Cum se construieste un solar

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mistrie
    Membru
    • 31.ian.2008
    • 196

    #16
    se poate construi ff din lemn exact ca o casa numai ca in loc de pereti ziditi si acoperis de tigla se inbraca in folie mai grosa inante de al acoperi cu folia este necesar saintinzi sirma intre grinzile de lemn pentru ase aseza mai bine folia dupa acea acoperi cu folia toata stuctura la partile de jos ale solarului lasi folia mai lunga cu 0,5 m pe care o ingropi intrun sant facut pe marginile solarului dupa acea intinzi iarasi sirma peste folie [50 cm intre rindurile de sirma]aceasta fixeaza folia sa nu oia vintul [ai nevoie de 5,6 persoane cind pui folia pe solar pentru a o putea intinde ff]SPOR LA TREABA

    Comentariu

    • mistrie
      Membru
      • 31.ian.2008
      • 196

      #17
      la inbinari este bine sa puneti peste ele niste cirpe inainte de apune folia,fereste folia de colturile ascutite

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru marcant
        • 27.iul.2006
        • 665

        #18
        Tratati lemnul cu ceva special ca sa nu putrezeasca datorita diferentelor mari de temperatura si a condensului?
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • intym113
          Incepator
          • 23.feb.2008
          • 28

          #19
          esti fixat pe modelul tub sau doresti sa-ti dau modelul Spania care este cel mai rezistent la intemperii(atentie,nu se foloseste iarna pe timp de ninsoare din cauza acoperisului plat),in rest rezista la vant de aproximativ 80mph,acumulare ploaie in bazin de alimentare prin sistem de scurgere interior,pentru mai multe detalii,inclusiv poze astept raspuns.
          intym113@hotmail.com

          Comentariu

          • dusca
            Incepator
            • 29.ian.2008
            • 21

            #20
            absolut, orice idee ma intereseaza
            anul trecut am avut tip casuta, pe structura de lemn dar s-a rupt folia in multe locuri pe la jumatatea verii. bine, a fost facut la modul super-amator.

            Comentariu

            • dusca
              Incepator
              • 29.ian.2008
              • 21

              #21
              mistrie - multumesc. nu prea inteleg eu cum e cu sarmele alea exterioare.
              in apararea mea eu nu am vazut solarii prea multe la viata mea, doar asa cum e cel din poza pusa pe prima pagina - si ala nu are sarme deasupra.

              orice sugestii, tips&tricks sunt binevenite

              Comentariu

              • mistrie
                Membru
                • 31.ian.2008
                • 196

                #22
                sirmele se pun inainte de folie find necesare pentru a nu da voie la vint sa o filfie impiedicind ruperea iei pe vint puternic . eu folosesc acest tip de solar de ani de zile si a dat un rezultat fb

                Comentariu

                • mistrie
                  Membru
                  • 31.ian.2008
                  • 196

                  #23
                  conteaza foarte mult calitatea foliei daca este de calitate opoti folosi si al 2 an nu neaparat sa fie groasa

                  Comentariu

                  • Shaq
                    Living Legend
                    • 06.mar.2005
                    • 1309

                    #24
                    ce folie recomandati pentru solar? o folie buna?
                    mai bine intreaba daca nu cunosti

                    Comentariu

                    • Geanina Gheorghe
                      Incepator
                      • 23.apr.2008
                      • 14

                      #25
                      Re: Sursa: net

                      Postat în original de VYS
                      Solarul inalt de tip tunel.

                      Scheletul este din fier-beton de 14-18, cu deschiderea la baza de 5-7 m. Tijele din fier sunt sudate intre ele cu bare de fier, iar de o parte si de alta a coamei se intind cate 3 randuri de sarma galvanizata pentru sustinerea foliei. Fiecare picior al arcadei se introduce intr-un locas din teava fixata in beton, pentru o mai buna stabilitate. Folia de polietilena de 0,2 mm trebuie sa depaseasca marginile solarului pentru ancorare sau acoperire cu pamant pe margini. Dupa ce s-a acoperit solarul cu folie, peste acesta se intinde prin incrucisare sarma de 3 mm care se fixeaza cat mai bine si mai strans pentru a impiedica ruperea foliei de catre vant.

                      P.S. Uite asa ne gasim furnizorul de legume, ceva mai ieftine
                      Foarte asemantor cu tipul de solar pe care il folosesc de ani de zile, singurul amendament este ca folia trebuie inlaturata/desfacuta la un anumit moment dat ca sa nu se topeasca legumele de la atata caldura.In principiu,scheletul ramane pentru anii urmatori,folia se cam inlocuieste sau cel putin se desface si se strange pentru anul urmator. Nu am vazut pe la noi insa ma gandesc serios sa fac un schelet si sa il imbrac in policarbonat cu un sistem de deschidere pe laterale,in felul asta ar fi o structura mai definitiva-desi ar fi mai mult sera decat solar...

                      Comentariu

                      • Shaq
                        Living Legend
                        • 06.mar.2005
                        • 1309

                        #26
                        nu te sfatuiesc sa faci aerisirea pe laterale, racesc plantele. Cea mai sigura ventilatie a unui solariu se executa pe la partea superioara, acolo se acumuleaza partea de aer calda si se elimina imediat ! Succes !
                        mai bine intreaba daca nu cunosti

                        Comentariu

                        • mistrie
                          Membru
                          • 31.ian.2008
                          • 196

                          #27
                          aerisirea se face prin capete

                          Comentariu

                          • roxyunicul
                            Incepator
                            • 04.ian.2010
                            • 71

                            #28
                            un vecin si-a facut un solar din geamurile pe care le-a dat jos (si-a pus omul termopane la casa iar geamurile vechi nu i-au mai trebuit). e adevarat ca nu a iesit foarte mare solarul, dar macar a iesit foarte luminat. sunt sigur ca multi dintre noi/voi si-au schimbat geamurile la apartament/casa cu termopane. daca nu ajung geamurile astea, incercati pe la vecini, rude, ca si ei duc geamurile la tara unde nu le folosesc la nimic. sigur ati putea sa le cumparati de la ei cu bani putini
                            din pacate nu am facut poze cu solarul respectiv, ca sa va arat cat de bine a iesit

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1309

                              #29
                              Postat în original de mistrie
                              aerisirea se face prin capete
                              se poate face si pe la capete doar pe la partea superioara, nu pe toata inaltimea si nicidecum pe jos
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              • razvyyc
                                Membru Marcant
                                • 04.ian.2008
                                • 450

                                #30
                                Postat în original de roxyunicul
                                un vecin si-a facut un solar din geamurile pe care le-a dat jos (si-a pus omul termopane la casa iar geamurile vechi nu i-au mai trebuit). e adevarat ca nu a iesit foarte mare solarul, dar macar a iesit foarte luminat. sunt sigur ca multi dintre noi/voi si-au schimbat geamurile la apartament/casa cu termopane. daca nu ajung geamurile astea, incercati pe la vecini, rude, ca si ei duc geamurile la tara unde nu le folosesc la nimic. sigur ati putea sa le cumparati de la ei cu bani putini
                                din pacate nu am facut poze cu solarul respectiv, ca sa va arat cat de bine a iesit
                                Geamurile respective probabil aveau sticla de 3 mm, oare cum se comporta sticla respectiva la grindina?

                                Comentariu

                                Procesare...