Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adineculai
    Incepator
    • 26.aug.2007
    • 35

    Alegere Centrala Termica

    BUNA ZIUA,
    am nevoie in curand de o centrala termica+radiatoare pe care
    sa le montez intr-o casa noua cu urmatoarele dimensiuni
    suprafata utila-160mp,inaltimea camerelor 2.5m,casa este construia
    din caramida tip porotherm de 29 cm si izolata cu polistiren de 8 cm.
    Ce marci imi recomandati?
    Ce spune-ti de SAUNIER DUVAL?
    PS:in casa vom locui 3-4 persoane(si am multe ferestre ,si mari)
    Multumesc anticipat pt. sfaturi
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    calculul exact al puterilor este complicat de aceea pe scurt eu i-ti recomand : la incalzire dimensionare radiatoare minim 100 wati/mp pana la 125w/mp la inaltimea standard de 2,5 m.
    la apa calda menajera trebuie minm 24 kw pt. a asigura un debit minim de apa calda de 12l/min. incalzita cu 25 grade celsius.
    atentie la radiatoare pt. producatorii dau puterea maxima ori in regim normal radiatoarele nu disipeaza maximul de putere deci trebuie sa vezi care este puterea disipata de radiator in conditti normale
    cat priveste centrala este buna daca nu ai caderi de tensiune iar daca ai asa ceva atunci eu personal recomand vaillant.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      si eu as merge pe un Vaillant de 28 kw(Turbomax Plus 282-5).

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 984

        #4
        incearca ceva cu boiler de acumulare totusi la 3-4 persoane probabil ca sunt si doua bai,apoi daca montezi boiler il alegi bivalent ca un panou solar se poate monta oricand ulterior
        nu va mai repeziti cu capul inainte sa cumparati orice...
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          toate centralele vaillant sint compatibile cu instal. solara,prin regulatorul auromatic,de ce nu te documentezi matale?

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #6
            de ce nu ma documentati dv cu ceva in legatura cu acest regulator...astept o schita hidraulica ..ceva...nu e cu suparare ,nu?
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Micky
              Incepator
              • 04.oct.2007
              • 13

              #7
              Incearca sa vezi ce poate si un Radiant cu condensare , cate avantaje are , ce functii are , si apoi sa mai vezi si alte centrale sa poti compara daca mai ai ce .

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 984

                #8
                problema era ..apa calda pt doua bai ...adica boiler ....adica bivalent
                si mi se spune ca nu stiu care piesa poate alimenta serpentina unui boiler ...nu stiu cum ....
                reclame la centrale ...
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • Micky
                  Incepator
                  • 04.oct.2007
                  • 13

                  #9
                  Centrala pe care ti-am recomandat-o are si boiler de apa , si circuit biterm necesar nevoilor intr-o casa cu doua bai si o bucatarie plus ca ai si o economie de aprox 20 %la factura de gaze

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 984

                    #10
                    si apa mea calda incalzita ...moca ,de soare, toata vara ,unde este
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • Micky
                      Incepator
                      • 04.oct.2007
                      • 13

                      #11
                      Singura problema este ca trebuie sa racordezi furtunul de evacuare al condensului la canalizare pentru ca este absolut real ca ai condens de aproximativ o galeata de apa in doua ore de functionare .Nu ai sa mai gasesti asa ceva la nici o centrala de pe piata chiar daca scrie acest lucru . temperatua gazelor evacuate de o centrala cu tiraj fortat este de aproximativ 250 grade la condensare este de 56 grade . Ce crezi ca se intampla cu restul ? Se reintorc in sistemul de incalzire !
                      Si ea este setata pentru a fii conectata la panoul solar care este cea mai mare vrajeala . pentru apa ta calde din vara ai nevoie de 2 panouri care costa complet cu coloana 60 mil de lei. crezi ca mai este moca?

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        #12
                        pareri si pareri ...investitia unuia sau altuia este una si sa spui ca e vrajeala e cu totul altceva...no coment
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • Micky
                          Incepator
                          • 04.oct.2007
                          • 13

                          #13
                          Fiecare ne dam cu parerea si avem dreptul sa credem ce vrem pana cand vedem nu?

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            #14
                            ok , dar totusi este un forum de informare nu de discutii contradictorii
                            eventualii vizitatori se pot speria...
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • Micky
                              Incepator
                              • 04.oct.2007
                              • 13

                              #15
                              Ai dreptate

                              Comentariu

                              Procesare...