Incuietori de usa cu amprenta digitala...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • network
    Incepator
    • 13.mar.2006
    • 2

    Incuietori de usa cu amprenta digitala...

    Buna ziua!

    Ma intereseaza sa-mi instalez la usa casei mele niste incuietori care sa permita accesul doar pe baza amprentei digitale. Puteti sa-mi spuneti dupa ce caracteristici tehnice sa ma ghidez si cam la ce costuri ar putea ajunge asemenea investitie?

    Se pot monta pe orice tip de usa sau usa necesita modificari pt aceasta?

    Exista vreo solutie mai buna impotriva cheilor pierdute de copii la scoala?
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: Incuietori de usa cu amprenta digitala...

    Postat în original de network
    Buna ziua!

    Ma intereseaza sa-mi instalez la usa casei mele niste incuietori care sa permita accesul doar pe baza amprentei digitale. Puteti sa-mi spuneti dupa ce caracteristici tehnice sa ma ghidez si cam la ce costuri ar putea ajunge asemenea investitie?

    Se pot monta pe orice tip de usa sau usa necesita modificari pt aceasta?

    Exista vreo solutie mai buna impotriva cheilor pierdute de copii la scoala?
    In general sistemele de control acces bazate pe amprenta biometrica (deget sau ochi) nu sunt recomandate pentru a fi montate in exteriorul cladirii decat daca acea zona este asigurata cu paza umana sau sistem de supraveghere video deoarece (traim in Romania, nu?), practica a demonstrat ca invidia vecinilor a dus de cele mai multe ori la scoaterea din functiune a acestor sisteme prin acoperirea zonei de citire cu vopsea!!! ... Din acest motiv aceste echipamente sunt utilizate mai mult pentru dotarea unor usi interioare pentru acces in birouri, zone speciale si chiar si pentru locuinte, dar numai unde acest sistem nu poate fi vandalizat.
    Totusi un sistem serios de acces electronic include totdeauna cel putin doua solutii de deschidere: amprenta biometrica + tastatura (key pad) cu cod de acces, sau combinat cu cititor de carduri de proximitate, iar unele modele mai ieftine, chiar si cu chei mecanice.
    Pretul unui astfel de echipament variaza foarte mult (intre 300~400 Euro si chiar peste 1000 Euro), in functie de nivelul de dotare tehnica (de exemplu, unele modele germane dispun de servomecanisme incorporate) si de nivelul de securizare pe care il asigura.
    Cumparatorul unui astfel de sistem trebuie sa inteleaga foarte clar ca un sistem ieftin este si foarte usor de trecut de catre cei interesati. Nivelul de siguranta la un sistem de securizare costa de cele mai multe ori proportional cu garantiile de protectie pe care le ofera!
    Toate echipamente de control acces profesionale vin insotite de documentatii tehnice care le permit montarea pe orice tip de usa. Au aparut inclusiv astfel de sisteme care se pot instala pe usi din sticla transparenta (acces in sedii de institutii, magazine de lux etc.).
    La nivelul tehnologic actual, solutii pentru uzul copiilor exista, dar sunt functie de asemenea de mai multi factori: varsta copilului, puterea lui de intelegere, nivelul de conduita etc. Se pot adopta solutii de acces pe baza de telecomanda, card de proximitate sau cod numeric (tastatura).
    Aceste sisteme se gasesc de regula in ofertele firmelor specializate in instalarea sistemelor de securizare si alarmare.
    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Incuietori de usa cu amprenta digitala...

      La cumpararea unui sistem electronic de inchidere (indiferent de tipul de actionare), trebuiesc stiute elementele prezentate in imaginea de mai jos.
      Fișiere Atașate
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Raspunsul este pertinent , intrebarea initiala nu . La ce trebuie un sistem atit de complicat (biometric )pentru accesul a 3-4 persoane ?
        In perioada dinaintea Aglomeratiei din decembrie 1989 copii purtau ca regula cheia atirnata la git . Azi unii poarta pina si telefoanele ...

        Comentariu

        Procesare...