Indrumar pentru postarea pe forum

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1050

    #16
    Postat în original de Admin.MC
    in Explorer, Opera si Mozilla ar trebui sa mearga fara sa bifati optiunea: Dezactiveaza codul BBCode in acest mesaj
    Confirm, cel putin in IE: nu are nici o legatura optiunea BBcode cu felul cum postezi, tine doar de functiile limbajului in care este redactat acest site.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 973

      #17
      Postat în original de ear1976
      Postat în original de Admin.MC
      Postat în original de ear1976
      nu e locul cel mai potrivit pentru acest tutorial, mai ales ca e util. Propun sa se mute la "general" sau "anunturi", oricum ar fi un topic ceva mai sus in pagina...si un sticki nu strica

      Pe bune, putina lume intra la sectiunea asta
      Este sticky, iar asta este sectiunea in care isi are locul. Sunt de acord ca poate ar fi mai usor de gasit in alte sectiuni, dar regulile sunt reguli.
      era o sugestie...e cam la coada...vedeti de exemplu cate topicuri sunt cu problema "cum pot sa pun poze" sau "incerc sa adaug poza si nu o ia" etc
      ar trebui macar la reguli generale

      PS: daca acest post este inutil, se poate sterge...de data asta fara suparare
      Nu era nevoie de PS.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #18
        Postat în original de ear1976
        nu e locul cel mai potrivit pentru acest tutorial, mai ales ca e util. Propun sa se mute la "general" sau "anunturi", oricum ar fi un topic ceva mai sus in pagina... si un sticky nu strica [...]
        Postat în original de Admin.MC
        Este sticky, iar asta este sectiunea in care isi are locul. Sunt de acord ca poate ar fi mai usor de gasit in alte sectiuni, dar regulile sunt reguli.
        Ca sa fie toata lumea impacata, ar mai fi varianta ca aceasta sectiune "Site-ul si forumul Misiunea Casa" sa fie mutata in partea de sus a paginii de start sau poate chiar intregul subforum "Sugestii si intrebari pentru Misiunea Casa".

        La o prima vedere, tind sa-i dau dreptate Dlui ear1976 in aceasta privinta. O data datorita numarului mare de mesaje care solicita ajutor pentru postarea de atasamente. A doua oara datorita numelui subforumului "Sugestii si intrebari pentru Misiunea Casa" unde este pozitionat tutorialul. Pe mine, ca proaspat utilizator de forum, ma duce cu gindul la un fel de "condica de reclamatii", nicidecum la un loc unde sa mi se arate/explice ceva. E drept ca, atunci cind am intrebari legate de postarea pe forum, acesta ar fi locul in care ar trebui sa vin sa le pun, dar, dupa cum se observa, cei mai multi prefera sa o faca pe unde se nimereste.
        Concluzia mea: actuala pozitionare nu este cea mai fericita.

        Si tot legat de denumiri: nici cea a subforumului "Anunturi" nu mi se pare fericita. Ma duce cu gindul la rubrica de anunturi de tip "caut ...", "vind ..." sau "inchiriez ...". Si, dupa posturile pe care le-am vazut acolo, se pare ca nu sint singurul.

        Si ca sa "umplu paharul", pentru acest topic sugerez urmatoarea alternativa: ori se creaza un nou topic pentru problema postarii textelor, ori se modifica denumirea acestui topic din "Mic indrumar pentru postarea de fisiere pe forum" in "Mic indrumar pentru postarea pe forum". Altfel, nici unul dintre noii utilizatori nu va sti ca in acest topic va gasi informatii care sa-l ajute in problema postarii de text.

        Sint sigur ca ar fi mai multe de spus, dar pentru ca multitudinea variantelor este limitata de posibilitatile forumului cit si de disponibilitatea admin-ilor, cred ca cel mai bine ar fi ca un numar cit mai mare de utilizatori sa-si expuna parerile in scopul de a realiza un feed-back real pentru acest forum.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Admin.MC
          Membru Marcant
          • 05.dec.2005
          • 973

          #19
          Sunt de acord cu dumneavoastra ca daca aceasta sectiune ar fi pozitionata in partea de sus poate ca ar avea mai mult succes, dar pe acest forum nu ne-am propus sa elucidam misterele phpbb2-ului, aceasta este un forum care activeaza in domeniul constructilor. Daca cineva vrea sa invete sa posteze inseamna ca trebuie sa caute, daca cauta, se duce in partea de jos a paginii, la mijloc, sus sau oriunde ar putea face asta.

          Am inteles, "Anunturi" nu e ok, dar cum ati vrea sa se denumeasca, "Comunicate"?... veniti cu o propunere, va rog.

          O sa redenumesc acest topic in: Mic indrumar pentru postarea pe forum

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1050

            #20
            Postat în original de Admin.MC
            Sunt de acord cu dumneavoastra ca daca aceasta sectiune ar fi pozitionata in partea de sus poate ca ar avea mai mult succes, dar pe acest forum nu ne-am propus sa elucidam misterele phpbb2-ului, aceasta este un forum care activeaza in domeniul constructilor. Daca cineva vrea sa invete sa posteze inseamna ca trebuie sa caute, daca cauta, se duce in partea de jos a paginii, la mijloc, sus sau oriunde ar putea face asta.

            Am inteles, "Anunturi" nu e ok, dar cum ati vrea sa se denumeasca, "Comunicate"?... veniti cu o propunere, va rog.

            O sa redenumesc acest topic in: Mic indrumar pentru postarea pe forum
            "Indrumar pentru postarea pe forum" mi se pare mai potrivit, fara "mic".
            Dupa ce va avea o forma finala acest tutorial, puteti sterge mesajele cu sugestii pentru a face mai lizibil postul, important e sa fie un ghid util pentru viitorii utilizatori.

            La "anunturi" ne mai gandim, "comunicate" suna un pic.....comunist, ceva de genu' "transmitem un comunicat important pentru tara..."

            Poate "Informatii utile" ar fi mai potrivit
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6451

              #21
              Postat în original de ear1976
              [...] Poate "Informatii utile" ar fi mai potrivit.
              Mi se pare buna aceasta propunere.

              Asta nu inseamna ca ne oprim aici, poate mai sint si alte propuneri.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru Marcant
                • 02.mar.2008
                • 913

                #22
                mi-e rusine cind nu inteleg si nu pot face unele lucruri, si i-mi convine sa discutam asta aici mai in spate. cum a spus cineva discutiile principale trebuie sa fie despre constructii.
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 632

                  #23
                  Postat în original de helerea nicolae
                  mi-e rusine cind nu inteleg si nu pot face unele lucruri, si i-mi convine sa discutam asta aici mai in spate. cum a spus cineva discutiile principale trebuie sa fie despre constructii.
                  Nu are de ce sa-ti fie rusine absolut de loc. Marea majoritate a celor care posteaza aici nu sunt in stare sa "lipeasca" doua pietre intre ele. Tu o faci extraordinar de bine si pentru asta te felicit si te admir.

                  Sfatul meu; daca nu stii: intreaba. Nu este absolut nici o rusine in asta, ba as putea spune invers. Nimeni nu s-a nascut invatat.

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1050

                    #24
                    Postat în original de helerea nicolae
                    mi-e rusine cind nu inteleg si nu pot face unele lucruri, si i-mi convine sa discutam asta aici mai in spate. cum a spus cineva discutiile principale trebuie sa fie despre constructii.
                    Nu este nici o rusine sa nu stii ceva...eu ma pricep la corent ecletric si cumputere, dar sunt bata in materie de constructii desi ma intereseaza, asa ca intreb.

                    Prima oara cand m-am angajat, ca "dom' inginer" proaspat iesit de pe bancile facultatii, adica "avion", am primit cel mai bun sfat de la un mester: "Daca nu stii ceva, intreaba fara sa-ti fie rusine, chiar si un simplu muncitor. Nu exista inrtrebare proasta, cel mult o pui cui nu trebuie...". Mi-a fost de mare folos!
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • zxm_patrick
                      Membru Marcant
                      • 27.iul.2006
                      • 658

                      #25
                      cel mai simplu resize...fara alte programe ...cu paint-ul de la windows
                      Fișiere Atașate
                      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6451

                        #26
                        Postat în original de zxm_patrick
                        cel mai simplu resize... fara alte programe... cu paint-ul de la windows
                        Cu Paint sau cu altceva... tot esti nevoit sa folosesti un program. In plus, Paint-ul are dezavantajul ca te pune sa calculezi acel procent in loc sa scrii direct dimensiunea dorita.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • zxm_patrick
                          Membru Marcant
                          • 27.iul.2006
                          • 658

                          #27
                          Desigur sunt si dezavantaje...cum ar fi aritmetica Eu sunt cam minimalist in materie de soft nu-mi place sa complic lucrurile!
                          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6451

                            #28
                            Ajutor la folosirea functiei "CAUTARE"

                            Pentru ca am vazut ca multi recomanda folosirea functiei "CAUTARE" dar nimeni ( ) nu explica cum se foloseste ea ( ), m-am hotarit sa "iau taurul de coarne" si sa va recomand citeva "secrete" ce va vor ajuta sa fiti mai eficienti atunci cind folositi aceasta functie:
                            1. pentru a cauta posturi/topicuri care contin CEL PUTIN UNUL din cuvintele apa sau soare, scriti in cimpul de cautare: apa soare sau soare apa (ordinea cuvintelor nu este importanta pentru rezultatele cautarii)
                            2. pentru a cauta posturi/topicuri care contin AMBELE cuvintele apa si soare, scriti in cimpul de cautare: +apa +soare sau +soare +apa (ordinea cuvintelor nu este importanta pentru rezultatele cautarii)
                            3. pentru a cauta posturi/topicuri care CONTIN cuvintul apa dar NU CONTIN cuvintul soare, scriti in cimpul de cautare: +apa -soare sau -soare +apa (ordinea cuvintelor nu este importanta pentru rezultatele cautarii, dar semnul aritmetic din fata lor ESTE CRUCIAL)
                            4. pentru a cauta posturi/topicuri care contin CUVINTELE ce incep cu caracterele apa, scriti in cimpul de cautare: apa* (cautarea va gasi cuvintul "apa", dar si cuvinte ca "aparat", "aparent", "apartament" etc.)
                            5. pentru a cauta posturi/topicuri care contin CUVINTELE ce incep cu caracterele apa si se termina cu caracterele ent, scriti in cimpul de cautare: apa*ent (cautarea va gasi cuvinte ca "aparent", "apartament", "apartenent" etc.)
                            6. pentru a cauta posturi/topicuri care contin CUVINTELE ce se termina cu caracterele apa, scriti in cimpul de cautare: *apa (cautarea va gasi cuvintul "apa", dar si cuvinte ca "sapa", "trapa", "supapa" etc.)
                            7. pentru a cauta posturi/topicuri care contin FRAZA apa soare, scriti in cimpul de cautare: "apa soare" (ordinea cuvintelor si prezenta ghilimelelor SINT CRUCIALE pentru rezultatele cautarii)
                            8. functia "CAUTARE" nu este "case senzitive", adica la folosirea ei nu conteaza daca scriti cuvintele de cautat cu litere mari sau mici

                            Rog cunoscatorii sa ma completeze si sa ma corecteze (acolo unde este cazul).

                            Spor la CAUTARE!
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13005

                              #29
                              Utilizati cu incredere si optiunile de cautare pentru a restrange aria de lucru, cautati in fiecare FORUM (termoizolare sau amenajari,finisaje, decoratiuni sau puteti opta pentru Categorii - Diverse, Umiditate in exces etc. - pentru a nu avea neplacerea de a primi un rezultat al cautarii cu zeci de topicuri.

                              Daca stiti cine a postat mesajul, adaugati autorul in casuta specificata.

                              Daca aveti nevoie de un topic unde ati postat o imagine atasata, cu ceva timp in urma, cautati fisierul in "Panoul de control al atasamentelor utilizatorului" pe care il gasiti facand un click pe propriul user. Va aparea o lista cu fisierele atasate, ce pot fi sortate si astfel puteti gasi mesajul. Fiecare isi poate cauta doar propriul panou de atasamente.

                              Pana la urma, cautarea este si chestie de noroc functie de cuvintele utilizate de utilizatori insa eu o folosesc cu incredere de fiecare data cand stiu ca exista mesaje pe forum - a se vedea nuemroasele linkuri postate ca raspuns. Am si avantajul cunoasterii istoriei forumului insa nu poti sa nu faci nici un efort si sa vina totul pe tava. Vorba aia, cina CAUTA, gaseste.

                              Raducule, esti hotarat sa scri o carte pe tema asta?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12199

                                #30
                                Functia " cautare " nu este sinonima cu " viteza " . Acesta e motivul pt care aproape nimeni nu o foloseste . Atita timp cit internetul este asimilat cu viteza , cine are rabdare sa caute n-spe mii de ani ? Din pacate ! Faptul ca se deschid mai multe topicuri pe acelasi subiect , pina la urma nu are importanta . Fiecare urmareste topicurile preferate si asta este . Totul este virtual deci care este problema ? Stiti in cite secunde inchide un utilizator o pagina de internet daca nu gaseste - DIN PRIMA - si CLAR ce cauta ? in 10 sec ! Oamenii nu au rabdare , multi nu au internet bun sa stea ore in sir ...totul este in mare viteza !
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...