Consum centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nuntasu daniela
    Incepator
    • 23.mar.2008
    • 27

    Consum centrala electrica

    Cat ar trebui sa consume o centrala electrica pentru o casa de 113mp?
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    Re: cat consuma

    Cea mai buna centrala electrica este convectorul electric, spre deosebire de centrala nu ai instalatie cu apa, drept agent termic, rezulta o incalzire mai rapida, mai silentioasa etc.
    Si costurile de achizitie sint mai mici, chiar cu mult.

    Comentariu

    • marius_lmd
      Membru Marcant
      • 19.mar.2009
      • 440

      #3
      puteti monta o centrala pe peleti impreuna cu cateva panouri solare... si totul va fi bine....
      o parere in plus nu strica niciodata,

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        salut,

        puteti opta pentru o centrala electrica+ panouri solare cu tuburi vidate+un boiler cu acumulare suficient de mare . costurile de achizitie sunt sub pretul unei centrale pe peleti
        anda panda din ...

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          da dar asta depinde si de electica... si mai ales de cati kW ai nevie pt incalzirea casei......
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • anne
            Incepator
            • 01.iul.2009
            • 53

            #6
            Consum centrala electrica

            Buna ziua,

            Ce parere aveti despre incalzirea unei case (80 mp, inaltime 2.4m, izolata), cu centrala electrica?
            O centrala de 9 kw este ok?
            Credeti ca ar fi consumul mai mare de 1500 kw pe luna?

            Ce parere aveti?

            Daca sunt persoane care vor sa ne impartaseasca cat le vine factura pe luna (avand in vedere suprafata casei, puterea centralei, gradul de izolare etc) ar fi mult mai concret.

            Va multumesc

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              poate aici?
              anda panda din ...

              Comentariu

              • anne
                Incepator
                • 01.iul.2009
                • 53

                #8
                multumesc pentru link.
                il citisem

                acum sunt in faza de informare si doresc cat mai multe pareri...

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #9
                  acum in functie de pierderile de caldura vine si factura.

                  teoretic nu s-ar depasi acest consum, insa practica ne omoara.

                  o sa revin cu consumul in cel mult 1 saptamana
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #10
                    Re: Consum centrala electrica

                    Trebuie facut un calcul de necesar de caldura cat mai exact ca sa se poate verifica daca sunt de ajuns cei 9kW presupusi de dumneavoastra.

                    Va dau un exemplu daca va duceti la un vanzator de centrale electrice acesta va calcula rapid necesarul de caldura:
                    80mp x 2,4m (inaltime) = 192 mc (volum de incalzire)
                    192mc x 60 W/mc = 11520 W = 11.5 kW

                    Cel care vinde normal ca va lua 50 sau 60 W/mc deoarece interesul este sa vanda produsul cel mai scump.

                    Daca veti apela la cineva care sa va faca doar calculul necesarului de caldura veti descoperi ca putei ajunge la un necesar chiar si de 30-40 W/mc .

                    Daca cladirea este noua intervine intrebare: De ce nu aveti proiect de instalatii ?


                    Postat în original de anne
                    Buna ziua,

                    Ce parere aveti despre incalzirea unei case (80 mp, inaltime 2.4m, izolata), cu centrala electrica?
                    O centrala de 9 kw este ok?
                    Credeti ca ar fi consumul mai mare de 1500 kw pe luna?

                    Ce parere aveti?

                    Daca sunt persoane care vor sa ne impartaseasca cat le vine factura pe luna (avand in vedere suprafata casei, puterea centralei, gradul de izolare etc) ar fi mult mai concret.

                    Va multumesc

                    Comentariu

                    • emanu
                      Membru marcant
                      • 06.oct.2008
                      • 504

                      #11
                      Re: Consum centrala electrica

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Daca veti apela la cineva care sa va faca doar calculul necesarului de caldura veti descoperi ca putei ajunge la un necesar chiar si de 30-40 W/mc .
                      cum se face calculul necesarului de caldura??

                      Comentariu

                      • anduvirgil
                        Membru Marcant
                        • 25.feb.2006
                        • 527

                        #12
                        uzual se folosete urmatoarea formua: volum de incalzit*60w/mc, acesta valoare fiind cu greu atinsa chiar si la o casa fara izolatie.

                        daca se afla in discutie o casa cu o buna izolatie termica si pierderi mici de caldura in zona pardoselei, tavanului, ferestrelor si usilor se poate ajunge si la valori ale necesarului termic de incalzire de sub 30w/mc
                        anda panda din ...

                        Comentariu

                        • georgeg
                          Incepator
                          • 14.oct.2006
                          • 50

                          #13
                          calculul poti sa-l faci singur utilizind acest program. eu mi-am facut singur instalatia de incalzire folosind acest program . am facut calculul caloriferelor si a instalatiei. multumesc celui ce a facut acest blog.
                          calcul-termic.blogspot.com/
                          gg

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1736

                            #14
                            Postat în original de anne
                            Nu are nimeni centrala electrica?
                            De ce sa ai centrala electrica ?!? La ce foloseste?!?
                            Uite, eu spre exemplu am totul pe incalzire electrica - directa: radiatoare / elemente electrice in fiecare incapere care necesita incalzire. De ce, daca tot folosesc energie electrica, sa pierd eficienta prin circulatie, inertie, etc?!? Plus ca modul in care se controleaza fiecare zona este imbatabil.
                            Dupa parerea mea, centralele electrice sunt in fel de strutzo-camile care se vand din inertie.

                            Plus ca, daca ai incalzire electrica de genul acesta, cu termostat p efiecare element de incalzire, poti sa-ti faci singur "calculele" de necesar termic dupa sfaturile alea cu 30-:-60W/mc adica, chiar daca dai cu bata-n balta la calcule, termostatul local are grija sa repare greseala

                            Comentariu

                            • anne
                              Incepator
                              • 01.iul.2009
                              • 53

                              #15
                              Buna ziua,

                              va multumesc pentru raspunsurile Dvs.
                              Legat de intrbarea D-lui Consultant...casa nu este noua, are in jur de 35 de ani (cred )

                              Referitor la consumul pe care s-a scris mai sus...acesta e pe zi...sau....

                              Am citit pe foarte multe forumuri despre consumul unei centrale electrice; Parerile sunt atat de impartite, incat nici nu mai stiu ce sa cred....

                              Singura mea problema este ca nu mi-as permite ca platesc un consum mai mare de 1500 kw/luna (deocamdata, o sa incalzim doar 50m2/120m3). Casa la vara o izolam (termopane cu 5 camere, exterior - polistiren de 10 cm,tavan - polistiren de 5 cm, in pod vata de 10 cm)
                              Noi suntem plecati 11 ore pe zi la serviciu, in timpul asta cred ca mai putem face si economie.
                              Ma gandeam si la schimbarea abonamentului la electrica, in cel cu 2 zone orare (daca aveti sugestii asupra acestui abonament, le astept cu drag )
                              Ce parere aveti? Credeti ca se ajunge la un consum mai mai de 1500 kw/ luna?

                              Va multumesc si va doresc o saptamana usoara, frumoasa si mai putin friguroasa

                              Comentariu

                              Procesare...