Cum se construieste un solar

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    #46
    Postat în original de roxyunicul
    inca o poza
    nu sunt convins ca o astfel de constructie cu asa mici dimensiuni merita efortul... decat poate asa doar ca o satisfactie
    mai bine intreaba daca nu cunosti

    Comentariu

    • sprite75
      Incepator
      • 12.iun.2007
      • 90

      #47
      solar

      Garantat merita efortul ! fizic se uita si financiar se amortizeaza. Gandeste incepand de la usturoi,ceapa,salata si ridichii , cultura urmatoare: rosii castraveti sunt produse de tine,naturale, nu te costa mai nimic si parerea mea cu cat cantitatea e mai mare creste consumul acesteia deci sanatate curata. Ma umfla rasul cand vad in Kaufland ce preturi si ce calitate au. Castraveti deja incep sa bag la borcane fiindca nu stiu ce sa mai fac cu ei.
      Salut sunt un tip curios din fire.

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1309

        #48
        clar nu e de comentat in privinta mancatului sanatos ... si eu am un solariu de 14x4m si am cu ce sa ma mandresc, mi-e foarte drag sa imi petrec zilele prin el, admirand productia proprie 100% naturala. Spuneam totusi ca din imagini solariul tau pare mitite, dar bine acum depinde si de pstiul pe care il detii! Oricum felicitarile mele si legume cat mai coapte ! :P
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • sprite75
          Incepator
          • 12.iun.2007
          • 90

          #49
          solar

          Da e mititel , dar peste cativa ani cand o sa cedeze folia il maresc. Acum are 8/4 dar doresc sa il dublez. Pe centru am pus Magma F1 si pina acum prezinta foarte bine(ardei gras cu crestere nelimitata), doar ca trebuia sa il pun mai devreme . Vremea a fost tare ciudata anul acesta.
          Salut sunt un tip curios din fire.

          Comentariu

          • Shaq
            Living Legend
            • 06.mar.2005
            • 1309

            #50
            8/4 ... pai deocamdata e ok, din imagini pare mai mic. Sunt la inceput cu agricultura, anul asta de fapt e primul in care am dat drumul la culturi. Ardei crestere continua? Da-mi te rog mai multe detalii... eu am plantant ce-i drept mai tarziu, rosii gigant, momentan sunt pline de flori inca nu am nici patlagelele formate. Cei de la care am luat semintele garanteaza ca o rosie atinge intre 1,2-2 kg. Nu le pun decat apa si le-am stropit pentru mana, in rest nimic. Acum au cam 1,9 m inaltime... ma astept ca in curand sa vad si rod.
            mai bine intreaba daca nu cunosti

            Comentariu

            • sprite75
              Incepator
              • 12.iun.2007
              • 90

              #51
              solar

              Nici eu nu am experienta foarte mare dar sa stii ca imi merge. Apropo eu folosesc ca si ingrasamant gainat de porumbel pus la macerat 2 sapt. apoi diluat cu apa. samanta de ardei am luat-o de la cei de la marcosem, cauta pe net daca vrei sa vezi si poze cu produsele lor.
              Fișiere Atașate
              Salut sunt un tip curios din fire.

              Comentariu

              • sprite75
                Incepator
                • 12.iun.2007
                • 90

                #52
                solar

                nu le mai stropi de mana ca nu ai de ce in cel mai rau caz cu insecticid dar doar daca este cazul(observi anumite ganganii) nu le-am stropit de mana niciodata !
                Fișiere Atașate
                Salut sunt un tip curios din fire.

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1309

                  #53
                  Re: solar

                  Postat în original de sprite75
                  Nici eu nu am experienta foarte mare dar sa stii ca imi merge. Apropo eu folosesc ca si ingrasamant gainat de porumbel pus la macerat 2 sapt. apoi diluat cu apa. samanta de ardei am luat-o de la cei de la marcosem, cauta pe net daca vrei sa vezi si poze cu produsele lor.
                  am depozitat si eu 3 saci de rafie cu gainat de porumbel. Ce proportie faci cand amesteci cu apa si cum stropesti?
                  Stiu ca este extrem de eficient gainatul de porumbel pentru planta, floare si fruct - contine fosfor, potasiu si inca ceva, dar nu stiu proportiile
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  • sprite75
                    Incepator
                    • 12.iun.2007
                    • 90

                    #54
                    solar

                    Un sfert de galeata de solutie macerata si restul apa, pun cate 1/2 l la planta. Repet cam la 3 saptamani procedura.
                    Salut sunt un tip curios din fire.

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1309

                      #55
                      cum adica un sfert de galeata de solutie macerata? Adica gainat putrezit+apa o lasi la macerat apoi amesteci iar cu apa?
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • sprite75
                        Incepator
                        • 12.iun.2007
                        • 90

                        #56
                        solar

                        Am crezut ca stii. Intr-un butoi de 60l pun jumatate de sac de gainat amestecat cu paie ,graunte , exact cum il aduna omul . Umplu butoiul cu apa si las 2 saptamani la macerat. E ! zeama aceea urat mirositoare o pun un sfert de galeata si restul apa. Ai mare grija daca te calicesti aceea zeama arde planta.
                        Salut sunt un tip curios din fire.

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1309

                          #57
                          eu o sa merg in continuare cu reteta de 2 linguri de gainat pulbere la 2 l de apa
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • sprite75
                            Incepator
                            • 12.iun.2007
                            • 90

                            #58
                            solar

                            Incearca si tine gainatul in saci de plastic fiindca mai fermenteaza si se mai pierde din iuteala.
                            Salut sunt un tip curios din fire.

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1309

                              #59
                              deocamdata ii tin in saci de rafie, la umbra, dar buna informatia mersi
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              • vasile m
                                Membru
                                • 21.iun.2009
                                • 296

                                #60
                                va rog sa/mi spuneti si mie cum as putea sa fac un solar din fier striat sa zicem de 18 cum as putea sa fac arcurile alea ..va multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...