Top Scule profesionale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DeinZwecks
    Incepator
    • 13.nov.2006
    • 4

    Top Scule profesionale

    In primul rand salutare tuturor membrilor acestei comunitati .

    Am observat ca s-a vorbit cat de cat despre scule pe forum dar nu profesionale , ci cele din categoria hobby .
    Intrebarea mea este: care ar fi cel mai bun producator de scule electrice profesionale si eventual un clasament cu primii 3 . Din ce stiam eu Bosch este o firma foarte buna , dar un meserias mi-a spus ca Bosch este de fapt a 3-a firma , a doua ar fi Metabo , iar prima Makita ... Astept raspuns.
    Cel mai important lucru in viata.. e sa ramai in viata
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Vreti sa bagati zanzanie intre forumisi ?

    Fiecare are preferintele lui in materie de scule electrice. Eu de exemplu prefer ....Skil.
    Cu stima.

    Comentariu

    • vegabony
      Incepator
      • 24.mar.2006
      • 16

      #3
      Eu am folosit din gama DeWalt si Hitachi(cel putin DeWalt cred ca sunt mai tari decat Bosh).Am mai avut un rotoperkutor Metabo dar s-a defectat foarte repede ...,iar cu service-ul dureaza cam mult...si timpul trece...time is money...bla,bla ,bla...Totusi nu am vazut in topul tau Skil sau Rothenberger.Totusi cred ca un top exact nu s-ar putea face decat impartindu-le pe categorii...

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #4
        Parerea mea ca HILTI pe percutie este de departe ce-a mai buna.Cine a lucrat cu o scula HILTI stie ce zic.....

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Da, DeWalt sunt foarte bune. Insa si neverosimil de scumpe. Bosch, dar cel original si blue este de asemenea foarte bun. Si Black&Decker original are o viata foarte lunga.
          Dar oricat de buna ar fi o scula electrica, fara o mentenanta periodica, viata i s-ar scurta.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Pana una alta parca Bosch, Skill si Makita sunt sub aceeasi palarie.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              daca tot se tinde spre realizarea unui top, sa tinem cont si de cost!!

              Comentariu

              • expertparchet
                Living Legend
                • 16.iun.2006
                • 1272

                #8
                Apropo de DeWalt am cumparat din Norvegia o rindea electrica DeWalt cu aprox 110-120 euro (in coroane bineanteles am cumparat-o) iar in tara la reprezentanta DeWalt in Cluj aceiasi rindea costa atunci (2005/11) aproximativ 300euro (tva inclus). Ceea ce vreau sa remarc este faptul ca sculele sunt mult mai scumpe la noi...... decat in Vest. Oricum Bosch profesional mi se pare sub DeWalt,Hilti sau Makita.

                Comentariu

                • danhome_52
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 751

                  #9
                  Salut!
                  Cred ca un top in ansamblu nu e edificator pentru calitatea sculelor si de aceea e bine sa le judecam pe fiecare in gama de operatii efectuate.
                  Un flex de la Bosch e de preferat altora,o rotopercutoare de la Hilti e mai buna decat altele,o masina de infiletat nu poate fi decat de la Makita,un circular de banc sau portabil de la DeWalt,scule de mana si instrumente de masura de la Stanley....
                  Mai ramane pretul,care de multe ori nu reprezinta calitatea ci doar firma.
                  E bine de stiut ca pentru un eventual top e de luat in calcul si sustinerea in service si accesorii,cat si pretul acestora!
                  Nu e tocmai placut sa afli dupa ce ai cumparat o masina de infiletat cu acumulator cu 270 ron,ca un alt acumulator de rezerva te costa 260 ron!
                  Bafta!

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #10
                    Hilti, Makita, DeWalt sunt in zona profesionala. Apoi incep sa apara si cei de la Bosch, Black&Decker, etc.
                    Insa fiecare producator are, in general, tot felul de game (hobby, semiprofesionale, profesionale, heavy duty etc)

                    As avea 2 remarci:
                    1. Skil este gama mai ieftina de la bosch, deci nu e vorba in cazul ei de scule profesionale
                    2. Stanley nu e chiar asa de profesional la scule de mana. Cel putin nu la cele care se gasesc curent pe la noi
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • kynju
                      Incepator
                      • 30.nov.2006
                      • 1

                      #11
                      sal

                      daca se poate as dori cite dintre cele mai frecvente schite de scafe

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 905

                        #12
                        Lucrez de 12 ani la o firma germana de montaje, noi folosim scule marca "Hilti" de care suntem foarte multumiti.
                        Printre altele am avut de executat lucrari si la firma "Bosch" linga Stuttgart, ne-am deplasat acolo ne-am apucat de lucru-(bineinteles cu sculele noastre)-nu a trecut mult timp si a venit un shef de acolo in control.
                        Cind ne-a vazut sculele s-a shifonat foarte tare ne-a zis ca in viteza cea mai mare sa le ducem la mashina, dupa care am primit tot ce am avut nevoie de la ei.
                        Bineinteles sheful meu a cumparat dupa aceea si un set de scule Bosch pe care le folosim numai cind avem lucrari la firma mai sus amintita
                        Parerea mea e ca Hilti are cele mai profesionale scule.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          Postat în original de leon
                          Parerea mea e ca Hilti are cele mai profesionale scule.
                          care sunt preturile sculelor hilti?

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            Akku Bohrmaschine ceva in jur la 200Euro; un Hammer de pe la 400Euro in sus.
                            Bineinteles sunt scumpe dar isi merita banii, mai ales daca le folosesti zi de zi.

                            Comentariu

                            • expertparchet
                              Living Legend
                              • 16.iun.2006
                              • 1272

                              #15
                              Stii cum e cu hilti? Daca omul vrea o masina isi cumpara un logan sa zicem dar daca vrea o masina buna isi cumpara un Mercedes nou.Cam asa este diferenta intre Bosch si Hilti. Sunt intradevar scumpe dar sunt cele mai bune.....

                              Comentariu

                              Procesare...