Centrala pe lemn cu gazeificare+boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • croco_dill
    Incepator
    • 22.apr.2010
    • 18

    Centrala pe lemn cu gazeificare+boiler

    Buna ziua.
    Va rog frumos sa ma sfatuiti in alegerea unei centrale pe lemn cu gazeificare + boiler .
    Asi vrea ca centrala sa o folosesc atat pentru apa calda memajera cat si pentru incarzirea casei (14 calorifere); si sa am posibilitatea ca in viitor sa pot fosi si un sistem de incalzire pe tuburi solare atasat la aceasta centrala.
    Din cate am auzit , se poate, dar am nevoie de un boiler special.
    CAsa are 130 mp utili; izolata in exterior cu polistiren de 5cm; in sapa de la parter am pus polistiren de 5 cm; izolatie la etaj, catre pod, 10 cm de vata minerala intre capriori + 10 cm vata minerala cu folie de aluminiu, peste care am pus structura metalica si rigips.
    Care e sfatul dumneavoastra referitor la:
    * ce fel de centrala sa aleg? asi vrea un raport bun pret/calitate.
    * ce putere? ca sa nu am probleme de nici un fel.
    * ce fel de cazan/boiler ? ca sa il pot folosi si cu incalzire cu tuburi
    solare.
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    daca este mare buzunarul, ,recomand arca aspiro, daca insa este mai micut ,recomand mak confort ,cazan romanesc care are un bun raport calitate /pret.
    despre solare,daca vrei aport la incalzire,ai nevoie de un acumulator ,preferabil combi (si cu boiler incorporat),daca insa vrei doar apa calda este suficient un boiler cu doua serpentine
    despre putere,....se poate polemiza muult pe aceasta tema
    eu recomand cca 35-40 kw ,pentru a atinge o autonomie de cca 12-14 ore ,intre doua incarcari
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • croco_dill
      Incepator
      • 22.apr.2010
      • 18

      #3
      multumesc pentru raspuns

      Comentariu

      Procesare...