Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

    Alimentati cu cit aveti ! Probabil ca aveti o teava de 3/4 , asa ca alimentati cu ea , pe considerentul ca este putin probabil ca toti consumatorii sa mearga simultan . Puteti folosi fara probleme acelasi traseu , dar daca trece prin spatiu exterior trebuie sa aveti grija la izolatie .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • avali
      Membru
      • 05.apr.2012
      • 165

      Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

      Multumesc pentru raspuns, in camin dupa ceasul de apa am un teu din care tevile de pvc sunt de 25, cred ca o sa continui tot cu teava de 25, sper sa fie bine. Am o rugaminte, ce dimensiune in toli are teava de 20 , 25 si 32 ?

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

        Va referiti la teava PEHD pentru apa? La 32mm aveti teava de 1 tol iar la 20 aveti teava de 1/2.

        Comentariu

        • avali
          Membru
          • 05.apr.2012
          • 165

          Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

          Va multumesc pentru raspuns, nu eram sigur de dimensiunile date pe acest forum dar in alta sectiune acolo unde se spunea ca teava dn25 ar de un tol, eventual va rog sa-mi spuneti daca este corect ceea ce spune aici( nu de alta dar sa nu ma trezesc ca ma duc sa-mi cumpar anumite fitinguri si teuri de compresie si nu stiu exact dimensiunile de care as avea nevoie)

          Corespondenta metric-imperial
          Corespondenta dintre sistemele de masura metric(mm) si imperial(toli/inch).
          In domeniul instalatiilor cel mai comun obiect este teava. Aceasta este confectionata dintr-o varietate foarte larga de materiale: otel, cupru, ABS, PVC, CPVC, polietilena, etc.

          Din punct de vedere dimensional tevile sunt identificate prin dimensiunile de comercializare, care nu sunt exact dimensiunile lor reale. De exemplu o teava din otel de 2 toli (intalnita si ca 2 inch) are un diametru exterior de aproximativ 2,6 toli si un diamtru interior de aproximativ 2,1 toli. Totusi, pe piata ea este cunoscuta ca teava de 2 toli.

          Este o practica des intalnita de a identifica tevile dupa dimensiunea nominala a acesteia, care este standardizata si care in limbaj tehnic este cunoscuta drept NPS (Nominal Pipe Size). Echivalentul metric este diamentrul nominal, DN (Diametre Nominel). Codificarea metrica este avizata de ISO (International Standard Organization) si se aplica in toate instalatiile ce respecta aceste standarde.

          Echivalenta dimensionala dintre cele doua sisteme este ilustrata in tabelul de mai jos. Acesta se citeste in felul urmator: o teava DN50 este identica cu o teava NPS 2” (2 toli/inch).

          Diametru Nominal
          DN (mm) Dimensiune nominala a tevii
          NPS(toli sau inch)
          6 1/8
          8 1/4
          10 3/8
          15 1/2
          20 3/4
          25 1
          32 1 1/4
          40 1 1/2
          50 2
          65 2 1/2
          80 3
          100 4
          150 6
          200 8
          250 10
          300 12
          350 14
          400 16
          450 18
          500 20
          550 22
          600 24
          650 26
          700 28
          750 30
          800 32
          900 36
          1000 40
          1050 42
          1100 44
          1200 48
          1300 52
          1400 56
          1500 60
          1600 64
          1700 68
          1800 72
          1900 76
          2000 80
          2200 88

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

            Cei trei robineti de apa ce ar reprezenta?
            Ingroparea pe acelasi traseu se poate face dar va trebui sa pozitionati apa deasupra canalizarii si daca se poate pe laterale diferite ale santului. Va trebui sa aveti invedere protectia impotriva inghetului.
            Atunci cand va referiti la o teava, aveti in vedere tipul materialului din care este teava si diametrul la care va referiti. In functie de materialul tevilor, acestea au o grosime maimare a peretelui si de aici diferitele confuzii.
            O teava de 1" (tol) din PEHD are diametrul exterior de 32mm, grosime aperetelui de 3mm (la Pn6), 3mm la Pn10 si asa mai departe.
            Ce spuneti dvs. este Dn - diametrul nominal care nu este aceleasi lucru cu diametrul exterior.
            Alt exemplu, o teava de PPR va avea alte dimensiuni caracteristice, avand in vedere grosimea peretelui exterior care este mai mare. La alte materiale, acest diametru exterior va fi mai mic la acelasi Dn, de exemplu la Cupru.
            Nu ar trebui sa fie o problema sa alegeti fitingurile atat timp cat cunoasteti dimensiunile tevii utilizate.
            Ultima editare de Consultant sanitare; 14.apr.2014, 11:16.

            Comentariu

            • avali
              Membru
              • 05.apr.2012
              • 165

              Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

              Va multumesc pentru raspuns, deci sa inteleg atunci ca tabelul de mai sus este corect? Ingroparea pe acelasi traseu am sa o fac sub cota de inghet , teava de apa va fi in lateralul tevii de surgere, Teava de apa va fi de plastic dn 25 rezistenta la 6 bari (asa cum o am si in caminul de unde voi trage apa). Cei trei robineti ar trebui sa alimenteze la bucatarie o chiuveta + bransarea la o centrala termica +un robinet pentru apa din curte, si eventual sa mai am un circuit de rezerva ca pe viitor poate mai amenajez o baie care sa aiba o chiuveta+cabina de dus + toaleta. Oare ajunge ca teava care alimenteaza acestea sa fie de dn25 ?

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                Cu siguranta va ajunge un Dn 25 pentru consumatorii mentionati.

                Comentariu

                • avali
                  Membru
                  • 05.apr.2012
                  • 165

                  Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                  Va multumesc frumos.

                  Comentariu

                  • mesteru_casei
                    Incepator
                    • 22.aug.2006
                    • 1

                    Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                    Buna seara. Vreau sa fac instalatia la o baie la casa. M-am gandit la urmatorul proiect. As vrea sa stiu care sunt parerile dumneavoastra. Mentionez ca este prima data cand fac instalatii si as vrueau sa stiu daca e necesara acea aerisire la evacuarea de la wc asa cum se face la blocuri si care din cele doua variante ar fi mai corecta. Eu as prefera varianta 1 pentru ca e pe perete exterior. Multumesc.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • fuflea
                      Incepator
                      • 02.feb.2013
                      • 90

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                      salut. vin si eu cu o problema..am inceput instalatia la baie si vreau sa stiu daca am gandit-o cum trebuie.Grija mea mare este la fitingul de lal WC. am folosit unul in forma de T.vreau sa stiu daca este ok sa folosesc un T sau sa iau o ramnificatie Y ,din care sa plec cu un cot de 45 sau 90.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bbbaie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	83,2 KB 
ID:	620715

                      Comentariu

                      • fuflea
                        Incepator
                        • 02.feb.2013
                        • 90

                        Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                        imi ofera si mie cineva un sfat?

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 572

                          Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                          dupa mine este mai buna varianta la capatul tevii de 110, 2 coturi 45 si Y 110/50

                          de asemenea ce-i cu atatea Y-uri in aval? toate ar trebui legate intr-un singur Y, cel mult 2
                          Ultima editare de uceniculgica; 16.feb.2015, 15:12.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                            Postat în original de fuflea
                            imi ofera si mie cineva un sfat?
                            Reproiecteaza cu Y-uri si coloana de ventilatie .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • fuflea
                              Incepator
                              • 02.feb.2013
                              • 90

                              Răspuns la: Instalatie canalizare interioara

                              T-ul nu are ce cauta la Wc..am pus un Y cu un cot de 45 sa imi iasa la nivell cu placa//resstul sunt doar de apa..nelamurirea era la WC/am rezolvat////
                              multumesc oricum.

                              Comentariu

                              • kpk1
                                Incepator
                                • 13.feb.2008
                                • 84

                                Re: Instalatie canalizare interioara

                                La chiuveta de la bucatarie ce diametru al tevii de canalizare se foloseste sau este recomandat ?
                                Am casa la rosu si acum am realizat instalatia dar am unele indoieli. Tevile din interior (2-3m) sunt pe diametru de 50 si la iesire din perete am montat o reductie la 40 pentru ca asa am vazut ca sunt unele sifoane de chiuveta.
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150419_14_52_35_Pro_resize.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,0 KB 
ID:	621366
                                In stanga va fi masina de spalat vase, in dreapta chiuveta.
                                Cota de inaltime este 60cm fata de pardoseala finita.

                                Comentariu

                                Procesare...