+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 16 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 159

Subiect: Instalatie canalizare interioara

Instalatie canalizare interioara

Salutare,

Vreau sa fac o instalatie de scurgere pentru mine acasa.

Am sa atasez doua schite din care sper sa intelegeti ceva.

Din baie spre fosa vreau sa merg cu teava de 110.
    Dilema mea e cum fac legatura intre wc si teava de 110,respectiv sifon pardoseala cu aceasta teava

Astept indicatii si sugestii.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	instalatie_scurgere_129.jpg‎ 
Afișări:	1135 
Mărime:	7,5 KB
ID:		53652  

Ce lungime are traseul exterior al conductei de scurgere ?
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	traseu_exterior_289.jpg‎ 
Afișări:	4599 
Mărime:	8,1 KB
ID:		35413  
    Cu stima.

Re: scurgere

[quote="BGDAN"]......bucataria unde se scurge ? in tot cazul la schimbarea de directie faceti un canal intermediar .

conducta exterioara cam 30m

Mai avem sa lamurim un aspect: amplasarea obiectelor sanitare in baie.
    Ar fi util o schita cu dimensiunea baii si amplasarea tuturor obiectelor sanitare + sifon.
    Cu stima.

baia are 4/2.5m

Nume:	baia_192.jpg‎ 
Afișări:	4967 
Mărime:	10,9 KB
ID:		35418  

Vasul de WC este cu iesire laterala sau cu iesire verticala ? Ce distanta este intre pozitia vasului WC si peretele exterior pe unde iese teva de scurgere ? Ati turnat placa de beton in baie ?
    Cu stima.

vasul de wc este cu iesire laterala, nu este de ala cu scurgerea in jos

In baie inca nu am turnat nimic.Este pamant , nu am facut decat peretii laterali

Nume:	baia1_212.jpg‎ 
Afișări:	4624 
Mărime:	9,5 KB
ID:		35419  

O modalitate de a face instalatia interiora:
    -de la lavoar sa folositi o teava de scurgere de 40 mm pana la sifonul de pardoseala iar de acolo sa continuati cu teva PVC de 60.
    -vasul WC cu iesire laterala intra in cotul WC de 100 si de aici se continua instalatia cu teava PVC de 110.
    -scurgerea de la cada de baie se poate face cu teava PVC de 40.

Nume:	baia2_545.jpg‎ 
Afișări:	5107 
Mărime:	13,8 KB
ID:		35420  
    Cu stima.

in afara de sifoane la cada si wc ce altceva armai fi obigatoriu de facut.
    Stiu ca la blocuri scurgerile au un fel de caciula de ventilatie deasupra pe bloc. Ce rol are aceasta caciula si credeti ca ar trebui sa o realizez si eu?

Si o alta intrebare poate naiva. Daca vreodata se va infunda teava de scurgere exista posibilitatea ca materiile fecale din wc sa iasa pe sifonul de pardoseala? Am pus aceasta intrebare deoarece cineva mi-a vandut acest "pont" care nu stiu daca este corect .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Sisteme de canalizare interioara
    De Consultant sanitare în forumul Instalatii canalizare, statii de epurare ape uzate menajere, colectare ape pluviale
    Răspunsuri: 61
    Ultimul post: 17.09.2014, 13:34
  2. Schema realizare canalizare interioara
    De danut81 în forumul Instalatii canalizare, statii de epurare ape uzate menajere, colectare ape pluviale
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 31.01.2012, 20:20
  3. Canalizare interioara
    De simagavril în forumul Instalatii canalizare, statii de epurare ape uzate menajere, colectare ape pluviale
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 01.02.2011, 09:36
  4. Canalizare exterioara si interioara
    De veco în forumul Instalatii de alimentare cu apa
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 26.05.2009, 10:44
  5. Tevi canalizare interioara
    De cristi_an2000 în forumul Instalatii canalizare, statii de epurare ape uzate menajere, colectare ape pluviale
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.05.2009, 14:26

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii