Cum sa-mi amenajez casa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristian D
    Incepator
    • 02.iun.2011
    • 18

    Cum sa-mi amenajez casa?

    Buna ziua,

    Am nevoie de cateva sfaturi legate de cum sa-mi amenajez casa, daca ma puteti ajuta as fi tare multumit.
    Living + bucatarie- 16,42 mp
    Dormitor- 9,61 mp
    Baie- 8,29 mp
    Dressing- 4,53 mp
    Camera tehnica- 3,09 mp
    Terasa- 3.98 mp[/b]
    Fișiere Atașate
    Cu stima,
    Cristian D
  • Cristian D
    Incepator
    • 02.iun.2011
    • 18

    #2
    Cam asa arata casa pe dinafara, va rog sa ma ajutati chiar sunt in pana de idei si orice parere ma poate ajuta in ceea ce priveste amenajarea casei.

    Va multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
    Cu stima,
    Cristian D

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 890

      #3
      Stiu ca intrebarea asta s-ar putea sa sune a gluma dar... cate persoane locuiesc acolo? (orice amenajare incepe de la aspectul asta)

      Comentariu

      • Cristian D
        Incepator
        • 02.iun.2011
        • 18

        #4
        Postat în original de coretweaker
        Stiu ca intrebarea asta s-ar putea sa sune a gluma dar... cate persoane locuiesc acolo? (orice amenajare incepe de la aspectul asta)
        Doua persoane, stiu ca este micuta insa acesta este bugetul la de care dispun pentru o casa, comparativ cu o garsoniera este mai ok.
        Cu stima,
        Cristian D

        Comentariu

        • Cristian D
          Incepator
          • 02.iun.2011
          • 18

          #5
          Postat în original de Cristian D
          Postat în original de coretweaker
          Stiu ca intrebarea asta s-ar putea sa sune a gluma dar... cate persoane locuiesc acolo? (orice amenajare incepe de la aspectul asta)
          Doua persoane, stiu ca este micuta insa acesta este bugetul la de care dispun pentru o casa, comparativ cu o garsoniera este mai ok.
          Am atasat si o schita mai detaliata a locuintei, multumesc pentru interesul acordat.
          Fișiere Atașate
          Cu stima,
          Cristian D

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            #6
            In ce faza sunt finisajele interioare? Peretii dintre camere sunt deja construiti? Din ce, din rigips? Se pot face eventuale alterari la compartimentarea interioara, sau totul este definitiv? Intreb lucrul asta fiindca vad ca ai o baie extrem de mare raportata la suprafata casei si eu cred ca este obligatoriu s-o micsorezi cu vreo 3-4 mp.
            Camera tehnica ce anume contine?
            Suprafata casei este extrem de mica pentru doua persoane, dar nu imposibil de amenajat cat de cat ok. Va trebui sa tii cont ca ai nevoie de o multime de spatii de depozitare, ceea ce in cazul tau se poate obtine prin corpuri de mobilier suspendate.

            Comentariu

            • Cristian D
              Incepator
              • 02.iun.2011
              • 18

              #7
              Postat în original de coretweaker
              In ce faza sunt finisajele interioare? Peretii dintre camere sunt deja construiti? Din ce, din rigips? Se pot face eventuale alterari la compartimentarea interioara, sau totul este definitiv? Intreb lucrul asta fiindca vad ca ai o baie extrem de mare raportata la suprafata casei si eu cred ca este obligatoriu s-o micsorezi cu vreo 3-4 mp.
              Camera tehnica ce anume contine?
              Suprafata casei este extrem de mica pentru doua persoane, dar nu imposibil de amenajat cat de cat ok. Va trebui sa tii cont ca ai nevoie de o multime de spatii de depozitare, ceea ce in cazul tau se poate obtine prin corpuri de mobilier suspendate.
              Baia ar veni conform planului chiar in mijloc, eu ma gandam sa o fac in dreapta planului sa fie mai mare, pereti sunt din rigips si din pacate nu se pot modifica 5 ani de zile, deci trebuie sa gasesc o varianta pana atunci, in ceea ce priveste camera tehnica este o camera in care se afla microcentrala si atat.
              Am atasat un plan al casei cum este ea acuma( mp per cam), poate de acolo va puteti da seama cam cum sunt compartimentate ele.
              Cu stima,
              Cristian D

              Comentariu

              • coretweaker
                Membru Marcant
                • 16.iul.2010
                • 890

                #8
                Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
                Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Cristian D
                  Incepator
                  • 02.iun.2011
                  • 18

                  #9
                  Postat în original de coretweaker
                  Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
                  Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.
                  Sunt in zona si astept ideiile tale, iti multumesc interesul acordat
                  Cu stima,
                  Cristian D

                  Comentariu

                  • Cristian D
                    Incepator
                    • 02.iun.2011
                    • 18

                    #10
                    Postat în original de Cristian D
                    Postat în original de coretweaker
                    Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
                    Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.
                    Sunt in zona si astept ideiile tale, iti multumesc interesul acordat
                    Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depoiztarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic,
                    Cu stima,
                    Cristian D

                    Comentariu

                    • Cristian D
                      Incepator
                      • 02.iun.2011
                      • 18

                      #11
                      Postat în original de Cristian D
                      Postat în original de Cristian D
                      Postat în original de coretweaker
                      Am sa le iau pe rand si iti voi face si niste schite simple. Prima camera dormitorul: un pat de max. 140/200 cm orientat ca in desen si care ar trebui sa aiba laturile de langa pereti inaltate cu scanduri din lemn/PAL de 30-50 cm peste nivelul saltelei (pentru protectia peretelui). Toate corpurile de mobiler din schita le-as face cu adancimea de 60 cm, eventual corpul cel mare de la capatul patului se poate face putin mai adanc (80 cm). Fata in fata cu "corpul cel mare" eu as construi un dulap de 160-180/60 cm (cu inaltimea de 220-230 cm, la fel ca si corpurile suspendate).
                      Din cate vad eu din schita ta, pe peretele din stanga dormitorului mai exista o fereastra care ar trebuie sa incapa fara probleme intre pat si corpurile suspendate (in schita mea, n-am mai desenat fereastra respectiva). Caloriferul il vei monta sub cealalta fereastra, din capatul dormitorului.
                      Sunt in zona si astept ideiile tale, iti multumesc interesul acordat
                      Eu ma gandeam sa fac un mic dressing in camera tehnica, cateva rafturi unde sa-mi pun hainele, si pentru depoiztarea celorlalte lucruri am podul care este facut special pentru ami putea depozita lucrurile pe care nu le folosesc zilnic,
                      Am incercat si eu ceva, sa-mi zici cam cum ar fi.
                      Fișiere Atașate
                      Cu stima,
                      Cristian D

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        #12
                        Cristian D,

                        Pe viitor sa vor sa postati foto asa cum a facut-o coretweaker sau cum am modificat atasamentele postate de dvs.
                        Multumesc
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • Cristian D
                          Incepator
                          • 02.iun.2011
                          • 18

                          #13
                          Postat în original de PowerMC
                          Cristian D,

                          Pe viitor sa vor sa postati foto asa cum a facut-o coretweaker sau cum am modificat atasamentele postate de dvs.
                          Multumesc

                          Imi cer scuze, pe viitor asa am sa fac,

                          Multumesc pentru intelegere,
                          Cu stima,
                          Cristian D

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            #14
                            In ultima schita vad ca baia a devenit dormitor + birou iar fostul dressing a devenit baie... Sa inteleg ca inca nu te-ai hotarat care este destinatia camerelor? Daca ma intrebi pe mine varianta ultima este mai practica decat prima, adica este mai util sa ai doua dormitoare si o baie ok, decat o baie prea mare si un dressing.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Ar mai fi o intrebare , in ce stadiu se afla casa si unde sint pozitionate instalatiile. Cind aflam se poate vorbi de cum se poate aranja casa .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...