Scurgere masina spalat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #31
    Postat în original de alin_mg
    A-ti demontat sifonul pentru a-mi arata pe unde se curata ?!
    Sunt profund impresionat ! Multumesc !
    Spuneti-mi unde sa va trimit o bere !
    In masura posibilitatilor , daca pot , ofer o informatie completa ! Multumesc pt bere !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • alin_mg
      Membru
      • 17.iul.2006
      • 271

      #32
      Raman dator !

      Comentariu

      • SS
        Incepator
        • 21.ian.2008
        • 62

        #33
        Am urmatoarea problema la instalarea unei masini de spalat: Instalatia este dupa cum se vede in imagine (scurgerea nu are nici un fel de sifon). In capatul tevii de scurgere este montat in plus un cot la 45 de grade din teava de 32mm si cu garnitura la capat. Este indicat sa leg scurgerea masinii de spalat direct in teava din imagine? Ramane "dop de apa" pe furtunul masinii de spalat si nu mai e nevoie de sifon?
        Alta problema ar fi ca la capatul furtunului care vine de la masina de spalata nu e un tub din pvc ci dintr-un soi de cauciuc cu diametrul exterior de 28mm in timp ce teava de canalizare e de 32mm. Ce pot face in acest caz?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #34
          Postat în original de SS
          Am urmatoarea problema la instalarea unei masini de spalat: Instalatia este dupa cum se vede in imagine (scurgerea nu are nici un fel de sifon). In capatul tevii de scurgere este montat in plus un cot la 45 de grade din teava de 32mm si cu garnitura la capat. Este indicat sa leg scurgerea masinii de spalat direct in teava din imagine? Ramane "dop de apa" pe furtunul masinii de spalat si nu mai e nevoie de sifon?
          Alta problema ar fi ca la capatul furtunului care vine de la masina de spalata nu e un tub din pvc ci dintr-un soi de cauciuc cu diametrul exterior de 28mm in timp ce teava de canalizare e de 32mm. Ce pot face in acest caz?
          exact situatia asta o am si eu, am bagat furtunul masinii in tubul de canalizare, in cazul meu este de 40 mm si am umplut cu silicon spatiul liber si merge asa de 2 ani, dar la tine fiind in constructie ar trebui sa montezi un sifon cum s-a aratat la pagina 2 daca tot ai acces in zona

          Comentariu

          • SS
            Incepator
            • 21.ian.2008
            • 62

            #35
            Nu e in constructie. Am pus poza care a fost facuta inainte de finisare pentru a arata instalatia care dupa parerea mea nu e bine facuta pentru ca nu are acel "dop de apa" care sa blocheze mirosul neplacut de pe teava de canalizare. Acum totul este gata (gresie faianta) si nu as vrea sa ma apuc de spart.

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1228

              #36
              Postat în original de SS
              Nu e in constructie. Am pus poza care a fost facuta inainte de finisare pentru a arata instalatia care dupa parerea mea nu e bine facuta pentru ca nu are acel "dop de apa" care sa blocheze mirosul neplacut de pe teava de canalizare. Acum totul este gata (gresie faianta) si nu as vrea sa ma apuc de spart.
              atunci se pare ca suntem in aceiasi situatie, vezi mai sus, dopul de apa o sa-l faca bucla furtunului si instalatia masinii, pentru ca nu se goleste de tot, nu cred ca o sa ai probleme, cel putin la mine functioneaza asa

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #37
                Garda de apa se poate realiza din montarea furtunului de evacuare insa ati putea utiliza un sifon incastrat pentru masina de spalat, se gasesc in comert.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • SS
                  Incepator
                  • 21.ian.2008
                  • 62

                  #38
                  Da numai ca nu agreez nici etansarea cu silicon sau mai rau cu banda izolatoare cum mi-a zis un angajat din Praktiker. Caut o solutie sa fie etansare "ca la carte".

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #39
                    Postat în original de SS
                    Da numai ca nu agreez nici etansarea cu silicon sau mai rau cu banda izolatoare cum mi-a zis un angajat din Praktiker. Caut o solutie sa fie etansare "ca la carte".
                    Sint niste garnituri speciale , nu le cunosc numele , care se introduc in teava si apoi , in ea , se poate introduce o teava mai mica ...spatiul liber este etansat de garnitura si se pot introduce tevi de dimensiuni variate . Intrebati pe la magazine si cautati pt teava de 32 .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      #40
                      Postat în original de SS
                      Da numai ca nu agreez nici etansarea cu silicon sau mai rau cu banda izolatoare cum mi-a zis un angajat din Praktiker. Caut o solutie sa fie etansare "ca la carte".
                      in cazul asta tre sa umbli la faianta sa montezi ce s-a spus mai sus sau daca ai in perete capatul standard al canalizarii, adica cot 90º cu garnitura si nu vrei sa spargi, tre sa cauti o reductie de la furtunul masinii la intrarea canalizarii

                      Comentariu

                      • SS
                        Incepator
                        • 21.ian.2008
                        • 62

                        #41
                        Pentru moment am gasit o varianta cat de cat acceptabila. Este vorba de o reductie de la 32mm la 25 mm in care intra fortat furtunul de scurgere de la masina de spalat.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • bmx
                          Incepator
                          • 04.dec.2007
                          • 81

                          #42
                          Scuze ca intervin si eu,dar masinile de spalat automate pot refula apa uzata din cuva pe o inaltime de cca.4m,ceea ce inseamna ca pe orizontala distanta poate fi mult mai mare.Totul depinde doar de estetica montajului,mai putin de cat de aproape avem un racord la scurgere.S-auzim numai de Bine!!

                          Comentariu

                          • CTH
                            Incepator
                            • 10.apr.2010
                            • 4

                            #43
                            Buna ziua,

                            Stau la bloc si am un vas de WC normal cu bazin la semiinaltime. Intre WC si bazin am un cot de 90grade si o teava de pvc. As vrea cumva pe acea teava sa pot pune o ramificatie si sa bag evacuarea masinii de spalat. se gaseste ceea ce vreau eu? Ar fi vreo problema in momentul in care se trage apa la wc si evacueaza masina de spalat in acelasi timp?

                            Multumesc anticipat,

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              #44
                              Postat în original de CTH
                              Ar fi vreo problema in momentul in care se trage apa la wc si evacueaza masina de spalat in acelasi timp?
                              daca evacueaza masina de spalat nu are rost sa tragi apa

                              problema ar fi alta, oare apa rezultata de la spalat nu va lasa depuneri si in timp va astupa orificiile din vasul wc?

                              Comentariu

                              • CTH
                                Incepator
                                • 10.apr.2010
                                • 4

                                #45
                                ideea era sa nu se intample ceva in cazul in care tragi, chiar daca nu e nevoie (sa nu forteze pompa masinii ca nu trece apa la debitul necesar sau ceva de genul)
                                iar la partea cu infundatul cred ca este corect. nu ma gandisem la asta. in cazul acesta singura varianta pentru mine ar mai fi sa trag in scurgerea de la WC. Acolo am un racord flexibil care intra intr-o teava metalica a blocului. De asemenea, nici pentru varianta asta nu am gasit nimic in comert

                                Comentariu

                                Procesare...