mansarda izolata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bendeac
    Incepator
    • 23.nov.2006
    • 12

    mansarda izolata

    pentru izolarea mansardei am folosit vata isover de 10 intre capriori,iar dupa aplicarea celui de al doilea rind de capriori transversali am folosit vata toplan ,apoi am aplicat folie aluminizata peste care am aplicat lambriu de lemn de 0,7 .crede-ti am gresit undeva ?ce parere aveti?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Lambriul este montat lipit de folia de aluminiu ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • bendeac
      Incepator
      • 23.nov.2006
      • 12

      #3
      da

      Comentariu

      • bendeac
        Incepator
        • 23.nov.2006
        • 12

        #4
        nu am montat inca lambriul......acum am terminat de pus folia.....care inveleste tot ...inclusiv capriorii......am prins folia cu tinte ,si urmeaza sa o lipesc ci skoci....dar nu stiu daca trebuie neaparat skoci de aluminiu.......?

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Pe suprafata de aluminiu e posibil sa condenseze umiditatea din interiorul mansardei in cazul in care montati lambriul lipit de folia de aluminiu.
          Cu stima.

          Comentariu

          • bendeac
            Incepator
            • 23.nov.2006
            • 12

            #6
            ce solutie imi dati?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15140

              #7
              Folositi banda de aluminiu adeziva pentru a etansa zonele respective si suprapuneti minim 10 cm folia.

              Comentariu

              • bendeac
                Incepator
                • 23.nov.2006
                • 12

                #8
                referitor la lambriul lipit pe foliea de aluminiu,as putea sa aplic rigla de 25x50 mm peste capriori astfel incat sa formezun gol de 20 mmintre folie si lambriu,sar forma astfel o perna de aerintre lambriul de lemn si izolatia termica propriu zisa(folie aluminiu si cele doua straturi de vata).Crede_ti ca astfel voi mai avea vreo problema cu posibilitatea de a mai condensa intre folie si lambriu?

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Este bine sa se monteze lambriurile pe sipci de lemn deoarece se creaza un spatiu sub care poate sa circule aerul.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15140

                    #10
                    Lambriu montat prin lipire pe bariera de vapori este un concept nou in domeniu.

                    Lambriul se monteaza pe o structura de lemn si poate fi acelasi cu randul de sipci utilizat pentru al doilea strat de vata minerala.


                    P.S. Poate ne aratati si noua lambriul de 0.7

                    Comentariu

                    • bendeac
                      Incepator
                      • 23.nov.2006
                      • 12

                      #11
                      Astept o formulare decenta a mesajului dvs. Poate ca utilizarea unor expresii clare si cuprinzatoare ne va ajuta pe toti sa intelegem situatia cat mai bine.


                      Este bine de stiut ca persoanele noastre nu au nimic comun.



                      Mesaj modificat integral de Gemini.

                      Comentariu

                      • danhome_52
                        Membru Marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 751

                        #12
                        Salut!
                        Ma tem ca trebuie revazuta definirea notiunilor de"spatiu de ventilare" si "bariera contra vaporilor"!
                        Amplasarea corecta in ansamblul sistemului termoizolator pentru interior,cu atat mai mult in mansarde,elimina multe probleme care pot fi de multe ori de nerezolvat.
                        Bafta!

                        Comentariu

                        • bendeac
                          Incepator
                          • 23.nov.2006
                          • 12

                          #13
                          deci care este solutia optima ?este necesar sa existe intre bariera de vapori si si lambriul de lemn un spatiu sau pot pune direct lambriul peste capriori ? poate nu am fost destul de explicit .....iata cum am procedat :-la exterior,am montat peste capriori placi de osb 3,folie anticondens,astereala si tigla metalica. -la interiorintre capriori am aplicat vata minerala isover de 100mm,apioi am montat alt rand de capriori de 100x50 mm perpendicular peste primul rind intre care am aplicat al doilea rind de vata dar bazaltica de 100 mm,peste aceste am aplicat folia aluminizata si acum nu mai stiu cum este corect sa montez lambriul de lemn?direct peste al doilea rind de capriori si folie sau montez un rind de sipca dar nu stiu de ce grosime,si apoi lambriul sau se poate direct peste capriori si folie ?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15140

                            #14
                            Sfatul meu este sa montati lambriul pe o structura de lemn din profile de 25 mm astfel incat sa existe un spatiu intre bariera de vapori si finisaj.

                            Comentariu

                            • nick
                              Incepator
                              • 01.feb.2005
                              • 50

                              #15
                              Salut!
                              Dupa parerea mea, pentru protectia sarpantei si implicit a intregii constructii este mult mai bine daca exista un spatiu de ventilare exact sub sarpanta, adica sub placa de OSB. Acest spatiu care trebuie sa aiba cel putin 5 cm este necesar pentru ca in eventualitatea aparitiei umezelii din orice motiv, aerul cald si vantul sa realizeze uscarea sarpantei. In acest fel nu se acumuleaza umezeala, nu apare mucegai si eficienta izolatiei se mentine in timp. Este vorba de asanumitul acoperis rece sau ventilat.
                              Vata de sticla se poate pune pe sipci in lungul capriorilor pentru ca aerul sa circule de la streasina la coama.
                              Nick

                              Comentariu

                              Procesare...