Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dddumi
    Incepator
    • 01.iul.2018
    • 17

    Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

    Buna ziua! Salutare la toti colegii avestui forum, doresc sa apez la ajutorul vostru, de curand am achizitionat o casa saseasca destul de veche, casa este solida, destul de robusta, am doua pivnite sub toata casa, fundatia este din piatra, totul ok pana acum...ideea este ca vreau sa renovez casa prin interior, adica decopertat peretii si tencuit plus ca doresc sa inlocuiesc dusumeaua care nu este in cea mai buna forma, sub dusumea am pamant galben apoi ceva lemn si grinzile de stejar pe care sta casa, vizibile din pivnita, nu stiu cum sa procedez, vreau sa scot pamantul galben si sa torn o sapa sau placa?!?ce este mai ok?acum placa nu stiu daca o sa fie prea grea pt grinzi sau peretii casei, voi ce imi recomandati la acest capitol?plus ca imi doresc sa egalizez nivelul camerelor de trecere, aceasi situatie in pod cu pamantul galben plus caramizi, in pod cred ca ceva vata minerala si o dusumea noua peste grinzile din pod este suficient pt izolare fonica si termica,
    Astept ajutorul vostru fata de acest topic,

    Multumesc,

    Doru
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

    Casa va fi de locuit sau casa de vacanta? De multe ori ma gandesc ca transformam casele calde vechi primitoare in fortarete pline de beten condens si mucegai.In camere s ar putea scoate dusumeaua indreptat panantul la cote peste tot folie si o sapa armata ,eventual si niste polistiren dedesubt. Deasupra beciului scandura polistiren apoi osb care sa iasa la acelasi nivel cu restul camerelor.Verificati bine zidurile exterioare, inainte de tencuieli, daca sunt infiltratii sau se vad zone umede si va trebui sa hidroizolati.

    Comentariu

    • Dddumi
      Incepator
      • 01.iul.2018
      • 17

      #3
      Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

      Buna dimineata! Casa o sa fie pentru inceput de vacanta si apoi o sa ne mutam acolo, nu intentionez sa transform foarte mult casa in beton, ma interesa doar la dusumea ce solutii am atata timp cat am pamant galben acolo si dusumea se lasa foarte mult, nu am cum sa salvez vechea dusumea, plus ca nu imi place sa am pamant sub dusumea, intentia mea este sa scot dusumeaua sa incerc sa torn o sapa peste grinzile din lemn, ce grosime sa fie sapa?nu vreau sa fiu rautacios dar cred ca ma confundati cu iubitorii de polistiren
      Peretii interiori vreau sa las caramida si piatra aparenta, aveti idee cu ce material pot sa folosesc?sapa trebuie sa o prind de peretii casei?

      Multumesc mult pentru ajutor,

      Doru

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

        Mai intai faceti o verificare a grinzilor de peste pivnita ,cineva sta in pivnita si altcineva merge deasupra si sare acolo sa vedeti daca se lasa grinzile ,asta dupa ce faceti o verificare vizuala a lor.Sapa nu trebuie prinsa in ziduri,poate doar in zona pivnitei,trebuie vazut ,daca zidul pivnitii este mai in interior ca cel de deasupra nu mai este nevoie sa legati de pereti. cand va referiti la material pentru piatra la ce va referiti ? lac,impermeabilizant ,ciment?

        Comentariu

        • Dddumi
          Incepator
          • 01.iul.2018
          • 17

          #5
          Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

          Buna seara! Grinzile sunt foarte groase, 30-40cm, am incercat testul propus de dumneavoastra si nu se lasa nimic, se aude infundat asa cum sare persoana respectiva, grinzile arata bine in general, atacate de carii pe icinpe colo, dar nu par macinate pe interior, sapa cat de groasa trebuie sa fie?ma refeream cu ce umplu golurile dintre rosturi de la piatra sau caramida, asa incat sa ramana aparenta?

          Multumesc,

          Doru

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 572

            #6
            Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

            Sapa ca sa nu se crape trebuie minim 5 cm armata cu plasa sub care puneti obligatoriu folie. Am lucrat o perioada afara si acolo rosturile se astupau cu ciment alb, nisip si un pamant galben nisipos.. Aici am facut la cineva folosind ciment alb nisip si am colorat un pic cu ceva ocru sa dea acea nuanta invechita. Daca vreti ceva deja preparat cautati un chit pentru piatra ,se gaseste cu un aplicaor gen cel de frisca. Aici gasiti o serie de video-uri cu amenajare in piatra si caramida rustica. https://www.youtube.com/user/ramon17642/videos

            Comentariu

            • Dddumi
              Incepator
              • 01.iul.2018
              • 17

              #7
              Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

              Buna seara! Multumesc mult pentru informatii, o sa ma documentez pe youtube, la sapa ma gandeam undeva la 10 cm, o sa revin cu poze de la casa si mai povestesc una alta?

              Comentariu

              • aurick86
                Membru
                • 05.iun.2012
                • 168

                #8
                Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                Sapa nu are rol structural. de ce sa o faci de 10 cm? doar sa adaugi greutate pe grinzi?
                Cum s-a mai zis.. daca ai spatiu mai mult, si trebuie sa te ridici pana la 10 cm, pune 5 din polistiren, apoi o plasa subtirica si sapa.

                Mie mi se pare o miscare foarte proasta sa torni sape si betoane la o casa batraneasca, nu a fost gandita pentru asa ceva, si o sa tina foarte rece. Mereu uras cand ajung pe la cineva la casa si simt cum vine raceala din podea.

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 572

                  #9
                  Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                  Puteți sa puneți si câteva poze interior/exterior sa vedem si noi cum arata?

                  Comentariu

                  • Dddumi
                    Incepator
                    • 01.iul.2018
                    • 17

                    #10
                    Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                    Buna ziua! Maine ajung la casa si o sa fac poze interior/exterior, cum am mai sous intentia mea este sa pastrez tot ce se poate pastra, nu imi doresc sa modific multe lucruri la aceasta casa, totusi cred ca dusumeaua nu mai poate fi salvata, este mancata de carii, plus ca vreau sa scot pamantul galben din pod si dusumea, daca credeti ca sunt si alte solutii in afara de sapa, va rog sa le propuneti, din aceasta cauza mi am facut cont

                    Intre timp am gasit o parte a peretului placata cu cahle destul de vechi, are idee cineva cam din ce an sunt?
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9CBAEBAA-3DB5-44DB-8C97-4E06E26E8DC8.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,5 KB 
ID:	630968Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18FAEC5C-12D2-434F-BB7A-8FAB6655525A.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,0 KB 
ID:	630969Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	95A8A624-2816-4C3F-842D-5F6AF63AF768.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,0 KB 
ID:	630967


                    Multumesc mult pentru ajutor,



                    Doru
                    Ultima editare de Dddumi; 14.iul.2018, 07:41.

                    Comentariu

                    • Dddumi
                      Incepator
                      • 01.iul.2018
                      • 17

                      #11
                      Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                      Buna ziua,

                      revin cu cateva poze pe care le aveam in telefon, din pacate nu am ajuns in weekend la casa, pozele nu sunt destul de clare pentru a reprezenta casa dar ofera o mica informatie, Pe exterior casa se prezinta destul de bine, nu are crapaturi vizibile, exista o centura de beton la baza fundatiei in spatele casei din cate am observat.

                      Doru Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3743.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	224,8 KB 
ID:	630978Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3870.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	291,6 KB 
ID:	630979[/ATTACH]Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4031.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	216,8 KB 
ID:	630980Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3928.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,6 KB 
ID:	630981
                      Ultima editare de Dddumi; 16.iul.2018, 14:53.

                      Comentariu

                      • tymotyman
                        Membru Marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 572

                        #12
                        Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                        La interior are casa de muzeu trebuie lucrat cu grija daca vreti sa pastrati stilul.Podul pare cam problematic, dar daca lemnul e esenta tare mai dureaza ceva ani,poate ar trebui un pic ranforsat si verificat de scurgeri. Cu ce este acoperita?

                        Comentariu

                        • aurick86
                          Membru
                          • 05.iun.2012
                          • 168

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                          Postat în original de Dddumi
                          ... totusi cred ca dusumeaua nu mai poate fi salvata, este mancata de carii, plus ca vreau sa scot pamantul galben din pod si dusumea, daca credeti ca sunt si alte solutii in afara de sapa, va rog sa le propuneti, din aceasta cauza mi am facut cont

                          Doru
                          De acord cu scoaterea pamantului galben din pod si dusumea, le inlocuiesti cu ceva folie vapori si izolatie usoara.

                          Daca inaltimea iti permite, ai putea sa faci o podea pe structuta de lemn, suspendata (sa nu mai stea pe pamant ca acum)....dar doar la fata locului se poate vedea ce se poate implementa.
                          Daca dusumeaua asta a putrezit, grinzile alea nu au si ele aceeasi problema?
                          Pivnita aia e aerisita cum trebuie? spre exterior? sau umezeala se ridica prin casa?

                          Comentariu

                          • Dddumi
                            Incepator
                            • 01.iul.2018
                            • 17

                            #14
                            Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                            buna dimineata!sunt cateva obiete de mobilier care propietarul nu a dorit sa le pastreze din cate am observat eu grinzile de la pod arata foarte bine cat si cele vizibile din camere nu sunt crapate sau mancate de carii prea mult casa este acoperita cu tigle tip solzi
                            Multumesc

                            doru

                            Comentariu

                            • Dddumi
                              Incepator
                              • 01.iul.2018
                              • 17

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Renovare casa saseasca in inima Transilvaniei

                              Postat în original de aurick86
                              De acord cu scoaterea pamantului galben din pod si dusumea, le inlocuiesti cu ceva folie vapori si izolatie usoara.

                              Daca inaltimea iti permite, ai putea sa faci o podea pe structuta de lemn, suspendata (sa nu mai stea pe pamant ca acum)....dar doar la fata locului se poate vedea ce se poate implementa.
                              Daca dusumeaua asta a putrezit, grinzile alea nu au si ele aceeasi problema?
                              Pivnita aia e aerisita cum trebuie? spre exterior? sau umezeala se ridica prin casa?

                              buna dimineata
                              daca nu o sa torn sapa la acest aspect m am gandit si eu sa scot tot pamantul galben din dusumea si sa pun vata minerala de 30 acoperita cu folie si apoi sa vin cu dusumeaua vechea dusumea nu este mancata asa de mult de carii cat se lasa destul de mult cand calci pe ea in unele zone cred ca nu mai este nimic sub dusumea si din aceasta cauza apare acest lucru.Pivinita este aerisita cu doua geamuri deschise in permanenta nu pare umiditate pe pereti in pivnita nu am probleme in acest moment cu umiditatea.
                              Saptamana viitoare planuiesc sa ajung la casa si sa incep renovarea. planul meu este sa scot tot pamantul galben din pod si dusumea. sa raschetez peretii de vechea tencuiala. si sa curat prin pivnita ca este plin de butoaie vechi si tot felul de grinzi pe care stau butoiele.din cate am inteles casa a apartinut unui tamplar in perioada interbelica. am gasit pe horn diferite inscriptii cu anul. inclusiv pe grinzi este inscriptionat anul 1850 si 1886.
                              Multumesc mult pentru ajutor

                              doru

                              Comentariu

                              Procesare...