila cu repere decupate curbat demult , daca te uiti la poze in partea de jos la data ai sa vezi pe unele :2005~2006, alea le aveam la indemina. si nu vroiam nici sa pun prea multe odata.
        Bucataria cu blatul acela cu profil de aluminiu am postat-o doar sa dau exemplu de profil pentru blat , nu am facut-o eu. Nu am prea multe poze cu mobilier facut de mine pentru ca nu prea duc aparatul foto cu mine cind duc mobila la montat , duc clientul sa vada mobilier , asa vede mai bine detalii, calitate, in poza nu se vede detaliile .

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 507

          #5
          e cearta-ma acu ca nu mam uitat la data)))
          sry

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 555

            #6
            Postat în original de ChiBo
            e cearta-ma acu ca nu mam uitat la data)))
            sry
            nu te cert..., chiar asa rau ma exprim ca pare o cearta ?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Cine imi poate da niste idei despre un mobilier? Adaptare cerintelor mele: mobilier sufragerie, modern, fara corpuri masive dar in acelasi timp cu spatii de depozitare pentru vreo 250-300 carti, baza wenge asortat cu o culoare pe anumite fronturi, forma in 'L" cu dimensiuni maxime 1,4 m + 3m ... daca s-ar gasi gata facut in vreun magazin ar fi si mai bine.
              Pe cat posibil cu putine corpuri suspendate.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 555

                #8
                Lucreaza cineva cu astfel de scula si lamele de asamblare?
                Merita?
                Are rezistenta mai buna decit cu tipli de lemn?
                Care ar mai fi avantajele?
                Care varianta de asamblare este cea mai agreata?

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lamela_440.jpg 
Afișări:	6326 
Mărime:	19,1 KB 
ID:	581169 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_238.jpg 
Afișări:	6374 
Mărime:	62,2 KB 
ID:	581170

                Comentariu

                • ChiBo
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2010
                  • 507

                  #9
                  din cate stiu lamelele astea se folosesc mai mult la imbinat blaturi si asa mai departe si mai putin la mobilier(corpuri)
                  sincer doar am vazut cateva cazuri in care se folosesc dar despre masina aceea nu pot sa iti zic nimic
                  am pe cineva care a folosit mult lamelele de lemn sa vedem daca dau de el intreb mai multe.
                  oricum dupa parerea mea o mobila sa fie rezistenta ar fi bine sa fie imbinata in tipli de lemn cu aracet si in acelasi timp sa aiba si gaurire pentru eurosuruburi.
                  asta parerea mea ar da o mai buna rezistenta la mobilier dar in cazul in care nu folosim pal de nu stiu ce categorie)) inferioara si materiale de genu 3 la 1 leu
                  uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
                  sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	metallic_line_106.jpg  Afișări:	3257  Mărime:	65,9 KB  ID:	581172

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 555

                    #10
                    Postat în original de ChiBo
                    uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
                    sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....
                    La aceste materiale stii un pret sau dimensiuni?

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled_1_742.jpg 
Afișări:	3090 
Mărime:	265,4 KB 
ID:	581179

                    Comentariu

                    • Mina
                      Living Legend
                      • 24.iun.2006
                      • 1106

                      #11
                      Grosime 1,2 mm, coala de 1780x1080 mm. pret aprox. 250 RON/ coala+ TVA.

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 507

                        #12
                        daca e autocolant aam luat acu de la salice cu 521 lei coala de 2600 x 1000
                        asta daca sunt autocolante /melacard de acela care are o parte de se lipeste
                        am si eu o intrebare pentru voi, adresata celor care au folosit pana acu acele cosuri lemon.
                        se pun de obicei in corpuri cu fatada fixa si usa sunt din aluminiu (cred) de forma unei "bob de fasole" acele polite rotative.
                        intrebarea mea este pentru ca acele polite sa iasa din corp fara probleme de cat ar trebui sa fie usa pe latime?

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 555

                          #13
                          Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
                          Eu am mai dublat pal ,dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            #14
                            Postat în original de Yo
                            Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
                            Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?
                            In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).

                            Comentariu

                            • ChiBo
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2010
                              • 507

                              #15
                              in ALba-Iulia cand e vorba ca palul sa aiba 36 de obicei se merge pe varianta cu 2 de 18 dublate, pe care se pune cant dupa dublare.
                              Acum varianta de dublare ramane la libera alegere de exemplu daca e blat de masa cele 2 placi se dubleaza in suruburi de 30, iar daca avem de dublat 2 polite la care se vad amandoua partile noi le dublam cu tipli de lemn .
                              procedeul cu tipli e ceva de genu :
                              -poti da gaurile cu mana si apoi sa tintesti a 2 placa pe prima sau poti folosi multipla (daca are firma sau tu) si atunci nu mai trebuie tintit nimic doar pus aracet si bagati tipli.
                              ATENTIE :de obicei acei tipli de lemn sunt mai lungi decat grosimea celor 2 placi de pal asa ca este recomandat sa TAIEM PUTIN DIN EI pentru a evita ca atunci cand lovesti cu ciocanul de guma sa crape palul.
                              astea sunt metodele pe care le stiu eu daca cineva face altfel nu ezitati sa potati aici
                              orice info e bine venita )
                              Postat în original de coretweaker
                              Postat în original de Yo
                              Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
                              Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?
                              In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).
                              sincer eu pana acum nu am auzit de pal de 38.
                              dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
                              nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
                              DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
                              apropo ca tot vine vb de ce nu ai folosit de 25 pal Yo la living?
                              ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?
                              si daca tot vb de mobila din pal mai gros de 18 am vazut ceva mobilier de la o firma destul de mare de la noi din tara, nu ii zic numele ca nu e frumos care vindea livinguri cu o estetica deosebita din fata se vedea tot pal de 36 ceva de genu.
                              Dar daca aveti ocazia sa studiati o mobila din aceasta o sa ramaneti uimiti cum este facuta si cat din mobilier "este de 36")
                              majoritatea cred ca ati ghicit )) doar partea din fata si .................
                              doar ce conteaza sa ia ochiul la om.
                              de aceea pretul lor e asa mic si al nostru calculat e cu mult mai mare))
                              revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde
                              o sa pun 2 poze ca sa va dati seama de ce vorbesc

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lem_126.jpg 
Afișări:	3576 
Mărime:	9,9 KB 
ID:	581196 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lemon_853.jpg 
Afișări:	3584 
Mărime:	23,2 KB 
ID:	581197

                              Comentariu

                              Procesare...