Preintampinare probleme condens

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popic82
    Incepator
    • 01.mai.2015
    • 33

    #46
    Răspuns la: Preintampinare probleme condens

    Salutare. Sunt cu renovarea apartamentului in progres si as dori sa previn aparitia mucegaiului la un perete ce pare ca a avut probleme in trecut. Am sa incerc sa explic mai detaliat ce am gasit la peretele cu pricina. Peretele este la exterior, stau la etajul 2 din 4 si camera se afla pe colt. Peretele avea un bca de 10 cu tencuiala destul de groasa, iar dupa ce l.am dat jos pare ca e o pelicula de zmoala..sau ceva negru. Eu am facut izolatie exterioara si am prins in izolatie ambele imbinari de placi ( de sus si jos) la tot apartamentul. Izolatia executata ca la carte..cu materiale de top.
    Intrebarea mea ar fi ce masuri sa iau la interior pentru a prevenii mucegaiul? Atasez o poza cu acest perete
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150604_202618.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	226,2 KB 
ID:	622599
    Ultima editare de popic82; 04.iun.2015, 20:04.

    Comentariu

    • ABBA
      Membru
      • 12.iun.2014
      • 232

      #47
      Răspuns la: Preintampinare probleme condens

      Cred ca va trebui sa desfaceti tencuiala existenta si sa o refaceti.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #48
        Răspuns la: Preintampinare probleme condens

        Izolati peretele cu 5cm de vata de sticla cu bariera de vapori si inchideti structura cu gipscarton. Structura o realizati cu profilemetalice UD si CD cu bride 3-6cm. Izolati, finisati si eliminati posibilitatea de aparitie a condensului.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Preintampinare probleme condens

          Postat în original de popic82
          ........ Peretele avea un bca de 10 cu tencuiala destul de groasa, iar dupa ce l.am dat jos pare ca e o pelicula de zmoala..sau ceva negru........
          Daca BCA-ul ala a fost pe interior , avea rol de izolatie si probabil a fost facut de cei de au locuit acolo ...
          Puteti face izolatie pe interior cum s-a recomandat , iar pt preintimpinarea problemelor , controlul umiditatii , caldura permanenta si asezarea mobilei ca sa se permita circulatia aerului .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • popic82
            Incepator
            • 01.mai.2015
            • 33

            #50
            Răspuns la: Preintampinare probleme condens

            Mi se pare foarte mult sa mai izolez si la interior. Eu ma gandeam la niste substante ceva de dat pe perete. Am izolat la exterior foarte bine. Ieri am apliccat vreo 2 litri de anti mucegai si am lasat sa traga peretele. Este dat jos pana la placa..am curatat acea negreala de pe perete. Sotia mea doreste sa puna tapet pe acel perete. Este indicat? Am camerele destul de mici si nu.mi pot permite sa mai fac caroiaje si izolatii la interior. Grosimea placii este de vreo 15 cm, dar am observat ca placa se termina la mijlocul peretelui, este o incarcatura de vreo 20 cm de ciment/beton, apoi vine placa iar.
            Astept solutiile astazi va rog frumos ca se apuca sa dea cu tinci ..sa puna plasa apoi inca o mana de tinci si restul.
            Multumesc anticipat

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #51
              Răspuns la: Preintampinare probleme condens

              Faptul ca ati scos zidaria din BCA ce avea rol izolator conduce la obtinerea unui spatiu in care se poate amenaja acel perete placat cugipscarton, sunt doar ~5cm cu tot cu gipscarton.Daca nu doriti sa pierdeti acest spatiu destul de mic, nu aveti decat sa gletuiti peretele respectiv si apoi sa montati tapetul.Solutia antimucegai nu va actiona vesnic, este utila pentru a curata daca aveti mucegai acum sau maxim 1 perioada de protectie de cateva luni. Gletul se poate aplica corect daca ati reusit sa indepartati toate urmele de bitum ce se vad in foto.
              Ultima editare de Gemini; 09.iun.2015, 07:52.

              Comentariu

              • popic82
                Incepator
                • 01.mai.2015
                • 33

                #52
                Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                Au ramas cateva urme, dar e doar placa de beton patata de acea culoare neagra. O sa le dau ceva linii pe aceste suprafete pentru o aderenta mai buna. Peretele va fi cu amorsa, tinci-plasa-tinci, tinci, glet, glet de finisaj, var. Am gasit un glet special dar ajungea undeva la 600 lei si nu stiu cat de sigur este, si decat sa dau acesti bani, merg pe ideea ca izolatia a fost facuta perfect la exterior, umiditatea in casa va fi controlata corespunzator si sper sa nu apara mucegaiul.
                Probabil luni sau marti se apuca de acel perete. Mersi de indrumare.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #53
                  Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                  Peretele se poate gletui direct cu un glet de ipsos, Ceresit CT126, 2 straturi nu prea groase. Tinciul nu este necesar in principiu. Ulterior se aplica o mana de glet de finisaj, Ceresit CT127.

                  Comentariu

                  • popic82
                    Incepator
                    • 01.mai.2015
                    • 33

                    #54
                    Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                    Am inteles. Ideea este ca aceste placi prefabricate din beton sunt strambe..nepuse in boloboc..si nici la vinclu. Intrebarea ar fi daca pot da pe acest perete tinci pana reduc din acele lufturi destul de mari ( 1...2 cm) si restul de luft sa fie incarcat din glet?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #55
                      Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                      La aceasta diferenta de nivel nu puteti realiza un perete drept doar cu tinci. Tinciul este pentru reparatii in strat subtire. Trebuie sa realizati indreptarea peretelui cu tencuiala si apoi glet, in cazl in care nu optati pentru solutia cu gipscarton. Vedeti, cei 2 cm incarcati sunt aproape jumatate din cat ati pierde utilizand gipcartonul si totul s-ar face rapid si fara mortare, mizerie, timpi de asteptare mai mari etc.

                      Comentariu

                      • popic82
                        Incepator
                        • 01.mai.2015
                        • 33

                        #56
                        Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                        Mersi de sfaturi. Am optat de la inveput pentru curatarea pana la placa a apartamentului( tavane + pereti). Tinciul o sa se aplice in 3 straturi maxim cu maxima incarcatura de 3 4 milimetri pe fiecare strat DOAR acolo unde este necesar pentru a se aduce peretii la boloboc si unvhi de 90 grade cu peretii perpendiculari lui
                        M.am hotarat in cele din urma sa demolez si baia care avea gresie si faianta ( facuta acum 2 ani ) pentru a putea sa pun si incalzirea in pardoseala in aceasta incapere. Va rog frumos sa ma indrumati ce straturi sa aplic in baie, incepand de la placa din beton, ca in final sa fie lavabil. Doar pe peretele cu cada o sa aleg faianta. Nu stiu daca este indicat sa pun in baie ( unde este umezeala) tinci plasa tinci glet ..glet de finisaj si lavabil. Puteti va rog sa indrumati la cum sa ajung la finisarea finala..si care sunt etapele?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #57
                          Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                          Se poate utiliza tinciul si gletul cu finisaj de vopse lavabila in baie, fara nici o problema. Plasa de armare nu este necesara decat in cazul in care peretele ar avea ceva fisuri, specific cazurilor cand sunt pereti din BCA subtire de exemplu. Finisarea cu lavabila nu trebuie facuta in zona unde se poate stropi cu apa. Daca peretii din beton nu necesita incaracre pentru corectarea planeitatii, placarea sau finisarea acestora se poate face direct. Daca este necesara o mica corectare a suprafetei pentru umplerea unor mici defecte, se poate aplica un strat de adeziv in prealabil pentru reparare apoi se face placarea. Puteti utiliza adezivul pentru gresie si faianta Ceresit CM11 Plus iar pentru varianta cu lavabila se pot utiliza produsele: tinci Ceresit CT29, glet de incarcare Ceresit CT 126 si glet de finisare Ceresit CT 127. Ca vopsea lavabila aveti sortimentul Ceresit CT 50.
                          Pentru pardoseala, depinde ce sistem de incalzire doriti, ce spatiu aveti disponibil pentru incalzire tinand cont de necesitatea de suprainaltare a pardoselii?
                          In principiu trebuie intai izolata pardoseala din punct de vedere termic apoi realizat sistemul de incalzire si finisarea pardoselii. Daca ne spuneti ce sistem alegeti, discutam detaliile necesare la obiect.
                          Ultima editare de Gemini; 18.iun.2015, 17:43.

                          Comentariu

                          • popic82
                            Incepator
                            • 01.mai.2015
                            • 33

                            #58
                            Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                            Luni fac o precomanda la romstal pentru teava kermi 16mm si restul de echipament Vision. As fi vrut uponor dar e 10 lei metrul, dublu fata de kermi.
                            Revenind la baie, da..peretii trebuiesc adusi la boloboc si in vincluri so este de incarcat. Diferenta ar fi de 2 cm maxim la partea inferioara unde as alege sa ii incarc cu un rand de tinci, plasa si apoi inca doua maini de tinci. Diferenta ramasa, de maxim 3 4 mm sa fie incarcata dupa turnarea sapei cu glet de incarcare. Am sa optez pentru acel glet pe care l.ai mentionat. Spune.ti.mi va rog daca este ok sa ma incarc cate 3 4 mm, pe fiecare strat,cu tinci acolo unde este necesar? Am preferat sa pun plasa deoarece unii pereti au fisuri pe ei si totodata aduc cam multa incarcatura ( sus sau jos..depinde de la perete la perete) si sa confere o care rezistenta, fermitate suportului de glet.
                            Am reeditat acest post pentru a preciza ca partea cu cada o sa fie toata imbracata cu faianta si mozaic. Eu momentan sunt interesat cum sa aduc peretii la drept si in vinclu, atata timp cat diferentele de nivel sunt de maxim 2 cm. Ar trebui sa aplic peste placa de beton altceva pentru incarcare sau este deajuns sa reduc din cele 3 straturi de tinci + gletul de incarcare?
                            Ultima editare de popic82; 20.iun.2015, 13:27.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #59
                              Răspuns la: Preintampinare probleme condens

                              Repet, pentru diferente de 2cm va rcomand primul strat de tencuiala. Aceasta va repara peretii cum trebuie apoi straturile de glat sau ceramica se vor aseza perfect, gletul fiind necesar doar in straturi subtiri (consum reduse de material). Daca este necesar, se poate arma un strat de glet. Daca aplicati atatea maini de tinci, riscati sa se crape si reluati lucrarea dupa scurta vreme.

                              Comentariu

                              Procesare...