Arcada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cojocaru Alex
    Incepator
    • 21.iun.2006
    • 16

    Arcada

    Am spart camara din hol si vreau sa fac o arcada din rigips carton. Cum se foloseste rigipsul astfel incat sa creez acel semirotund. Din cate stiu eu se taie in bucatele. Mai exista si alta metoda? Iar scheletul cum il fac? Daca are cineva o poza asi fi foarte multumit.
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    A

    Eu nu am incercat dar aici pe forum nu stiu cine a spus ca sa il umezesti si il indoi...si taie pe spate cartonul si astepri asa si se intareste in forma dorita...

    Poate fi o solutie nu am incercat.

    Dar mai bine fa doua placi de rigipis PERPENDICULAR pe tavan si TRANSVERSAL pe coridor...in care tai cu fierastraul ARCul de cerc (dupa ce in prealabill-ai desenat cu creionul) si pe margini pe urma ..pui o banda de fibra de sticla si inca una..s.a.m.d. pina este destul de solid.

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 751

      #3
      Salut!
      BIG!!! Te rog sa fii atent!!
      Se umezeste dar nu se taie pe spate!
      Riflex-ul merge mai usor!
      Bafta!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Sunt doua solutii:

        Metoda scumpa
        1.Cea recomandata de producator ce foloseste profile speciale, destul de scumpe si gipscarton special (parca este de 6mm) care se indoaie umezit.

        Metoda ieftina
        2.Din profil obisnuit UW care se cresteaza la interval de cativa cm. Gipscartonul se taie la fel ca profilul dar numai pe partea din spate astfel incat sa poata fi mulat pe structura. Apoi se finiseaza curbura
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #6
            Salut!
            Eu folosesc BA6 si RIFLEX (armat cu f de sticla in masa de ghips).
            Ambele tipuri au 6 mm,merg pana la o raza de 60 cm si se monteaza fara a se umezi.Daca este nevoie de o grosime mai mare se executa o placare in 2 sau mai multe placi.Atentie insa la sensul incovoierii! (concav sau convex)

            Comentariu

            • cuciuch daniel
              Membru Marcant
              • 31.oct.2005
              • 358

              #7
              initial trebuie sa iti desenezi arcada pe un carton, sau pe o placa de rigips, ca sa iti dai seama cum trebuie sa crestezi profilele si cum trebuie sa le montezi, altfel risti sa nu iti iasa bolta simetrica. placa de rigips se umezeste pe o parte cu un burete umed, apoi se reazema pe coltul de la perete la un unghi de 45 de grade si se lasa acolo o zi, ea se va curba singura, sub propria greutate, spor la teaba
              va multumesc de raspunsuri.

              Comentariu

              • costy27
                Incepator
                • 09.mai.2006
                • 1

                #8
                gips-carton

                cateva poze...
                Fișiere Atașate
                din ce in ce mai bine...

                Comentariu

                Procesare...