Preintampinare probleme condens

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sebica79
    Membru
    • 17.ian.2008
    • 143

    Preintampinare probleme condens

    Respectele mele d-lor de pe acest forum,

    As dori sa va aduc in atentie o situatie pe care o intampin in momentul de fata, la apartamentul care este in curs de constructie.
    Este vorba de un bloc cu 2 etaje + mansarda redusa. Apartamentul in cauza este la etajul 2, iar deasupra este mansarda redusa. Datoria acestei mansarde reduse, exista o grinda (barna de rezistenta) in apartment, la distanta de 1-1,2 m fata de peretele exterior. Aceasta distanta reprezinta balconul la mansarda, cu alte cuvinte zona expusa vantului, temepraturilor joase si eventual umezelii (balconul avnd totusi un acoperis).
    Intre acea grinda si peretele exterior, in apartament, am optat pentru "umplerea" acelei zone cu polistiren de 0,35 m - cumulat - (0,35 m reprezentand inaltimea grindei, de la tava in jos).
    In balconul mansardei se va izola cu bitum si carton, dupa care va fi turnata o sapa iar mai apoi va veni montate placi de gresie.

    In interior va fi tencuita, acea zona cu polistiren, sau va fi pus un gips carton ca si tavan.

    Intrebarea este daca are rost sa-mi fac griji cu privire la infiltratiile de apa , si condens?

    Astept cu nerabdare raspunsurile d-va.
  • sebica79
    Membru
    • 17.ian.2008
    • 143

    #2
    Eventual daca puteti sa veniti si cu alte sugestii, care ar putea inbunatatii situatia.

    Va multumesc.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6889

      #3
      As dori o schita sau o poza cu zona respectiva deoarece am unele neclaritati:
      -din ce material este planseul balconului (banuiesc ca din beton) si ce grosime are ?

      Pe interior sub planseu, in zona cu grinda de beton as monta saltele din vata de sticla de 35 cm grosime pentru a ajunge la acelasi nivel cu grinda+folie bariera de vapori+placare cu rigips.
      Pe terasa montati doua randuri de membrana bituminoasa, polistiren extrudat de cel putin 5 cm grosime, turnati sapa de panta, faceti hidroizolatia cu pasta hidroizolatoare, montati gresia, chituiti cu chit aquastatic.
      Cu stima.

      Comentariu

      • sebica79
        Membru
        • 17.ian.2008
        • 143

        #4
        Buna ziua,

        Va multumesc pentru interventie.
        Am incercat in 10 minute sa realizez un plan in sectiune a apartmentului, in zona cu "problema".

        Am incercat sa atasez si anumite cote, cat s-a putut cu M. Word .
        Am considerat ca este suficient sa aduc la nivel cu polistiren (cei 30 cm ) de la tavan pana la marginea grinzi, de aceea n-am optat pentru vata. Am considerat ca va face fata transferului de caludura, tinand cont de faptul ca plafonul are o grosime de cel putin 15 cm. Polistirenul a fost aplicat efectiv unul peste altul si presat cu niste "piloane" ce ieseau din tavan si indoite la capete jos.

        Astept in continuare pareri. Inca pot sa fac anumite schimbari, daca este nevoie.

        Cu respect,
        Sebastian.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12199

          #5
          [quote="sebica79"]............................. m-am uitat si eu pe schita . Eu acopeream balconul mansardei indiferent de autorizatie si planuri . Scapam de 1001 bube posibile . Nu aveam grija cu ploaia , zapada , care pot face necazuri la podea, la geamul mansardei ... Totusi e o casa la curte deci utilitatea balconului e practic zero . Parerea mea !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • sebica79
            Membru
            • 17.ian.2008
            • 143

            #6
            As dori sa fac acumite precizari. Acesta constructie este un bloc iar eu sunt doar un viitor proprietar al apartamentului.
            Acuma am refacut putin schema pentru ca m-am grabit cand am facut-o prima data, si am mai adaugat ce lipsea (acoperisul intr-o apa, ce exista deasupra balconului de la mansarda) geamurile care sunt pe acesti pereti - n-am mai desenat si usile, fiind nerelevante in acest caz. Insa ma gandeam ca iarna, apare zapada sau apa, in caz ca ninge viscolit sau ploua in toate directiile cu toate ca vor exista scurgeri, sapa inclinata, etc.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • sebica79
              Membru
              • 17.ian.2008
              • 143

              #7
              D-le Maistrul Max, dupa ce ati vizionat aceasta schema, credeti ca este suficient sa ramana polistirenul respectiv la interior. Banuiesc ca singurul rol pe care-l are este de a evita condensul (datorat transferului de caldura).

              Cu respect,
              Sebastian.

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2237

                #8
                Am modificat atasamentele pentru a fi vizualizate mai usor insa am citit mesajul dvs. si as vrea sa va cer cateva lamuriri pentru a fi totul mai clar:
                -placa cu grosimea de 15-20cm este din ... ?
                -grinda de 35 cm este din lemn?
                -zidaria peretelui exterior si parapetul sunt realizate din .....?
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • sebica79
                  Membru
                  • 17.ian.2008
                  • 143

                  #9
                  -placa cu grosimea de 15-20cm este din ... ? ---- Beton
                  -grinda de 35 cm este din lemn? --- Beton - deserveste ca si structura de rezistenta pentru peretele exterior al mansardei.
                  -zidaria peretelui exterior si parapetul sunt realizate din .....? --- zidaria exterioara este realizata din caramida porotherm cu izolatie exterioara de polistiren (grosime de 5 cm).

                  Comentariu

                  • sebica79
                    Membru
                    • 17.ian.2008
                    • 143

                    #10
                    Pana la urma, este nevoie de paturi de vata sau sa ramana cu polistiren, asa cum este acuma?

                    Va multuemesc pentru timp.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15082

                      #11
                      Problema se rezuma la modul de fixare a polistirenului, fiind o grosime apreciabila. Datorita modului de umplere a spatiului si modului de finisare pot aparea fisuri.

                      Recomandarea mea este sa optati pentru o umplere a spatiului respectiv cu vata minerala iar inchiderea golului (la cota pe care o doriti) sa o faceti cu gipscarton.
                      Aveti in vedere alegerea unei forme adecvate pentru inchiderea zonei tinand cont si de o eventuala amplasare in acea zona a galeriei pentru erdele/draperie.

                      Comentariu

                      • sebica79
                        Membru
                        • 17.ian.2008
                        • 143

                        #12
                        Pentru ca o poza valoreaza cat o mie de cuvinte, am reusit sa faca astazi cateva poze cu situatia la momentul actual.
                        Sustin parerea d-lui Gemini, insa polistirenul a fost deja fixat si doream sa stiu daca mai are rost sa-i deranjez pe constructori sa de-a jos acel polistiren si sa cumpar sa pun vata respectiva ... Se pare ca nu este foarte greu de montat nici ulterior ...

                        O sa vad feedback-ul de la cosntructor, pana acuma el mi-a spus ca nu vor fi probleme de condens pentru ca este o suprafata destul de groasa de polistiren ... =~ 35 cm.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15082

                          #13
                          Este o solutie putin ciudata din punctul meu de vedere.

                          Problema unor posibile infiltratii de apa si a termoizolarii se poate rezolva la nivelul pardoselii balconului.
                          Astfel, pe interior, aducerea nivelului tavanului pana la nivelul grindei ar fi justificata numai din considerente estetice.

                          Incarcarea cu tencuiala peste zona umpluta cu polistiren este destul de riscanta, in timp pot aparea probleme de natura fisurilor sau desprinderii de pe stratul de polistiren.
                          Mai mult, in zona cu polistiren nu veti putea face vreo prindere pentru vreo sustinere.
                          Daca ramane zona umpluta cu polistiren, as sugera sa finisati zona cu gipscarton, inclusiv sub grinda.

                          Schimbarea solutie se poate face odata cu executarea finisajelor interioare.

                          Puteti posta o foto si cu balconul?

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6889

                            #14
                            Moamaaaaaaaaa, 30 cm de polistiren.
                            Cel mai simplu este sa finisati umplutura acea groteasca prin acoperire cu o folie de polietilena sau aluminiu ca bariera anticondens dupa care placati cu placi rigips. Inainte de a monta folia rostuiti foarte bine intre perete si placile alea cu spuma poliuretanica.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13004

                              #15
                              Polistirenul s-a montat inainte de turnare betonului sau dupa? Arata ca si cand ar fi pus inainte de turnare. Chiar ca este o solutie ciudata!
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...